Ukrajina

Ukrajini in Moldaviji status kandidatk za članstvo v EU, voditelja odločitev pozdravila

Ljubljana / Kijev / Bruselj, 23. 06. 2022 07.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, M.S., K.H.
Komentarji
640

Ukrajina in Moldavija sta dobili status kandidatk za članstvo v EU, je odločil Svet EU. Že pred tem je resolucijo o tem s 529 glasovi za, 45 proti in 14 vzdržanimi glasovi sprejel evropski parlament. Pri Gruziji pa so dodelitev statusa pogojevali z izpolnitvijo reform, ki jih je predlagala Evropska komisija. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in predsednica Moldavije Maia Sandu sta pozdravila odločitev voditeljev držav članic EU ter odločitev označila za zgodovinski trenutek.

Voditelji članic Evropske unije so danes na vrhu v Bruslju Ukrajini in Moldaviji podelili status kandidatk za članstvo v EU, je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel

"Dogovor. Vrh EU je Ukrajini in Moldaviji pravkar podelil status kandidatk za članstvo v EU. To je zgodovinski trenutek," je na Twitterju zapisal Michel.

Dodal je, da današnji dan predstavlja ključen korak na poti teh dveh držav v EU. Ob tem je čestital ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu in moldavski predsednici Maii Sandu.

Voditelji so obenem priznali evropsko perspektivo Gruzije. Status kandidatke za članstvo pa so ji pripravljeni podeliti, ko bo naslovila manjkajoče prednostne naloge, je še sporočil Michel.

Že popoldne pa so o resoluciji glede podelitve statusa kandidatk Ukrajini in Moldaviji glasovali v Evropskem parlamentu. Poslanke in poslanci EP so ob tem pozvali, da je treba v luči ruske agresije proti Ukrajini pokazati vodstveno vlogo, odločnost in vizijo.

"To je zgodovinski dan za Evropo - parlament je z veliko večino glasoval za takojšnjo podelitev statusa kandidatk Ukrajini & Moldaviji & ko bo vlada izpolnila pogoje - tudi Gruziji. Zdaj je na vrsti Svet EU, da potrdi voljo parlamenta," je na svojem Twitter profilu zapisala članica Evropskega parlamenta Viola von Cramon

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V resoluciji so poudarili, da si Ukrajinci, Moldavijci in Gruzijci zaslužijo živeti v svobodnih, demokratičnih in uspešnih državah kot člani evropske družine in pozvali Evropski svet, naj naredi pomemben prvi korak k izpolnitvi legitimnih teženj državljanov teh treh držav, so sporočili iz Bruslja.

Ukrajina, Moldavija in Gruzija so za članstvo v EU zaprosile po ruskem napadu na Ukrajino. Komisija je 17. junija objavila mnenja o treh vlogah in Svetu priporočila, naj potrdi možnosti Ukrajine, Moldavije in Gruzije, da postanejo države članice EU.

Poslanci vztrajajo, da članstva "po hitrem postopku" ni in da pristop še naprej ostaja strukturiran proces, ki temelji na dosežkih in zahteva izpolnjevanje meril za članstvo v EU ter je odvisen od učinkovitega izvajanja reform.

Resolucija je opozorila tudi na pomen širitve EU, ki da je bolj kot kadarkoli prej pomembna geostrateška naložba v stabilno, močno in enotno unijo. Prav tako pa so poslanke in poslanci zahtevali, naj se zelena luč prižge tudi širitvenemu procesu Zahodnega Balkana, ki je za zdaj blokiran.

Kot je določeno v 49. členu Pogodbe EU, lahko vsaka evropska država, ki spoštuje vrednote iz 2. člena in je zavezana njihovemu spodbujanju, zaprosi za članstvo v EU. Odločitev o članstvu nato soglasno sprejme Svet po posvetovanju s Komisijo in odobritvi Parlamenta.

