Južnokorejska obveščevalna služba je sporočila, da na bojiščih že več tednov ni opaziti severnokorejskih enot, ki jih je Kim Džong Un poslal z namenom okrepitve ruskih sil v boji proti Ukrajini. Ta teden pa je agencija po poročanju Guardiana potrdila navedbe medijev, da so bili severnokorejski vojaki umaknjeni sredi januarja.
Eden poglavitnih razlogov za umik naj bi bil po njihovih podatkih predvsem veliko število žrtev med severnokorejskimi vojaki. Kot ocenjuje Seth Jones iz Centra za strateške in mednarodne študije v Washingtonu, je bilo ubitih ali ranjenih kar pol severnokorejskih vojakov, poslanih v Ukrajino. Ob tem je sicer priznal, da je težko vedeti, kakšna je resničnost.
Severna Koreja je konec leta 2024 v rusko regijo Kursk začela pošiljati več tisoč svojih vojakov. Vojaki so bili v Rusijo napoteni kmalu po tem, ko se je severnokorejski voditelj z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom dogovoril o medsebojnem obrambnem paktu, namenjenem krepitvi njunega zavezništva proti "zahodni hegemoniji" pod vodstvom ZDA.
Vendar pa je Severna Koreja v tem dogovoru plačala visoko ceno. Po podatkih obveščevalcev iz Južne Koreje naj bi bilo na bojiščih ubitih okoli 300 severnokorejskih vojakov, še okoli 2700 pa naj bi jih bilo ranjenih. Južnokorejski obveščevalci so ob tem dejali tudi, da so pri mrtvih vojakih našli zapiske, ki naj bi razkrivali pričakovanja njihovega režima. Od vojakov se je namreč pričakovalo, da bodo morebitno ujetje preprečili z lastno smrtjo.
Januarja je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski objavil posnetek, ki prikazuje dva ujeta severnokorejska vojaka. Eden od njiju je razkril, da so mu poveljniki dejali, da ga pošiljajo le na usposabljanje. Severnokorejski vojaki, ki pred napotitvijo še niso videli boja, naj bi bili tako povsem nepripravljeni na vojskovanje na neznanem terenu ter tako še posebej ranljivi za ukrajinska brezpilotna letala.
V zameno za vojake, orožje in strelivo pa želi Severna Koreja pridobiti dostop do sofisticirane ruske satelitske tehnologije ter poskrbeti za financiranje svojih jedrskih programov in programov balističnih raket.
Severna Koreja sicer javno svoje vloge v vojni ni priznala, a Putin oktobra prav tako ni zanikal, da so severnokorejske sile prispele v Rusijo.