Ukrajina

Srditi boji: Rusi napredujejo na vzhodu, Ukrajinci na jugu

Kijev, 03. 07. 2023 08.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ruske oborožene sile so dosegle napredek na fronti v vzhodni Ukrajini, na jugu države pa je delne uspehe dosegla ukrajinska vojska, je v nedeljo zvečer sporočila namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar. Na družbenih omrežjih je zapisala še, da "vsepovsod potekajo srditi spopadi" in da je "situacija zapletena".

Vojna v Ukrajini
Vojna v Ukrajini FOTO: AP

Maljarjeva je zapisala, da ruske sile napredujejo v bližini mest Avdijivka, Marinka, Liman in Svatove na vzhodu Ukrajine, ukrajinske enote pa z "delnim uspehom" napredujejo ob južnem robu mesta Bahmut na vzhodu ter v bližini Berdjanska in Melitopolja na jugu države.

Dodala je, da se ukrajinske sile soočajo z močnim odporom sovražnika in minskimi polji, ter da napredujejo le postopoma, ob tem pa "vztrajno ustvarjajo pogoje za čim hitrejše napredovanje".

V današnji objavi na omrežju Telegram je Hana Maljar nato sporočila, da so ukrajinske sile v zadnjem tednu skupno osvobodile več kot 35 kvadratnih kilometrov ozemlja, približno devet v okolici Bahmuta in okoli 28 na različnih območjih ob južni fronti. Po njenih besedah so od začetka junija skupno osvobodili 158 kvadratnih kilometrov ozemlja.

Ukrajinske sile so sicer dosegle določen napredek v dolgo pričakovani protiofenzivi, ki so jo začele prejšnji mesec, vendar jim doslej še ni uspelo doseči večjega preboja, zato v Kijevu zahodne zaveznike še naprej pozivajo k okrepljeni vojaški podpori.

Tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na družbenih omrežjih priznal, da se ukrajinske sile na fronti soočajo z močnim odporom. "Vendar smo dosegli napredek. Napredujemo, korak za korakom," je dodal.

Ukrajinske zračne sile pa so davi sporočile, da so sestrelile 13 ruskih brezpilotnih letalnikov, usmerjenih na cilje na jugu in vzhodu države. Kijev in Herson sta bila ponoči tarča zračnih napadov, pri čemer naj bi bilo več ljudi ranjenih, o smrtnih žrtvah pa niso poročali.

Šojgu pohvalil zvestobo vojske med uporom skupine Wagner

Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je danes v svojem prvem govoru po neuspelem uporu zasebne najemniške skupine Wagner pohvalil zvestobo ruske vojske. Ob tem je dodal, da upor ni nikakor vplival na delovanje ruskih sil v Ukrajini in da te še naprej pogumno izvajajo svoje naloge. "Načrti niso uspeli predvsem zato, ker je osebje oboroženih sil pokazalo zvestobo svoji prisegi in vojaški dolžnosti," je poudaril in dodal, da upor ni vplival na delovanje ruske vojske v Ukrajini. Prav tako je izjavil, da ruske sile v Ukrajini še naprej pogumno in nesebično izvajajo naloge, ki so jim bile dodeljene.

Šojgu v svojem govoru odgovornost za upor ni pripisal Wagnerju in vodji skupine Jevgeniju Prigožinu, temveč je zgolj govoril o poskusu destabilizacije Rusije.
Šojgu v svojem govoru odgovornost za upor ni pripisal Wagnerju in vodji skupine Jevgeniju Prigožinu, temveč je zgolj govoril o poskusu destabilizacije Rusije. FOTO: AP

Po uporu skupine Wagner v Moskvi zanikajo možnost nove mobilizacije

V Rusiji ni potrebe po nadaljnji mobilizaciji, da bi nadomestili vojake zasebne najemniške skupine Wagner, ki so po kratkotrajnem uporu konec junija zapustili fronto v Ukrajini, je po poročanju tujih medijev dejal vodja odbora za obrambo v ruski dumi Andrej Kartapolov. Ruski državni mediji so medtem kritizirali vodjo skupine Jevgenija Prigožina.

Po odhodu pripadnikov skupine Wagner iz Ukrajine "tako srednjeročno kot dolgoročno ni nobene grožnje glede zmanjšanja bojnega potenciala," je Kartapolov danes dejal ruski tiskovni agenciji Tass. Dodal je, da "v času poskusa upora pripadnikov skupine Wagner sploh ni bilo na fronti v Ukrajini" in da je njihovo prisotnost moč nadomestiti z rezervami ruskih oboroženih sil.

V danes objavljenem intervjuju za CNN je bil Zelenski kritičen do odziva ruskega predsednika Putina na nedavni upor zasebne najemniške skupine Wagner. Njegov odziv je namreč označil za šibek in pri tem poudaril, da Putin izgublja nadzor nad lastnim narodom.

V ruskih medijih se medtem oblikuje zgodba o kratkotrajnem uporu skupine Wagner in njenega vodje Prigožina proti ruskemu vojaškemu vodstvu, ki ga je Prigožin minulo soboto ustavil, ko so bili od Moskve oddaljeni približno 200 kilometrov. "Prigožin je ušel izpod nadzora, potem ko je od države dobil ogromno količino denarja," je v svoji redni tedenski oddaji v nedeljo dejal Dmitri Kiselev, vodja državne medijske skupine Rosija Segodnja in ena glavnih medijskih osebnosti v Rusiji, ki je blizu oblastem v Moskvi.

"Mislil je, da lahko izzove ministra za obrambo, pa tudi samo državo in predsednika," je dodal Kiselev. Ocenil je, da so Wagnerjeve operacije v Siriji in Afriki Prigožinu dale občutek nepremagljivosti, ki se je kasneje še okrepil z uspehi njegove skupine v vzhodni Ukrajini.

Po njegovih besedah je zasebna vojaška skupina Wagner od države skupno prejela več kot 858 milijard rubljev oziroma nekaj manj kot devet milijard evrov, vendar svojih trditev ni podkrepil z dokazi. Ruski predsednik Vladimir Putin je sicer minuli teden priznal, da je skupina Wagner v enem letu od maja lani iz državnega proračuna prejela več kot 86 milijard rubljev, kar znaša nekaj manj kot 900 milijonov evrov, čeprav so zasebne vojaške skupine v Rusiji z zakonom prepovedane.