Voditelja Ukrajine in Moldavije odločitev pozdravila: 'Gre za zgodovinski trenutek'

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in predsednica Moldavije Maia Sandu sta pozdravila odločitev voditeljev držav članic EU. Zelenski je na spletu zapisal, da odločitev voditeljev držav članic EU označuje "edinstven in zgodovinski trenutek v odnosih med Ukrajino in Evropsko unijo". Dodal je, da je "prihodnost Ukrajine v EU".

Tudi Maia Sandu je v odzivu na spletu zapisala, da gre za "zgodovinski dan za Moldavijo". "To je nedvoumno in močno sporočilo podpore našim državljanom in evropski prihodnosti Moldavije. Hvaležni smo vam in zavezani, da bomo nadaljevali reforme," je dodala moldavska predsednica.

Volodimir Zelenski se je Golobu zahvalil za podporo.
Volodimir Zelenski se je Golobu zahvalil za podporo. FOTO: AP

Voditelji so obenem priznali evropsko perspektivo Gruzije, status kandidatke za članstvo pa so ji pripravljeni podeliti, ko bo naslovila manjkajoče prednostne naloge, je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. "V naslednjih mesecih smo pripravljeni trdo delati, da bi dosegli status kandidatke," je sporočila gruzijska predsednica Salome Zurabišvili.

Čestitke obema novopečenima kandidatkama za članstvo v EU se medtem vrstijo tudi s strani številnih evropskih voditeljev. Da gre za močno sporočilo Evrope, meni francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je poudaril, da EU že ves čas ruske invazije na Ukrajino sprejema hitre, zgodovinske in enotne ukrepe.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je poudarila, da je to prelomen trenutek in zelo dober dan za Evropo. "Ne more biti boljšega znaka upanja za državljane Ukrajine, Moldavije in Gruzije v teh težkih časih," je dejala in poudarila, da so vse tri države del evropske družine. Izrazila je prepričanje, da bo odločitev Evropskega sveta prispevala h krepitvi vseh, tako Ukrajine, Gruzije in Moldavije, kot tudi EU.

Povedala je še, da morajo vse tri države narediti svojo domačo nalogo pred nadaljevanjem pristopnega procesa, vendar je prepričana, da bodo vse delale, kolikor hitro bodo lahko, in da bodo dale vse od sebe, da bi uresničile potrebne reforme. Ukrajina mora glede na pretekli teden objavljeno mnenje komisije sprejeti reforme na področjih imenovanja ustavnih sodnikov, svobode medijev in pranja denarja ter okrepiti boj proti korupciji. Moldavija pa mora dokončati ključne korake pri celoviti reformi pravosodnega sistema, okrepiti boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu ter izboljšati javne storitve, je v mnenju zapisala Evropska komisija.

Pred zasedanjem voditeljev EU prvi pogovor Goloba in Zelenskega

Slovenski premier Robert Golob se je v sredo prvič pogovarjal z ukrajinskim predsednikom. Med drugim sta govorila o statusu kandidatke za članstvu v EU, ki naj bi ga danes Ukrajini podelili voditelji unije. Zelenski se je Golobu zahvalil za podporo pri tem vprašanju.

Premier Golob je v pogovoru z Zelenskim zagotovil, da četudi je v Sloveniji prišlo do spremembe vlade, se odnos Slovenije do Ukrajine ni spremenil, je objavila vlada. "Poudaril je, da so v DZ soglasno potrdili stališče, da se Ukrajini podeli status kandidatke za članstvo v EU," so še zapisali.

Zelenski se je Golobu zahvalil za "pripravljenost podpreti podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini," je objavil ukrajinski predsednik.

Golob se bo na svojem prvem vrhu EU zavzel za to, da se status kandidatke za članstvo takoj dodeli tudi BiH. A ta predlog ima vsaj zaenkrat bolj malo podpore. Izrecno sta ga od drugih članic podprli le Avstrija in Madžarska.

Kot je še dodal, je slovenskemu premierju tudi čestital za nedavno imenovanje na čelo slovenske vlade.

