Predstavniki Bele hiše so opisali nepričakovani obisk ameriškega predsednika Joeja Bidna v ukrajinski prestolnice. "To je bil drzen obisk, ki ga v sodobnem času ne pomnimo," so dejali. Pretekla predsedniška potovanja v Irak in Afganistan so bila namreč izvedena ob izdatni vojaški prisotnosti, poroča BBC.
A čeprav se je v medijih v preteklih dneh pojavilo ugibanje, da bi lahko Biden med obiskom Poljske zavil še v Ukrajino, pa je obisk svetovno javnost še vedno popolnoma presenetil. "Bilo je tvegano. To ne bi smelo pustiti nikakršnega dvoma, da je Joe Biden voditelj, ki predanost jemlje resno," je dejala direktorica komunikacij Bele hiše Kate Bedingfield. V Kijev je prispel ob zavijanju siren, ki so opozarjale na zračni napad. To pa po mnenju političnih akterjev daje glasnejše sporočilo kot kar koli, kar bi lahko povedal na Poljskem.
In kako so potovanje sploh načrtovali? Izrabili so načrtovano potovanje v Varšavo. Urnik je imel sicer dve večji vrzeli, ki sta povzročili številna ugibanja. Novinarji so na dnevnih novinarskih brifingih v Beli hiši večkrat spraševali o obisku. A Bela hiša je na vsa vprašanja odgovorila, da predvidenih postankov zunaj Varšave ni.
Skrivnostno letalo, 10-urna vožnja z vlakom in odkritje predsednika, še preden je zapustil državo
Končna odločitev o odhodu v Kijev je bila sicer sprejeta šele v petek, a potovanje je bilo načrtovano več mesecev z le peščico predsednikovih najožjih sodelavcev. Kolona avtomobilov predsednika se je tako iz Bele hiše izmuznila okoli 3.30 zjutraj, Biden pa je nato v temo izginil na letalu Air Force C-32, predelanem boeingu 757, ki se običajno uporablja za domača potovanja na manjša letališča.
Na letalo se je ob boku predsednika namerno vkrcala majhna ekipa, v kateri so bili tudi medicinski delavci in varnostniki. S predsednikom sta smela potovati le dva novinarja, ki sta se morala zapriseči k molčečnosti, vzeli pa so jima tudi mobilne telefone. O obisku jim ni bilo dovoljeno poročati, dokler Biden ni prispel v Kijev.
Po postanku za oskrbo z gorivom v Nemčiji, kjer je predsednik ostal na krovu, je letalo za približno enourni let v Rzeszow na Poljskem izklopilo svoj transponder. Od tam pa ga je čakala še 10-urna nočna vožnja z vlakom, da je naposled le pripeljal v ukrajinsko prestolnico, čeprav bi lahko obiskal katero od drugih lokacij v Ukrajini, do katere bi bilo veliko lažje priti. Vendar pa je želel Biden s potjo v Kijev poslati tudi simbolično sporočilo, da je njegova administracija zavezana pomoči Ukrajini.
V prestolnico je prispel v ponedeljek ob 8. uri po lokalnem času zjutraj, tam pa ga je pozdravila veleposlanica Bridget Brink. Čeprav je bila sprva v nevednost zavita tudi ukrajinska javnost, ki je o visokem obisku v naprej niso obvestili, pa je vožnja belega terenskega vozila po ukrajinskih ulicah, zaradi katere je bilo zaprtih več glavnih ulic, hitro privabila pozornost tamkajšnje javnosti. Novica, da je na obisku ameriški predsednik, je hitro zakrožila v javnosti in tako pokvarila prvotne načrte, da bodo potovanje razkrili šele, ko se bo Biden vrnil na Poljsko.
Kompleksen varnostni problem
Čeprav je obisk trajal le 23 ur, pa je to prvič v moderni zgodovini, da je voditelj ZDA obiskal vojno območje zunaj okrilja ameriške vojske. Podvig je po mnenju Bele hiše predstavljal nekaj tveganja, čeprav so Moskvo o potovanju opozorili. Po besedah ameriškega svetovalca za nacionalno varnost Jaka Sullivana je bila Rusija o potovanju obveščena nekaj ur pred Bidnovim odhodom. "Ne bom razglabljal, kako so se odzvali ali kakšna je bila natančna narava našega sporočila, lahko pa potrdim, da smo jih obvestili," je dejal.
Medtem ko je bil Biden v Kijevu, so ameriška nadzorna letala, vključno z zračnim radarjem E-3 Sentry in elektronskim letalom RC-135W Rivet Joint, nad Kijevom bdela iz poljskega zračnega prostora.
Biden v Varšavi: Nato močnejši kot kadarkoli prej
Tri dni pred prvo obletnico ruskega napada na Ukrajino je Biden nato v Varšavi dejal, da je Nato močnejši kot kadarkoli prej in za ta teden napovedal nov sveženj sankcij proti Rusiji. Njegov gostitelj, poljski predsednik Andrzej Duda, je pred tem pohvalil prisotnost ameriških vojakov na Poljskem.
"Resnica je, da ZDA potrebujejo Poljsko in Nato tako kot Nato potrebuje ZDA," je v poljski prestolnici dejal Biden. Poljskemu kolegu se je zahvalil za nepopustljivo podporo Poljske Ukrajini, ki jo je označil za izjemno. V govoru na varšavskem gradu je Biden zatrdil, da podpora Zahoda Ukrajini ne bo opešala. Ob tem je zagotovil, da bo Nato ostal enoten.
"Mislil je, da so avtokrati, kot je sam, žilavi, voditelji demokracije pa šibki, nato pa je naletel na železno voljo ZDA in narodov povsod tam, kjer niso hoteli sprejeti sveta, ki mu vlada strah," je dejal ameriški predsednik in za ta teden napovedal nov sveženj sankcij proti Rusiji, ki jih bodo ZDA uvedle skupaj s partnerji.
Duda je pohvalil ponedeljkov obisk Bidna v Kijevu. Po njegovih besedah je ameriški predsednik s tem pokazal, da Ukrajina ni sama in da jo podpira najmočnejša vojska na svetu. "Naj izrazim svojo hvaležnost ZDA in Natu ter našim zaveznikom, ki krepijo varnost Poljske," je dejal poljski predsednik in ocenil, da bo "brutalna ruska samozavest v Ukrajini kaznovana".
Pristnost ameriških vojakov na Poljskem je Duda označil za pomemben element poljske varnosti. "Poljska je varna zaradi prisotnosti ameriških enot, zaradi prisotnosti enot držav Nata, zaradi naših prizadevanj za varnost Poljske," je zatrdil. Po podatkih ameriškega obrambnega ministrstva je na Poljskem sicer na rotacijski osnovi prisotnih okoli 11.000 ameriških vojakov.
V okviru dvodnevnega obiska v Varšavi ima predsednik ZDA na programu tudi srečanje z voditelji devetih vzhodnoevropskih članic Nata, in sicer Bolgarije, Češke, Estonije, Madžarske, Latvije, Litve, Poljske, Romunije in Slovaške.