Rusija je Ukrajino nedavno obtožila, da načrtuje uporabo t. i. umazane bombe. Tako Kijev kot zahodni zavezniki so njihove trditve sicer obrnili in dejali, da bi lahko to orožje pod pretvezo, da napada Ukrajina, pravzaprav uporabila Rusija. Rusko ministrstvo za obrambo je nato na Twitterju objavilo več fotografij, s katerimi so želeli širšo javnost prepričati, da Ukrajina zares sestavlja "umazano bombo".
"Rusko obrambno ministrstvo: Glede na dostopne informacije so dvema organizacijama v Ukrajini neposredno naročili, da ustvarita tako imenovano #umazanobombo. Dela so v zaključni fazi," je tvitnilo rusko ministrstvo in priložilo kolaž fotografij. Desna fotografija, na kateri naj bi bil radioaktivni material, je bila pravzaprav posneta v Sloveniji. Na fotografiji je videti prozorne vreče, na njih pa je poleg rumeno-črnega znaka za radioaktivnost še napis "radioaktivno" v slovenščini.
Ko smo fotografijo preverjali prek Googlovega "obratnega" iskalnika, smo ugotovili, da sta jo v preteklosti že objavili Agencija za radioaktivne odpadke (ARAO) in spletna stran esvet.si, ki jo upravlja skupina GEN. Da je fotografija v lasti ARAO so nam potrdili tudi na agenciji. "Uporabljali smo jo kot razlagalno gradivo v strokovnih predstavitvah ter sredstvih za informiranje splošne in zainteresirane javnosti," so pojasnili. Med drugim so jo uporabili v predstavitvi z naslovom Ravnanja z radioaktivnimi odpadki malih povzročiteljev maja 2010.
Na fotografiji so dejansko dimni detektorji
In kaj pravzaprav je na omenjeni fotografiji? "Dimni detektorji," odgovarjajo na ARAO in dodajajo, da gre za predmet splošne uporabe. "Vsebujejo sicer radioaktivni vir, vendar ne radioaktivnih virov, ki so navedeni v tabeli pod fotografijo," so še pojasnili.
"Taki detektorji so delovali tudi več kot 30 let in so zato nekateri še vedno v uporabi. Na desni sliki sta še 2 podobna dimna detektorja," je tvitnila digitalna platforma jedrska.si.
Ker predmet vsebuje radioaktivni vir, se z njim ravna po posebnih postopkih. "ARAO pride na lokacijo, prevzame predmet, ga zaščiti in v posebnem vozilu odpelje v Centralno skladišče radioaktivnih odpadkov v Brinje, Dol pri Ljubljani," so še pojasnili na jedrska.si.
V skladišču nato nizko- in srednje radioaktivne odpadke obdelajo in pripravijo. Med drugim tako ločijo radioaktivni del od neradioaktivnega, odpadke lahko stisnejo, z embalažo ali pregradami preprečijo stik z okoljem. Hranijo jih v posebnih sodih, ki so pod stalnim nadzorom, so še dodali na Twitterju.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.