Rusija je skrivala dokaze o svojih "barbarskih" vojnih zločinih v Mariupolu, tako da je trupla civilistov, ubitih med granatiranjem, zakopala v novo množično grobišče, je povedal župan Mariupola Vadim Bojčenko. Gre za grobišče slabih 18 kilometrov zahodno od mesta, ki je z izjemo tovarne jekla Azovstal pod oblastjo ruske vojske.
Bojčenko je dejal, da je ruska vojska grobove izkopala za trupla, ki jih pobirajo z ulic mesta. Glede na satelitske posnetke se je izkop grobov začel med 23. in 26. marcem. Mestne oblasti so medtem navedle, da "okupatorji kopljejo jarke, dolge 30 metrov, in vanje s tovornjaki vozijo trupla".
V jeklarni ujetih več sto civilistov, tudi otroci: "So skoraj povsem brez hrane in vode"
"Azovstal je tarča stalnega ruskega bombardiranja, čeprav se je tja zateklo veliko civilistov. Ukrajinci ne zaupajo ruskim silam, bojijo se, da bodo deportirani, ubiti. Nujno je treba vzpostaviti humanitarni koridor iz tovarne Azovstal z zagotovili, da bodo ljudje varni," pa je ukrajinsko zunanje ministrstvo zapisalo na Twitterju.
Dodali so, da so razmere na območju jeklarne "obupne". "Več sto civilistov, otrok in poškodovanih borcev je ujetih v tovarni. So skoraj povsem brez hrane, vode in nujnih zdravil," so poudarili na ukrajinskem ministrstvu.
Župan Mariupola Vadim Bojčenko je medtem povedal, da je težko oceniti, koliko civilistov je v tovarni. Po njegovih besedah jih je med 300 in 1000, na spletu poroča britanski BBC. Dodal je, da danes niso možne evakuacije civilistov iz Azovstala.
V obleganem mestu je sicer okoli 100.000 ljudi, je še povedal Bojčenko. Na evakuacijo iz Mariupola čaka okoli 200 ljudi, a avtobusi do sredine popoldneva niso prišli. V sredo so evakuirali okoli 80 ljudi, je dejal župan.
Poudaril je, da ne glede na izjave ruskih oblasti "mesto je in ostaja ukrajinsko".
Ruske sile že tedne oblegajo Mariupol, večina mesta je uničenega. Po informacijah ruskih oblasti se je okoli 2500 ukrajinskih sil in 400 tujih borcev zateklo v jeklarno Azovstal. Po podatkih ukrajinskih strani pa je v tovarni tudi okoli tisoč civilistov. Kot poroča Sky News, je Vladimir Putin danes preklical napad na tovarno jekla in namesto tega odredil blokado tovarne.
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je danes na srečanju z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom namreč zatrdil, da je ukrajinsko pristaniško mesto Mariupol z izjemo jeklarne Azovstal pod nadzorom ruskih sil, kar je Putin pozdravil. Ruski predsednik je še ukazal, naj jeklarne ne napadejo, ampak le še oblegajo. "Razmisliti moramo o ohranitvi življenj in zdravja naših vojakov ter poveljnikov," je dejal. Šojgu je zagotovil, da je območje jeklarne v celoti blokirano in da jo bodo zavzeli v treh ali štirih dneh. Šojgu naj bi pred tem Putinu povedal še, da je na območju industrijskega kompleksa tovarne Azovstal, ki vključuje tudi obsežen podzemni bunker, še vedno okrog 2000 ukrajinskih borcev, poroča britanski BBC.
Putin je izrazil zadovoljstvo zaradi uspeha ruskih sil pri "osvoboditvi Mariupola" in napovedal odlikovanje udeleženih vojaških sil. "Vsi so junaki," je dodal.
Kijev medtem poroča tudi o novi izmenjavi vojnih ujetnikov z Rusijo. Po navedbah podpredsednice ukrajinske vlade Irine Vereščuk se je iz ruskega ujetništva vrnilo devet civilistov in deset vojakov, med njimi tudi dva častnika. Koliko ljudi so predali Rusiji, ni sporočila.
Pojasnila je, da so med izpuščenimi Ukrajinci tudi ranjeni, kar je "zelo pomembno", saj bodo lahko deležni celovite oskrbe.
