Ukrajina

Ukrajinski begunci tarča trgovcev z ljudmi: v 14 državah devet potencialnih žrtev

Bruselj, 23. 06. 2022 18.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Agencija Evropske unije za sodelovanje na področju preprečevanja, odkrivanja in preiskovanja kaznivih dejanj (Europol) je začela operacijo, v kateri preiskujejo spletno trgovino z ukrajinskimi begunci. 14 držav članic Evropske unije je tako združilo moči na skupnem akcijskem dnevu za identifikacijo trgovcev z ljudmi ter v le enem dnevu odkrilo sumljive objave na kar 42 spletnih straneh. V preiskavi je sodelovalo 93 policistov, tudi slovenski.

Europol je začel operacijo za boj proti spletni trgovini z ukrajinskimi begunci, pri čemer je v enem dnevu odkril sumljive objave na 42 spletnih platformah v 14 državah, poroča Euronews. Med njimi so zasledili lažne ponudbe za delo, za fotomodele so na primer iskali prav Ukrajinke. Prav tako pa so odkrili tudi številne lažne obljube nastanitev ali prevozov za ljudi, ki bežijo pred vojno v Ukrajini. Številne tovrstne objave so bile zapisane v ruščini, so ugotovili.

Ukrajinski begunci tarča trgovcev z ljudmi.
Ukrajinski begunci tarča trgovcev z ljudmi. FOTO: AP

Žrtvam so ponujali "svetlo prihodnost" ter jih tako zvabili v past spolnega ali delovnega izkoriščanja, so sporočili organi pregona Evropske unije. Ob tem so dodali, da se sicer zdi, da veliko spletnih trgovin in spletnih strani sprejema pomembne ukrepe na področju boja proti zlorabi svojih platform v tovrstne kriminalne namene.

V akciji, ki je potekala 23. maja, so preverili 125 spletnih platform, vključno z mrežami za podporo beguncem, družbenimi omrežji in forumi za zmenke. Ob tem so uvedli petnajst preiskav, v katere je vključenih najmanj devet osumljencev in devet potencialnih žrtev trgovine z ljudmi.

V operaciji Europola je sodelovalo 93 policistov iz Avstrije, Cipra, Danske, Nemčije, Madžarske, Italije, Latvije, Litve, Nizozemske, Portugalske, Romunije, Španije, Velike Britanije in tudi Slovenije.

 Agencija je sicer že marca opozorila, da ukrajinski begunci, ki bežijo pred invazijo na svojo državo, ob prihodu v EU tvegajo, da bodo zašli v mreže trgovine z ljudmi. Na to pa so opozarjali tudi evropski uradniki v Bruslju in različne skupine za človekove pravice. Države gostiteljice so pozvali, naj bodo pozorne na morebitne spletne trgovce.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.