Voditelji držav članic Evropske unije bodo prav danes začeli dvodnevno zasedanje v Bruslju, na katerem bosta Ukrajina in Moldavija predvidoma prejeli status kandidatk za članstvo v EU. Golob je že na srečanju s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen pred tednom dni podprl podelitev statusa kandidatke Ukrajini. Takrat je tudi poudaril pomen enotnosti Evropske unije v odzivu na rusko agresijo na Ukrajino.

Že pred samim zasedanjem Evropskega sveta pa so se voditelji sestali tudi s kolegi iz držav Zahodnega Balkana in razpravljali o širitvi na to regijo.

Shod Ukrajincev v Bruslju
Shod Ukrajincev v Bruslju FOTO: AP

Estonija in Litva podprli evropska prizadevanja Ukrajine in Gruzije

Estonska premierka Kaja Kallas je danes ob robu vrha EU dejala, da ima Ukrajina kot kandidatka za članstvo v EU priložnost izvesti korenite reforme, litovski predsednik Gitanas Nauseda pa je poudaril, da naj Gruzija vztraja na poti evropske integracije, čeprav ni pridobila podpore za status kandidatke.

Če se bodo voditelji EU danes odločili, da Ukrajini podelijo status kandidatke, bo morala država izvesti reforme na področju gospodarstva, krepitve pravne države in temeljnih pravic ter boja proti korupciji in oligarhom, je dejala Kallasova. Ob tem je položaj Ukrajine primerjala z novejšo zgodovino Estonije kot nekdanje članice Sovjetske zveze.

"Ko je Estonija ponovno pridobila neodvisnost, je obstajala močna politična volja (...) za izvedbo potrebnih reform, za odpravo sovjetskega načina vodenja države in za izvedbo reform pravne države," je poudarila estonska premierka in spomnila, da je "status kandidatke ena stvar, pristopni proces pa je povsem nekaj drugega".

Nauseda pa je dejal, da pričakuje, "da bo danes določena zelo jasna perspektiva za Gruzijo, evropska perspektiva z določenimi predpogoji," ter primerjal izkušnje Gruzije pri vstopu v EU z litovskimi.

Spomnil je, da je Litva začela pogovore o članstvu v EU leta 1999, torej dve leti pozneje kot Estonija, vendar je nato dohitela svojo baltsko sosedo in se leta 2004 istočasno pridružila EU.

Nauseda je Gruzijo pozval, naj ne bodo razočarani, ker niso zbrali tolikšne podpore kot Ukrajina in Moldavija, ter svetoval, naj si še naprej prizadevajo za pot v Evropsko unijo, še navaja dpa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (640)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