To je bila peta izmenjava ujetnikov od začetka ruske invazije na Ukrajino pred skoraj dvema mesecema, navajajo ukrajinske oblasti. Nazadnje so jo izvedli v torek, ko je ruska stran izpustila 76 Ukrajincev.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je ukrajinske enote, sestavljene iz marincev in pripadnikov bataljona Azov, ki je povezan s skrajno desnico, po navedbah BBC pohvalil, ker so se več tednov upirale ruskim napadom.
Zelenski pozval k strožjim sankcijam
"Prizadevamo si, da bi bile resnično boleče za ruski vojaški stroj in rusko državo v celoti," je dejal Zelenski o sankcijah. Glede novega paketa sankcij je imel tudi podroben pogovor s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom, ki se je v sredo mudil v Kijevu, poroča britanski BBC. "Podrobneje, sankcije bodo omejile ruski energetski in bančni sektor, izvoz, uvoz in transport," je pojasnil.
Nadaljeval je še, da si tudi prizadevajo, da bi demokratične države uvedle sankcije proti vsem ruskim predstavnikom, ki podpirajo vojno, poroča ukrajinska tiskovna agencija Ukrinform. "Rusijo je treba priznati za državo podpornico terorizma in ruske oborožene sile je treba priznati za teroristično organizacijo," je poudaril.
Zagotovil je, da bodo morali vsi vpleteni odgovarjati za svoja dejanja. "Vsak priimek, vsak domači naslov, vsak bančni račun, vse bomo izvedeli," je dodal.
V državi se medtem nadaljujejo spopadi predvsem na vzhodu, kjer želi Rusija vzpostaviti nadzor nad regijama Lugansk in Doneck, je sporočila ukrajinska vojska v svojem dnevnem poročilu. Po oceni ukrajinske vojske nameravajo ruske sile nasilno mobilizirati lokalno prebivalstvo južnega mesta Herson.
Ukrajinski vojski je v zadnjem dnevu med drugim uspelo uničiti en tank, več oklepnih enot, protiraketni sistem in tri brezpilotne letalnike.
Rusija naj bi sicer končala svojo operacijo v Ukrajini, ko se bo končala grožnja zveze Nato, je dejal predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksej Poliščuk.
"Posebna vojaška operacija se bo končala, ko bodo vojaki izpolnili svoje naloge. Med njimi so zaščita mirnega prebivalstva Donbasa, demilitarizacija in denacifikacija Ukrajine ter uničenje grožnje Rusiji, ki prihaja z ozemlja Ukrajine, ker so ga zavzele države Nata," je dejal.
Ob tem ni pojasnil, na kakšen način Nato grozi Rusiji z ozemlja Ukrajine, piše BBC.
Britansko ministrstvo za obrambo pa je prepričano, da si želi Rusija doseči večji uspeh za dan zmage, 9. maja, ki ga obeležujejo v spomin na zmago sovjetskih sil nad nacistično Nemčijo. Glede na informacije s terena pa se ruske sile približujejo mestu Kramatorsk, ki je tarča stalnega obstreljevanja.
Biden naznanil 800 milijonov dolarjev dodatne vojaške pomoči Ukrajini
Ameriški predsednik Joe Biden pa je medtem v Beli hiši naznanil 800 milijonov dolarjev dodatne vojaške pomoči Ukrajini za obrambo pred rusko agresijo. Napovedal je tudi poenostavitev postopkov za vstop ukrajinskih beguncev v ZDA, ki naj bi obenem skušale prekiniti neformalne migrantske poti in vstop migrantov preko meje z Mehiko.
Dodatna vojaška pomoč Ukrajini gradi na doslej odobreni pomoči v vrednosti 2,6 milijarde dolarjev in vključuje težko topništvo, strelivo ter brezpilotna letala.
Biden je ob tem kongres opozoril, da bo v prihodnje moral potrditi dodatno pomoč, saj je doslej potrjenih 13,6 milijarde dolarjev vojaške in humanitarne pomoči Ukrajini že skoraj izčrpanih.
ZDA prav tako nameravajo olajšati postopke za vstop ukrajinskih beguncev v ZDA. Washington bo obenem skušal zapreti neformalno pot za vstop migrantom preko južne meje z Mehiko. Od ponedeljka naprej ZDA tako ne bodo več rutinsko dovoljevale vstopa v državo vsem, ki se pojavijo na južni meji s prošnjo za azil. To pot je poleg rednih migrantov doslej ubralo več tisoč Ukrajincev in beguncev iz drugih delov sveta.
