Slovenija bo po navedbah neimenovanih virov, ki jih navaja nemška tiskovna agencija DPA, v Ukrajino poslala tanke T-72 sovjetske izdelave, Nemčija pa bo v zameno Sloveniji dala tanke oz. oklepnike nemške izdelave iz lastnih zalog.
Po naših neuradnih informacijah pa naj bi Ukrajini izročili tudi protiletalske raketne sisteme.
Viri DPA sicer navajajo, da naj bi v skladu z dogovorom Nemčija Sloveniji namenila oklepnike marder in fuchs, Slovenija pa naj bi izrazila željo po bolj modernem orožju, vključno s tanki leopard 2 in oklepniki puma ter boxer.
Da je Nemčija sklenila dogovor o pošiljanju težkega orožja v Ukrajino, je sicer danes potrdila nemška obrambna ministrica Christine Lambrecht.
Slovensko obrambno ministrstvo: 'Pogovori se bodo nadaljevali'
Na slovenskem ministrstvu za obrambo so na vprašanje STA odgovorili, da morebitnih dogovorov o pošiljkah orožja v Ukrajino ne morejo komentirati. Kasneje so sporočili, da se je obrambni minister Matej Tonin v sredo preko videokonference pogovarjal z nemško kolegico Lambrechtovo.
"Na srečanju sta se pogovarjala, kako lahko zavezniške države pomagamo Ukrajini pri njeni obrambi pred agresijo Rusije. V zvezi s tem sta govorila o različnih možnostih, kako lahko Slovenija in Nemčija skupaj pomagata Ukrajini," so sporočili. Kot so še dodali, se bodo pogovori nadaljevali, ko bodo odločitve sprejete, pa bodo o tem obvestili javnost.
Sodeč po informacijah, dostopnih na spletni strani Slovenske vojske, Slovenija sicer ne razpolaga s tanki T-72, pač pa s tanki M-84 jugoslovanske izdelave. Gre za tanke, ki so posodobljena verzija tanka T-72.
Zadržanost do pošiljanja oborožitve v Ukrajino
Nemška vlada pod vodstvom Olafa Scholza je bila v zadnjih mesecih redna tarča kritik zaradi zadržanosti do pošiljanja oborožitve v Ukrajino. Nemčija sicer ukrajinske sile zalaga z orožjem in strelivom, a je doslej zavračala pozive k pošiljanju tankov ali bojnih letal v Ukrajino.
Vlada v Berlinu je kritike, vključno s tistimi z ukrajinske vlade, zavračala, češ da njena vojska po letih nizkih vlaganj ni v položaju, da pošilja težko orožje v Ukrajino. Novi dogovor pa Nemčiji tako omogoča, da posredno zagotovi, da Ukrajina dobi težko orožje sovjetske izdelave.
Sodeč po izjavah Lambrechtove za nemško televizijo NTV bodo pošiljke opravljene v kratkem, saj se, kot je dejala, vojaški strokovnjaki strinjajo, da bosta naslednja dva tedna odločilna v ukrajinskem boju proti ruski vojski.