"Zagotoviti moramo varnost in zaščito največjega jedrskega objekta v Ukrajini in Evropi," je tvitnil vodja skupine Rafael Grossi. Na fotografiji, ki je bila priložena tvitu, vodja IAEA pozira z ekipo 13 strokovnjakov. Strokovnjaki IAEA naj bi ocenili fizično škodo v elektrarni, ugotovili funkcionalnost njenih varnostnih in zaščitnih sistemov, ocenili stanje osebja in izvedli nujne nadzorne dejavnosti, so sporočili iz agencije.
Misija IAEA v Zaporožju bo "najtežja v zgodovini agencije", je v odzivu na odhod strokovnjakov na pot med obiskom Stockholma opozoril ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. Temu bodo po njegovi oceni botrovale "aktivne bojne dejavnosti" ruskih sil na terenu, hkrati pa naj bi Rusija poskušala "legitimirati svojo prisotnost" na zelo očiten način. "Rusija mora oditi, IAEA in številne države sveta pa jo moramo prisiliti, da odide, tako preprosto je. To je edini način za zagotovitev jedrske varnosti," je na skupni novinarski konferenci s švedsko premierko Magdaleno Andersson in zunanjo ministrico Anno Linde še dejal Kuleba, ki od misije pričakuje "jasno navedbo dejstev o krčenju vseh protokolov jedrske varnosti".
Rusija je bila za misijo IAEA že dolgo zainteresirana in je sodelovala pri njenih pripravah, je danes sporočil tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Obisk kljub temu po njegovih besedah ne bo namenjen vprašanju morebitnega demilitariziranega območja okoli elektrarne. Poleg tega je Kremelj danes mednarodno skupnost pozval k pritisku na Kijev z namenom zmanjšanja napetosti v jedrski elektrarni. "Vse države so dolžne pritisniti na ukrajinsko stran, da ta preneha ogrožati evropsko celino z obstreljevanjem" nuklearke, je še dejal Peskov. Ob tem je zagotovil, da bo Moskva zagotovila varnost misije na ozemlju pod ruskim nadzorom, "ob upoštevanju tveganj, ki tam stalno prevladujejo".
Neoviran dostop do jedrske elektrarne v Zaporožju za strokovnjake IAEA je danes v luči njihovega odhoda v Ukrajino v skupni izjavi zahtevala skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav (G7). Osebje IAEA mora imeti zagotovljen pravočasen in varen dostop do vseh jedrskih objektov v Ukrajini "brez ovir", je v izjavi zapisala skupina predstavnikov držav, pristojnih za neširjenje jedrskega orožja. Ob tem so poudarili, da nadaljnji nadzor ruskih sil nad nuklearko predstavlja "resno grožnjo" varnosti in zaščiti teh objektov.
Vodja IAEA Grossi sicer že več mesecev opozarja na "zelo realno nevarnost jedrske nesreče" v Zaporožju in poziva k obisku skupine strokovnjakov v nuklearki. O obisku se razpravlja že več mesecev, vendar pa so bili pogovori do zdaj neuspešni, med drugim zaradi pomanjkanja varnostnih jamstev. Kijev je bil obisku sprva nenaklonjen tudi zaradi strahu pred tem, da bi ta legitimiral rusko okupacijo nuklearke.
Ukrajinski operater jedrskih elektrarn Energoatom je minulo soboto opozoril, da obstaja nevarnost uhajanja radioaktivnih snovi iz elektrarne. Tako ukrajinska kot ruska stran sta nato v nedeljo zatrdili, da stopnja radioaktivnega sevanja ostaja normalna. Med četrtkom in petkom prejšnji teden je bila elektrarna zaradi spopadov prvič v svoji štiridesetletni zgodovini odrezana od ukrajinskega električnega omrežja.
Ruske sile so jedrsko elektrarno, ki se ponaša s šestimi reaktorji, zasedle kmalu po začetku invazije februarja. Strah pred jedrsko katastrofo se je povečal po tem, ko so se v začetku tega meseca okrepili spopadi okoli elektrarne. Obe strani se medsebojno obtožujeta obstreljevanja obsežnega kompleksa nuklearke.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.