McDonald's je v začetku marca, kmalu bo začetku ruske invazije na Ukrajino, zaprl vse svoje restavracije v Rusiji. Danes pa je ena največjih svetovnih verig s hitro prehrano napovedala naslednji korak: Zapustila bo ruski trg zapustila in začela postopek prodaje svojega ruskega premoženja.
"Zaradi humanitarne krize, ki jo je povzročila vojna v Ukrajini, in nepredvidljivega poslovnega okolja je McDonald's sklenil, da nadaljnje lastništvo podjetja v Rusiji ni več vzdržno in ni skladno z vrednotami podjetja," so pojasnili.
Svoje restavracije nameravajo prodati lokalnemu kupcu, pri čemer pa te restavracije po prodaji ne bodo več smele uporabljati imena, logotipa, blagovne znamke ali menija McDonald'sa.
Rusija, kjer McDonald's neposredno upravlja več kot 80 odstotkov restavracij s svojim imenom, predstavlja devet odstotkov prihodkov podjetja in tri odstotke dobička iz poslovanja.
"Izjemno ponosni smo na 62.000 zaposlenih, ki delajo v naših restavracijah, na stotine ruskih dobaviteljev, ki podpirajo naše poslovanje, in na naše lokalne partnerje. Zaradi njihove predanosti in zvestobe podjetju McDonald's je današnja napoved izjemno težka," je dejal glavni izvršni direktor podjetja Chris Kempczinski. A kot je dodal, so zavezani globalni skupnosti in morajo ostati neomajni pri svojih vrednotah.
Vseeno si puščajo prostor za vrnitev
Od začetka vojne v Ukrajini je veliko število zahodnih podjetij zaustavilo delovanje v Rusiji oz. se umaknilo s tamkajšnjega trga. Prav tako je danes francoski proizvajalec avtomobilov Renault sporočil, da je Moskvi prodal svoje rusko premoženje, kar vključuje 68-odstotni delež v podjetju Avtovaz, ki proizvaja avtomobile znamke lada.
Skladno s sporazumom pa bo Renault obdržal možnost odkupa deleža v družbi Avtovaz v obdobju šestih let.
En rubelj, simbolična cena Renaultove prodaje?
"Podpisali smo sporazum o prenosu ruskih sredstev skupine Renault na Rusko federacijo in vlado v Moskvi," je zapisalo rusko ministrstvo za industrijo in trgovino. Sporazum poleg deleža v Avtovazu zajema tudi Renaultovo moskovsko tovarno Avtoframos, ki izdeluje modele Renault in Nissan.
"Danes smo sprejeli težko, a potrebno odločitev, ki je odgovorna do naših 45.000 zaposlenih v Rusiji, hkrati pa ohranjamo uspešnost skupine in našo zmožnost, da se v prihodnosti vrnemo v to državo v drugačnem kontekstu," je dodal izvršni direktor Renaulta Luca de Meo.
Finančnih podrobnosti dogovora niso predstavili, je pa ruski minister za industrijo in trgovino Denis Manturov aprila dejal, da namerava Renault prodati svoja ruska sredstva za simboličen en rubelj. Renault sicer cene za tiskovno agencijo AFP ni želel potrditi, omenjenemu znesku pa pritrjujejo tudi Reutersovi viri.
Moskovski župan Sergej Sobjanin je dejal, da se bo proizvodnja osebnih avtomobilov v Renaultovi tovarni nadaljevala pod blagovno znamko Moskvič iz časov Sovjetske zveze, potem ko se je francoski proizvajalec avtomobilov odločil, da jo zapre. Po besedah Sobjanina bodo skušali ohraniti večino ekipe, ki dela neposredno v tovarni in pri njenih podizvajalcih.
Renault je od leta 2008, ko sta avtomobilska proizvajalca podpisala sporazum o strateškem partnerstvu, v tovarno vložil več milijard evrov.
Zahvaljujoč družbi Avtovaz je bila Rusija lani s približno pol milijona prodanih vozil za Evropo drugi največji trg skupine Renault.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.