"Številni Ukrajinci resno razmišljajo o vrnitvi domov," je prejšnji teden med obiskom Berlina zatrdil podpredsednik ukrajinske vlade Oleksij Černišov. Kot je pojasnil, v Ukrajini zaradi upada števila prebivalcev potrebujejo delovno silo zlasti v proizvodnji orožja, energetskem sektorju in pri obnovi države.
Kdor se bo vrnil v domovino in se tam zaposlil v teh sektorjih, bo imel posebna zagotovila. "Če boste delali v elektrarni, vas ne bodo vpoklicali. To bomo zagotovili," je dejal Černišov, ki vodi ministrstvo za narodno enotnost. Tega so v Ukrajini ustanovili decembra prav za spodbujanje vračanja beguncev nazaj v domovino.
Černišov je zagotovila podal v Berlinu, kjer pripravljajo odprtje centrov. V njih bodo sicer dobili podporo tudi vsi tisti, ki želijo ostati v Nemčiji. Pomagali jim bodo pri iskanju zaposlitve ali pri pridobivanju poklicnih kvalifikacij. Ne smejo biti breme za nemško vlado, je dejal minister.
Nemčija je država, kamor se je od ruske invazije na Ukrajine zateklo največ Ukrajincev. V Nemčiji je več kot 1,1 milijona ukrajinskih beguncev, medtem ko v Ukrajini – na območjih, ki jih ne zaseda ruska vojska – danes živi približno 32 milijonov ljudi.
Ob osamosvojitvi države po razpadu Sovjetske zveze leta 1991 je na celotnem ozemlju Ukrajine živelo 52 milijonov ljudi. Ukrajinska vlada danes ocenjuje, da se je iz države izselilo med 20 in 25 milijonov ljudi.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.