Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je izbral 16 svojih nagovorov, ki jih bo 6. decembra izdala založba Penguin Random House oz. njena hčerinska družba Crown. Uvodnik knjige z naslovom "A Message from Ukraine" (Sporočilo iz Ukrajine) bo napisal Arkadij Ostrovski, Economistov urednik za področje Rusije in Vzhodne Evrope, dobiček od prodaje pa bo šel k fundaciji United24, ki jo je Zelenski ustanovil, da bi koordinirala donacije Ukrajini, poroča tiskovna agencija Associated Press.
"Podpora Ukrajini ni trend, meme ali viralni izziv. To ni sila, ki bi se bliskovito razširila po svetu in potem z enako hitrostjo izginila. Če želite razumeti, kdo smo, od kod prihajamo in kam gremo, potem morate izvedeti več o tem, kdo smo. Ta knjiga vam bo pomagala ravno pri tem," pravi Zelenski. Prepričan je, da bo izbrana šestnajsterica pomagala bralcem "razumeti Ukrajince: naš navdih, naša načela in naše vrednote".
Iz suknjiča v vojaška oblačila
Nekdanji igralec in komedijant je bil na položaj izvoljen leta 2019, na začetku letošnjega leta pa postal predsednik v vojnem času, ki ga zaradi njegove uporniške vnetosti pogosto primerjajo s slovitim britanskim državnikom Winstonom Churchillom.
Od začetka ruske invazije na Ukrajino je Zelenski že neštetokrat nagovoril tako domačo kot tujo javnost. Če je bil med video nagovorom 24. februarja, ko je razglasil vojno stanje, še oblečen v suknjič in kravato, pozneje ni več slekel olivno zelene. Oblačil je vojaške puloverje ali pulije, nosil srajce in majice s kratkimi rokavi v tem odtenku ter iz svoje pisarne v Kijevu ali pa celo s tamkajšnjih ulic obveščal ljudi o razmerah v Ukrajini. Videi so bili videti povsem spontani, posneti v obliki selfijev z mobilnim telefonom.
Prav ti posnetki pa so mu prinesli veliko občudovanja doma in na tujem, saj so ljudje hvalili njegov pogum, da se sprehaja po Ukrajini, čeprav je tarča ruskih sil. Toda posamezni proruski mediji oz. uporabniki družbenih omrežij pa so ves čas trdili, da Zelenskega sploh ni tam, pač pa posnetke snema s pomočjo t. i. zelenega zaslona, ki se pogosto uporablja pri videoprodukciji ali v filmski industriji.
Omogoča brisanje dejanskega ozadja slike ali videa, ki se nato nadomesti s poljubno vsebino. Torej, nekdo v resnici stoji v praznem studiu, pred očmi gledalca pa se v ozadju vseeno riše ulica. In prav to so očitali Zelenskemu.
Od očitkov o zelenem zaslonu do dejanskega snemanja pred njim
Začelo se je 19. marca, ko je Rusijo v video nagovoru iz Kijeva pozval k pogajanjem, da bi omejili vojno uničenje, stal pa je v opusteli ulici v temi. "Ukrajinski predsednik Zelenski je uprizoril sceno pred zelenim zaslonom, da bi bilo videti, kot da je tam," je eden izmed uporabnikov Twitterja delil video Zelenskega.
Čeprav se je v prihodnjih tednih in mesecih v ukrajinski prestolnici srečal tudi z več tujimi voditelji in je javno obiskal številne druge kraje po Ukrajini, namigovanja o tem, da lažira prizorišča, s katerih se oglaša, nikoli niso povsem potihnila. Nov zagon pa so dobila pred dnevi, ko se je na spletu pojavila fotografija, kako Zelenski res stoji pred zelenim zaslonom, v ozadju pa je viden tudi kup tehnološke opreme.
Številnim spletnim uporabnikom se je tako zdelo, da so končno našli neizpodbiten dokaz za svoje pretekle trditve. "In tako so narejeni famozni videi Zelenskega. Veliko zelenih zaslonov in tehničnih posegov. Hollywood pomaga. Vsa ta tehnologija, ki daje vtis, da so stvari resnične. Impresivna propaganda, še sami ne bi zmogli bolje," se je glasil eden izmed tvitov, ki je 12. oktobra zbral 13.000 delitev in 35.000 všečkov.
Objavo je denimo delilo tudi rusko veleposlaništvo v Veliki Britaniji, so ugotovili pri France 24, kjer so stvar vzeli pod drobnogled v svoji rubriki za ugotavljanje dejstev The Observers.
Na spletu so našli tudi 50-sekundni videoposnetek, kjer Zelenski pred zelenim zaslonom govori, prikazuje pa še utrinke iz zakulisja snemanja in pogovore s tehničnim osebjem, ki ureja videe. Ugotovili so, da je prikazana vsebina dejansko resnična, vendar opozarjajo, da je bila vseeno vzeta iz konteksta. Zelenski je sicer res stal in govoril pred zelenim zaslonom, vendar so s pomočjo tehnike iskanja slik na spletu ugotovili več podrobnosti o njihovi prvotni objavi.
'Zadnje objave ne dokazujejo ničesar'
Junija letos so se pojavile v več člankih, povezanih s tehnološko konferenco. "Volodimir Zelenski je posnel svoj hologram, ki je bil predvajan na sedmih tehnoloških konferencah, med drugim tudi na Dublin Tech Summitu," je takrat poročal časnik The Irish Times. V govoru, ki so ga prikazali tudi v Londonu in Parizu, je Zelenski razlagal, kako želi Ukrajino poslati na pot tehnološkega napredka, in je investitorje vabil, naj vložijo v njegovo državo in ji z inovacijami pomagajo pri obnovi.
Glede 50-sekundnega videa, ki je zadnje dni krožil po spletu, so ugotovili, da se lahko celoten posnetek najde s pomočjo ključnih besed "Zelensky" in "Martin Williams", ki je bil eden izmed intervjuvancev. Objavljen je bil 28. junija na YouTubovem kanalu londonskega Founders Foruma. Williams in vodja ameriškega podjetja Evercoast Ben Nunez sta odpotovala v Kijev, da bi sporočilo predsednika prenesla v 3D-tehnologiji in tako prikazala potencial Ukrajine, da po vojni odskoči v tehnološko naprednejši svet, piše v opisu videa.
Njegov izsek med prvo in drugo minuto posnetka ustreza objavam zadnjih dni, primerjava z originalnim videom pa pokaže, da sta bila tokrat odstranjena QR-koda in ključnik #REBUILDUKRAINE.
Kot pojasnjuje ekipa The Observers, to sicer ne dokazuje, da Zelenski svojih slavnih videov nikoli ni snemal pred zelenim zaslonom, zagotovo pa teh trditev ne potrjujejo niti objave zadnjih dni, poudarjajo.
KOMENTARJI (559)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.