Najprej je zbrane nagovorila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. "Težko je najti ustrezne besede, ki bi opisala vsa naša čustva ob spremljanju grozot v Ukrajini. Upali smo, da Evropa ne bi nikoli več izkusila grozot vojne," je dejala. Izpostavila je, da je Slovenija že v začetku stopila na stran Ukrajine, da je bil prejšnji predsednik vlade Janez Janša med prvimi voditelji, ki so v času vojne obiskali Ukrajino, s čimer je izkazal "neomajno podporo ukrajinskemu narodu". Zagotovila je, da trdno na strani Ukrajine stoji tudi trenutna vlada.
"Slovenija po svoji najboljših močeh Ukrajini pomaga humanitarno, finančno in drugače," je dejala. Izpostavila je tudi obisk doma, ki gosti ukrajinske otroke. Tja se je ob nedavnem obisku odpravila podpredsednica ukrajinskega parlamenta Olena Kondratiuk.
Ob tem pa je izpostavila tudi zadovoljstvo, da je prihodnost ukrajinskih državljank in državljanov znotraj Evropske unije. To pa, kot je poudarila, podpira tudi Slovenija.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je slovenske poslance nagovoril z bližine frontne linije. Tako Evropi kot tudi Sloveniji se je zahvalil za izraženo podporo in pomoč, ki so jo že prejeli. "Hvala vsem državam, ki pomagate pri naši osvoboditvi. Tudi tistim državam, ki niso velike in močne, kot je Slovenija. Hvala za vaše veliko in hrabro srce," je dejal.
"Skupaj dokazujemo, da Rusija izgublja moč na mednarodnem področju," je poudaril. Naštel je tudi, na katere načine skuša Rusija oslabiti Ukrajino in Evropo: da sabotira izvoz plina in izvoz žit ter s tem načrtno viša ceno živil in surovin v Evropi. "A Ukrajina se je priključila skupnemu energetskemu omrežju in bo skušala obnoviti dobavo plina v Evropo," je dodal.
Prepričan je, da je to tudi način, kako oslabiti Evropo. "Tu pa je še ena grožnja, ki jo Evropi povzroča Rusija, in sicer še večji migrantski val. Rusija s svojim sabotiranjem izvoza žita povzroča svetovno lakoto, kar bo na pot pognalo nove ljudi," je dejal.
Dejal je, da je zdaj njihov cilj postati polna in enakopravna članica Evropske unije ter da so evropske vrednote tudi njihove vrednote. Ne ve sicer, kako dolga bo njihova pot, a zahvalil se je vsem, ki so podprli njihovo kandidaturo za članico EU, med katerimi je tudi Slovenija: "Vsekakor je Ukrajina evropski teritorij."
Nagovor sta ob poslancih v parlamentu spremljala tudi predsednik republike Borut Pahor in premier Robert Golob, ministri in člani državnega sveta ter drugi visoki gosti.
Kot je po koncu nagovora Zelenskega novinarjem dejal Pahor, se mu zdi pomembno, da svobodni svet skupaj z Ukrajino doseže "pravičen mir". Če bo dosežen mir pravičen, bo tudi trajen, je dejal in obenem opozoril, da je pot do tja zelo zahtevna.
Zelenski je po mnenju Goloba jasno poudaril odločenost ukrajinskega naroda, da se bo boril za svojo svobodo in ozemeljsko celovitost, na drugi strani pa je izrazil zahvalo Sloveniji za vso njeno dosedanjo podporo. Ob tem je poudaril, da Slovenija niti za trenutek ni omahovala pri jasnem stališču glede obsodbe ruske agresije ali pri podpori Ukrajini.
V Kijev bo še ta mesec odpotovala zunanja ministrica Tanja Fajon. V ukrajinski prestolnici se bo s tamkajšnjim zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo pogovarjala tudi o slovenski pomoči Ukrajini, zlasti materialni in humanitarni. Glede poziva Zelenskega k povojni obnovi Ukrajine pa je ministrica dejala, da se že pogovarjajo o tem, kako bi lahko Slovenija sodelovala v okviru svojih projektov, denimo na področju razminiranja, pomoči pri prevozu ranjencev ali rehabilitaciji v URI Soča.
Današnji nagovor ukrajinskega predsednika so pozdravili tudi v vrstah opozicije. Poslanec SDS Anže Logar je izrazil veselje, da je Zelenski po mesecu dni prošenj spregovoril tudi slovenskemu parlamentu in predal pomembno sporočilo. Na eni strani se je zahvalil Sloveniji za podporo, hkrati pa opozoril, da dlje ko traja vojna v Ukrajini, z več težavami se bomo soočili, je ocenil bivši zunanji minister.
Predsednik NSi in nekdanji obrambni minister Matej Tonin pa je ocenil, da je bil današnji dogodek pomemben tudi z vidika slovenske notranje politike, ker je pokazal relativno enotnost v podpori Ukrajini. Dolžnost Slovenije je, da nudi podporo Ukrajini tako z materialno, vojaško kot tudi humanitarno pomočjo.
KOMENTARJI (918)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.