Ruski predsednik Vladimir Putin je na srečanju vodij obveščevalnih služb Skupnosti neodvisnih držav izrekel nove obtožbe na račun ZDA ter ponovil trditve svojega obrambnega ministra Sergeja Šojguja o nevarnosti, da bi Ukrajina lahko uporabila t. i. "umazano bombo".
Putin je v govoru na vrhu obveščevalcev posvaril še pred nevarnostjo t. i. barvnih revolucij v državah članicah skupnosti in izrazil prepričanje, da svet "pred našimi očmi" postaja multipolaren. V tem kontekstu je poudaril, da nekateri v mednarodni skupnosti tega niso pripravljeni sprejeti in neimenovane države obtožil uvajanja enostranskih sankcij in sabotiranja plinovodov v Baltskem morju.
Pred srečanjem je Putin nadziral vaje ruskih sil za jedrsko odvračanje, torej vojaških enot, ki so zadolžene za odzivanje na grožnjo jedrske vojne. Med vajami, ki jih je Putin spremljal iz nadzorne sobe, so po navedbah Kremlja sodelovale morske in zračne sile za odvračanje, med vajo pa so poskusno izstrelili tudi balistične in manevrirne rakete, še navaja Tass.
Popoldan pa se bo Putin predvidoma udeležil še seje ruskega sveta za nacionalno varnost, so potrdili v Kremlju. Po seji sveta minuli teden je ruski predsednik podpisal odlok za uvedbo vojnega stanja v ukrajinskih regijah Doneck, Lugansk, Herson in Zaporožje, ki so pod delnim ruskim nadzorom in ki jih je Moskva z referendumi minuli mesec priključila k Rusiji. Podobno odmevnih odločitev za danes ne napovedujejo.
Ukrajina zaradi pomanjkanja elektrike begunce poziva, naj zimo preživijo v tujini
"Če se ponudi priložnost, ostanite in preživite zimo v tujini," je v torek v Kijevu na nacionalni televiziji dejala podpredsednica vlade Irina Vereščuk in pojasnila, da je ukrajinska energetska infrastruktura zaradi ruskih napadov nestabilna.
Meni, da bi se ob vrnitvi beguncev razmere zdaj samo še poslabšale, pri tem pa je poudarila, da si želi, da bi se Ukrajinci vrnili spomladi in pomagali pri obnovi države.
Zelenski: Uničenih je že približno 40 odstotkov energetske infrastrukture v državi
Ruske sile od 10. oktobra izvajajo obsežne raketne in letalske napade, katerih tarča je predvsem ukrajinska energetska infrastruktura. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je nedavno opozoril, da je bilo uničenih že približno 40 odstotkov energetske infrastrukture v državi.
Ukrajinske oblasti so prepričane, da je cilj ruskih napadov zmanjšanje prihodkov od izvoza elektrike, zlom volje Ukrajincev do upora ter sprožitev novega vala beguncev v druge evropske države. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je napade označil za povračilni ukrep za eksplozijo, ki je 8. oktobra odjeknila na mostu, ki Rusijo povezuje s priključenim ukrajinskim polotokom Krim.
Po podatkih Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) je bilo od začetka ruske invazije na Ukrajino 24. februarja v drugih evropskih državah registriranih približno 7,7 milijona ukrajinskih beguncev. Znotraj Ukrajine pa je razseljenih več milijonov ljudi.
Poškodovanih ali uničenih 207 kulturnih lokacij
Med vojno v Ukrajini je bilo poškodovanih ali uničenih 207 kulturno pomembnih lokacij, je danes sporočil Unesco. To so ugotovili s primerjavo satelitskih posnetkov, dostop do spletne platforme, kjer beležijo uničenje, pa bo v kratkem dostopen tudi širši javnosti, je dejala predstavnica Unesca Krista Pikkat.
Kljub obsegu uničenja sedmih ukrajinskih znamenitosti, ki so na Unescovem seznamu svetovne kulturne dediščine, zaenkrat vojna ni prizadela.
Na seznamu prizadetih lokacij je sicer moč najti 88 verskih lokacij, 15 muzejev, 76 zgodovinsko ali umetniško relevantnih zgradb, 18 spomenikov in 10 knjižnic.
Organizacija ZN za izobraževanje, raziskave in kulturo pri ocenjevanju škode, nastale od začetka ruske invazije, sodeluje s satelitskim centrom Združenih narodov Unosat. Ko Unesco dobi informacijo o škodi, Unosat kupi satelitske posnetke, ki prikazujejo stanje pred in po napadu.
Unesco ne pripisuje krivde za nastalo škodo.
Regijo Herson po navedbah proruskih oblasti zapustilo 70.000 ljudi
Vsaj 70.000 ljudi je v enem tednu zapustilo svoje domove v regiji Herson na jugu Ukrajine, je danes sporočil vodja ruskih okupacijskih oblasti v regiji Vladimir Saldo. Pojasnil je tudi, da evakuacija prebivalcev poteka z desnega brega reke Dneper na levega, ter dodal, da bi dejansko število evakuiranih lahko bilo še bistveno večje, saj naj bi mnogi za prečkanje reke namesto organiziranih trajektov uporabili lastne čolne.
Prav tako je Saldo za naslednjih sedem dni prepovedal vstop na območje desnega brega reke in kot razlog navedel napete razmere na fronti, kjer naj bi ukrajinske sile pripravljale napad na jez Kahovka na reki Dneper. Ob tem je opozoril, da obstaja tudi neposredna nevarnost poplav in množičnega uničenja civilne infrastrukture, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Medtem ko ruske in proruske oblasti v mestu Herson spodbujajo prebivalce k evakuaciji, pa je svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič sporočil, da se ruske sile v regiji Herson pripravljajo na svojo najtežjo bitko, poroča Reuters. "Glede Hersona je vse jasno. Rusi vpoklicujejo rezerviste, to pomeni, da se ne nameravajo umakniti. Nasprotno, najtežji boj se bo odvijal za Herson," je dejal.
Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je ob tem sporočil, da ukrajinsko protiofenzivo v Hersonu otežujejo padavine in narava terena.
Ruske oblasti so prebivalce regije Herson v zadnjem tednu pozivale k evakuaciji in sporočile, da Ukrajina načrtuje obsežno protiofenzivo v regiji. Od štirih ukrajinskih regij, ki si jih je Rusija priključila septembra, je Herson verjetno strateško najpomembnejši, saj povezuje edino kopensko pot do polotoka Krim.