Dogovor, ki ga je 27 članic unije po navedbah nemške tiskovne agencije dpa doseglo s soglasjem, morajo še formalno potrditi. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP bodo to storili v petek.
Najnovejši sveženj sankcij proti Rusiji je prejšnji teden predstavila Evropska komisija. Predlog vsebuje vključitev skoraj 200 posameznikov in pravnih oseb na seznam sankcioniranih. Seznam teh oseb, ki naj bi jim zamrznili premoženje ali prepovedali vstop v EU, bo objavljen v uradnem listu EU kmalu po zaključku pisnega postopka odločanja. Doslej je EU uvedla sankcije proti več kot 1200 posameznikom in 118 organizacijam, ki naj bi kršile ozemeljsko celovitost in suverenost Ukrajine.
Predlog komisije predvideva tudi prepoved izvoza dronov Rusiji in tretjim državam, ki bi jih lahko dobavile Moskvi. Med temi je predsednica komisije Ursula von der Leyen izpostavila Iran, ki je Rusiji dobavljal brezpilotne letalnike, ki jih je Moskva tudi uporabljala v napadih na Ukrajino.
Komisija želi uvesti dodaten nadzor in omejitve izvoza blaga, med drugim za dobrine za dvojno uporabo. Gre za kemikalije, komponente za elektronsko in informacijsko tehnologijo, ki bi jih lahko uporabljala ruska vojska.
Zadnje dni so pogovori o svežnju zašli v slepo ulico zaradi razprave o izvozu ruskih gnojil. Zahodnoevropske države so pozivale k omilitvi omejitev tega izvoza zaradi reševanja svetovne prehranske krize, skupina vzhodnoevropskih držav pod vodstvom Poljske pa je nasprotovala kakršnemu koli večjemu popuščanju pri sankcijah.
Strani sta na koncu sprejeli kompromis, v katerem so po navedbah diplomatov upoštevane zahteve po zagotavljanju zanesljive preskrbe s hrano.
Osmi sveženj sankcij proti Rusiji so države članice potrdile v začetku oktobra. Med drugim je vključeval pravno podlago za uvedbo cenovne kapice na rusko nafto, ki velja za pomorski transport surove nafte in določenih derivatov v tretje države ter določene storitve, povezane s tem. Zgornjo omejitev cene nafte, o kateri so se dogovorile v začetku decembra, so članice postavile pri 60 dolarjih za 159-litrski sod surove nafte.
Kapica je v EU in skupini G7 začela veljati pretekli teden, ko je bil uveljavljen tudi embargo na uvoz ruske surove nafte po morju v unijo.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.