odpisani zasedli vlado
20. 10. 2024 20.52
Skrajni čas,da se te države priključijo v EU.Zanimivo je pa zakaj se vsi rusofili ne samo v sloveniji ampak v vseh državah ne preselijo v rusijo in tam živijo na račun davkoplačevalcev enako kot vsi v sloveniji.,
odpisani zasedli vlado
20. 10. 2024 20.32
Vse države katere so vsaj malo razvidne in pametne se ogibajo smradu rusije in se odločajo za pravilno smer pridružitve v EU in pripadništva v ZDA.Rusofilske države kot so srbija,madžarska,bosna pa hinavsko igrajo na dvojno karto.Je nekoliko srbov in bosancev za pristop v EU ampak je to le majhno število.
Armagedon1
02. 06. 2023 11.18
+0
Živele Ukrajina in Moldavija. Dol z doktatorsko Rusijo in diktatorji kot so putin, medvedjev in ruska duma!!!
Walter Pravicek
29. 06. 2022 08.44
+0
Moldova najrevnejša država v Evropi,NIMA niti pogojev za priključitev do leta 2050!Ukrajina pa leto prej=2049 leta,če bo mir.Niti v vodi okoli lastne luke Odesa nočejo ščistiti morskih min,da bi ladje IZVAŽALE njihovo pšenico in druge kmečke pridelke,ker je tu že letošnja žetev,ter nova roba za v skladišča.Pa trdijo,da jih Rusi ovirajo.Kot ono o streljanju na nakupovalni center,KI JE BIL ZAPRT,BREZ STRANK-HALO OD KOD UKRAJINCEM DENAR,ČE NI SLUŽB,PLAČ?-POLEG PA SKLADIŠČE POKLONJENAGA OROŽJA.TER JE TO POTEM NAREDILO VELIKI BUM.LAŽ IMA KRATKE NOGICE ZELENSKI ,KOMIK.Špijoni Ruski so po celi Ukrajini,NE POVEDO PO TV VNAPREJ njihovih načrtov,ne poti,kot to počnejo v EU.Tako se že vnaprej ve kod,z čim.Le preveri se ali bo tako,ali je LAŽNA vest.Špijoni so povsod.Plačani z rublji,dolarji ali evri.Celo okoli Zelenskega.
Armagedon1
02. 06. 2023 20.51
+0
Bluziš. Nimaš pojma od pojma. Raje pojdi na vrt okopavat krompir.
Walter Pravicek
29. 06. 2022 08.35
+1
Od sedaj v bodoče se bo povedalo:Mi v EU MORAMO finančno podpreti Ukrajino in Moldavijo-Ukrajina bo,kot trd Zelenski osvobodila vse,razen Krima,Moldova bo manšino ob meji z Ukrajino ZBRISALA,ker jih premagati ne zmore,tedaj je potreben denar,še več denarja.Ja EU si dela lasten grob.Ameri pa čakajo na postavitev iztrelišč za rakete daljnega dosega.Ve se,da proti Rusiji.
Armagedon1
02. 06. 2023 20.50
+0
Ti sin 1 amer. Če ti ne odgovarja demokratična Evropa se preseli v totalitarno Rusijo. Boš potem tam tenko piskal.
staridida
24. 06. 2022 13.12
-4
Ukraina in Moldavija bojo kmalu bolj napredne, kot Slovenija če nam bo vladala svoboda....
Ici
24. 06. 2022 13.26
+2
To pa res ni daleč od resnica. Česa takega nismo imeli niti v Jugoslaviji. Slovenijo so si dobesedno sprivatizirali in ljudem tako oprali možgane, da je videti kot da živimo v vzporednem svetu.
Korintos11
25. 06. 2022 13.30
+2
Vem da se svečkarjem to čudno zdi, samo narod vam je rekel dovolj vas imamo.
Nidani
24. 06. 2022 12.10
+4
Moja simpatija do Ukrajine ugaša...ne vem zakaj, ampak nekaj mi ne štima...
Ici
24. 06. 2022 11.59
+1
Vsak, ki se je podpisal pod ta dokument, bi moral za vsaj teden dni v Ukrajino in Moldavijo. Ko bi se od tam vrnil, mu do konca njegovih dni ne bi več padlo na pamet, da bi na članstvo teh dveh držav v EU sploh pomislil. Pa oni so za EU standarde ja v kameni dobi.
Nidani
24. 06. 2022 12.11
+3
Predno bodo spretni, bodo morali zadostiti standardom al kako?
Nidani
24. 06. 2022 12.11
+1
Walter Pravicek
29. 06. 2022 08.51
+1
