ZDA in Nato ocenjujeta, da bi lahko v kratkem na strani Rusije v vojno vstopila tudi njena najtesnejša zaveznica Belorusija. Britanska obveščevalna služba Mi-6 naj bi Volodomirja Zelenskega obvestila, da se bo beloruski predsednik Aleksander Lukašenko v konflikt vmešal v naslednjih 10 dneh. Prepričani so namreč, da se bo po padcu Mariupola začela druga faza ofenzive, ki vključuje tudi dokončno obkolitev Kijeva.
Po podatkih ukrajinskega parlamenta je v bližini jedrske elektrarne Černobil izbruhnilo več gozdnih požarov. Po njihovih besedah so jih verjetno povzročila topniška obstreljevanja ali namerni požigi. "Ogenj, ki ni pod nadzorom, se je razširil na območju, ki ga nadzorujejo ruske sile," je izpostavila ukrajinska stran.
Po treh tednih ruskega nadzora je 64 ukrajinskih delavcev, ki so delali brez premora, končno lahko zapustilo jedrsko elektrarno v Černobilu in odšlo domov, pa so v ponedeljek sporočili iz Mednarodne agencije za jedrsko energijo. Na strani elektrarne na Facebooku so zapisali, da so opravili rotacijo osebja, delavce, ki so odšli, pa so zamenjali "drugi zaposleni – prostovoljci". Kdaj bodo lahko odšli tudi ostali, ni znano.
Od 24. februarja, ko so ruske sile prevzele nadzor nad jedrsko elektrarno v Černobilu, je bilo v njej ujetih približno 300 ljudi, vključno s tehniki, varnostniki in drugimi zaposlenimi. Okoli sto ukrajinskih tehnikov je ves ta čas skrbelo za varnost.
Zelenski Putina pozval k pogovoru
Ukrajinski predsednik Zelenski je v nočnem nagovoru prav tako ponovil poziv k neposrednim pogovorom z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. "Če se ne sestanem z njim, ne morem vedeti, ali Rusija sploh želi ustaviti vojno," meni.
Zelenski je dejal še, da je Kijev pripravljen razpravljati o statusu Krima in vzhodne regije Donbas, ki je pod nadzorom ruskih separatistov. Je pa ukrajinski predsednik tudi kritiziral Moskvo in rusko vojsko, ki da je ponovno obstreljevala humanitarni koridor in pri tem ranila štiri otroke. Do obstreljevanja naj bi prišlo v regiji Zaporožje, kamor so se zatekli prebivalci obleganega mesta Mariupol na jugu države.
Ukrajinska vlada je sporočila, da so v ponedeljek uspeli evakuirati okoli 3000 ljudi iz Mariupola, v torek pa 1200. Rusija pa navaja, da so iz vojnih območji evakuirali skoraj 20.000 civilistov.
Skoraj mesec dni po začetku ruske invazije na Ukrajino se sicer spopadi nadaljujejo, vendar ruske sile ne dosegajo večjega napredka.
Po navedbah ukrajinske vojske je Rusija predvsem okrepila svojo prisotnost v zraku. Ukrajinsko obrambno ministrstvo je v dnevnem poročilu sporočilo, da imajo Rusi na voljo le še za največ tri dni zalog orožja in hrane. Poleg tega naj bi ukrajinskim silam uspelo uničiti šest letalnikov, helikopterja in letalo. V enem od manjših mest na območju Sumija naj bi okoli 300 ruskih vojakov končalo sovražnosti in zapustilo območje, poroča britanski BBC, ki opozarja, da teh navedb niso mogli neodvisno preveriti.
Tudi Zelenski je opozoril na upočasnitev napredovanja ruskih sil. Ruske vojake je obenem označil za turiste s tanki in sužnje propagande, ki je spremenila njihovo zavest. Ukrajince je pozval, naj vztrajajo in se še naprej upirajo. "Nikoli še niso videli na tisoče ljudi, ki se jih ne bojijo," je dejal o protestnem shodu civilistov v okupiranem Hersonu, ki so ga ruske sile v ponedeljek krvavo zatrle.
Medtem naj bi ruska tajna služba znova poskusila izvesti atentat na Zelenskega ob podpori ruskih saboterjev, so sporočili iz ukrajinske obveščevalne agencije. V torek jim je uspelo aretirati skupino na mejnem območju med Ukrajino, Slovaško in Madžarsko, je poročala ukrajinska tiskovna agencija Unian.
Biden svari pred uporabo kemičnega in biološkega orožja v Ukrajini
Ruski predsednik Vladimir Putin je zaradi močnega upora, na katerega so ruske sile naletele v Ukrajini, stisnjen v kot ter bi se zato lahko zatekel k še hujšim taktikam kot doslej, pa je v ponedeljek posvaril predsednik ZDA Joe Biden. Po Bidnovih besedah je "jasno", da se Putin pripravlja na uporabo kemičnega in biološkega orožja v Ukrajini.
Obenem je sicer zatrdil, da se mora Rusija, če bi se za ta korak dejansko odločila, pripraviti na oster odziv Zahoda, a več podrobnosti o tem, kako še bi lahko zaveznice kaznovale Rusijo, ni navedel.
Biden je spomnil na nedavne trditve Kremlja, da naj bi ZDA v Evropi, konkretno tudi v Ukrajini, razvijale kemično in biološko orožje. "To preprosto ni res. Zagotavljam vam," je dejal na srečanju ameriških poslovnih voditeljev v Washingtonu in dodal, da je – tudi glede na ravnanje Kremlja v preteklosti – to znak, da Rusi sami razmišljajo o uporabi tega orožja.
S tem je ponovil opozorila, ki so tako iz Bele hiše kot tudi iz drugih zahodnih prestolnic že prišla ta mesec, potem ko so ruski predstavniki Ukrajini očitali, da skuša v naglici skriti dokaze o domnevnem ameriškem programu kemičnega orožja na svojih tleh.
"Zdaj ko je Rusija izrekla te lažne trditve (...) bi morali biti vsi pozorni na možnost, da lahko Rusija uporabi kemično ali biološko orožje v Ukrajini ali da ustvari lažno pretvezo za njegovo uporabo," je med drugim tvitnila tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki.
Biden je sicer na ponedeljkovem srečanju še povedal, da je Putina že na njunem srečanju lani v Ženevi posvaril, da se bodo ZDA odločno odzvale na morebitne kibernetske napade Rusije na svojo kritično infrastrukturo.
Pred tem je ameriški predsednik v ponedeljek objavil izjavo, v kateri je ameriška podjetja opozoril, da imajo obveščevalne podatke o naraščajoči ruski kibernetski grožnji, in jih pozval, naj "nemudoma" pripravijo oziroma okrepijo svojo obrambo.