ZDA nameravajo sprejeti do 100.000 beguncev iz Ukrajine, doslej pa jih je po uradnih podatkih od začetka ruske vojne 24. februarja prišlo 15.000, večina preko meje z Mehiko. Ukrajinske begunce bodo lahko sponzorirale cerkve in druge organizacije kakor tudi posamezniki.
Biden je zjutraj v Beli hiši sprejel tudi ukrajinskega premierja Denisa Šmihala in mu povedal to, kar je potem povedal javno glede pomoči in beguncev. Izrazil mu je zavezo ZDA za nadaljnjo podporo Ukrajincem ter za nadaljevanje višanje cene, ki jo bo Rusija plačevala zaradi agresije.
Biden je novinarjem povedal, da je bila bitka za Kijev velika zmaga Ukrajincev. ZDA bodo pospešile pomoč, da se lahko Ukrajina pripravi na rusko ofenzivo v Donbasu, ki bo geografsko omejena, vendar nič manj surova, je dejal.
Opozoril je, da je že prejšnji teden odobril za 800 milijonov dolarjev vojaške pomoči, sedaj temu dodaja še 800 milijonov. Dejal je, da pošiljajo topove in 144.000 granat zanje, brezpilotna letala in drugo, doslej pa so Ukrajini med drugim poslali že več tisoč protitankovskih in protiletalskih raket, radarske sisteme, 50 milijonov kosov streliva in orožje.
"Za vsak ruski tank v Ukrajini smo poslali deset protitankovskih raket," je dejal Biden in dodal, da vsega ne bodo objavili. Zagotovil je, da lahko ZDA s takšno pomočjo nadaljujejo dolgo časa, za zdaj pa še ne ve, koliko denarja bo prihodnji teden prosil od kongresa.
Ob tem je napovedal še dodatnih 500 milijonov dolarjev neposredne gospodarske pomoči ukrajinski vladi, kar povišuje tovrstno pomoč v zadnjih dveh mesecih na milijardo dolarjev. Gre za denar za stabilizacijo gospodarstva in podporo uničenih skupnosti ter plače javnih uslužbencev.
Biden je spomnil, da je finančno ministrstvo ZDA v sredo sprejelo nove sankcije proti Rusom, in naznanil, da je vstop v ameriška pristanišča prepovedal vsem ruskim ladjam ali ladjam, ki so v lasti Rusov ali so z njimi povezane.
Glede ukrajinskih beguncev pa je dejal, da so nov program poimenovali Poenotenje za Ukrajino. Ukrajinski begunci bodo dobili humanitarni status za dve leti, nekateri pa bodo lahko ostali za vedno. Begunci sami za prihod v ZDA ne bodo mogli zaprositi, ampak bodo lahko to storili le njihovi sponzorji. To bodo večinoma družinski člani in razne organizacije.
Te sponzorje bo vlada preverila, da med njimi ne bi bilo kriminalnih združb in posameznikov, ki želijo spolno ali drugače izkoriščati begunce. Tudi begunci bodo morali skozi postopek preverjanja kriminalne preteklosti in sprejeti vsa zahtevana cepljenja.
"ZDA pozivajo Ukrajince, ki iščejo zatočišče v ZDA, naj pridejo preko programa Poenotenje za Ukrajino, ki bo najbolj varna in učinkovita pot," je sporočilo ministrstvo za domovinsko varnost ZDA in opozorilo, da bodo tistim, ki pridejo na mejo brez veljavnega vizuma, vstop onemogočen. V ZDA trenutno živi okrog milijon ljudi ukrajinskega izvora. Največ v New Yorku, Kaliforniji, Pensilvaniji, New Jerseyju in na Floridi.
Biden je na koncu odgovoril tudi na nekaj vprašanj, med drugim glede obleganega Mariupola. Izrazil je dvom v ruske trditve, da obvladujejo mesto, obenem pa poudaril, da je potrebno držati odprte humanitarne koridorje za umik ljudi. "To bi naredil vsak voditelj države, ampak nobenega dokaza ni, da je Mariupol povsem padel," je dejal Biden.