Na VZHODU Moldivije živijo Rusi,TI TAM DRŽE VSE V SVOJIH ROKAH-PODKUPIŠ IN VSE GRE KOT PO MARGARINI.IN TI SOVRAŽIJO ZELENSKEGA,MOLDOVSKO VODSTVO,TER SE ZNA PRIMERITI,DA BO PRVO MALA VOJNA,POTEM BO EU UKREPALA KAKO?BO PARTNERSKA DRŽAVA,KOT TRDI ZELENSKI ZA UKRAJINO,DA JE PARTNER EU?Kakšen partner,če le fehtari,grozi in trosi nebuloze.V Brislu pa vse verjamejo,a Moldove videli niso,niti Ukrajinskega podeželja,posebno VZHODNO od KIJEVA NE.Kot bi mi hvalili Berlin,pa ga še videli nismo.
Nimasmisla
24. 06. 2022 11.41
+3
In počasi si eu zabija žeblje v svojo krsto
Nidani
24. 06. 2022 12.12
+3
ivan z Doba
24. 06. 2022 11.38
+11
Kot, da ni že sedaj preveč korupcije v EU?! Ukrajinci si, ne glede na vojno, ne zaslužijo članstva v EU. Prav tako Moldavija ne. Bivše republike Sovjetske zveze so leglo korupcije, nepotizma, diktature in šovinizma.
ivan z Doba
24. 06. 2022 11.38
+8
Da o neizpolnjevanju osnovnih pogojev za vstop v EU ne govorimo!
aleksandar1964
24. 06. 2022 11.37
+4
Dobro je da ne bodo člani vsaj do 2050, kajti Ukrajina da izpolni pogoje, nikoli, same meje ne bo mogla urediti razen če se nekdo odloči da zbriše Rusijo iz karte sveta. Moldavija je pa tudi zgodba o uspehu. Jaz res ne vem na čemu so tej evropski predstavniki. Ali pa mogoče govorijo o Ukrajini in Moldaviji katere jaz ne poznam..... Dno dna
Kaj_je_res
24. 06. 2022 11.29
+3
Vsaj 10 let prehitro.
Julijann
24. 06. 2022 11.26
-1
Status je bil dan prej kot razumevanje težke situacije. Potem pa so še pogajanja in status ne daje jamstva da bodo kratka. Lahko so presneto dolga.
MODRI-MODRI
24. 06. 2022 11.25
+7
Burleska se nadaljuje. V glavni vlogi nastopajo: Elenski, Fon Lajnerca, Michel, Šulc, piškotek Macron in ostali. Bravo Evropa, požrli ste vse besede o načelnosti. Države, ki imajo doma bolj pošlihtano kot katera koli od teh dveh, pa so ostale pred vrati, ali pa jim na polno postavljajo vedno nove in nove pogoje.
Rob123
24. 06. 2022 11.27
+1
Zelenski odpira Komedy klub celo zelene hlače si je enkrat opral.
User300173
24. 06. 2022 11.20
+8
V Sloveniji je cenzura hujša od S.Koreje? Bi kar držalo, vsaj kar se Ukrajine tiče. Iz Ukrajine so prihajali v z.Evropo inopravljali " posle" na robu ali čez zakona. Prostitucija je cvetela. Sedaj pa nekaj primerov postane osrednji problem. Problem je Zelenski, ta komedijant skorumpirani. ZDA in EU mu pošiljajo orožje, samo da ne sede za pogajalsko mizo. Donbas, Luganski, Krim in verjetno Odesa so za lep čas pod Rusi. Če hoče obdržati Odeso, naj sede na pogajanja, če ni že prepozno. EU postaja samodestruktivna in bo edina v največji meri nadrsala, žal tudi mi poleg. Ukrajina je grob EU.
Rob123
24. 06. 2022 11.30
+3
Verjetno stoji za tem kak načrt Zelenski je že vložil 80 mil v nakup svoje Ville res je vprašljivo taka podpora tej skorumpirani državi.
Sig3
24. 06. 2022 11.12
-3
Zivela Rusija🇷🇺🇨🇳🇷🇸
ivan z Doba
24. 06. 2022 11.40
+6
No ja. Še večja diktatura, korupcija in šovinizem kot v Ukrajini. Isto sranje, drugo "pakovanje"!
roki72
24. 06. 2022 11.07
+3
nocem ne ukrajine ne moldavije. dajmo razjezit putina da nam se ljubljano, brusel, paris zrusi. bravo politiki. svet bi bil veliko lepsi ce bi se vsak samo zase brigau
zelo star kavkaški ov?ar
24. 06. 2022 10.57
+1
Še Afganistan mora nujno v EU, so jim že poslali pristopno izjavo?
Bozje oko
24. 06. 2022 10.55
+1
Kaj pa ce se samo hecajo?!!!!
Sig3
24. 06. 2022 10.52
+3
Odlicno, samo, da bo pol manjsa prisla v EU 😂🇷🇺