Na vrsti je tokrat nova neodvisna preiskava dogodka iz septembra 2022, ki sta jo družno izvedla The Washington Post in nemški Der Spiegel. V središču tokratne zgodbe je Roman Červinski, 48-letni polkovnik, ki služi v eni od enot za specialne operacije ukrajinske vojske. Červinski naj bi bil koordinator napada, poročata časnika, ki se sklicujeta na anonimne vire ukrajinskih in evropskih uradnikov, ki so seznanjeni s podrobnostmi operacije.
Nadziral je logistiko in podporo za šestčlansko ekipo, ki je najela jadrnico z uporabo lažne identitete in potapljaško opremo za namestitev eksplozivnih naprav na cevovode. Eksplozije so uničile tri od štirih plinovodov, ki sestavljajo Severni tok 1 in Severni tok 2, zaradi česar se je zgodil okoljsko uničujoč izpust plina v Baltsko morje blizu Bornholma na Danskem.
Ruski energetski velikan Gazprom je mesec dni pred tem "zaradi vzdrževalnih del"– kot so uradno sporočili – ustavil pretok zemeljskega plina skozi plinovod Severni tok 1. Severni tok 2 pa kljub dokončanju v letu 2021 nikoli ni začel obratovati, najprej zaradi pritiskov iz Washingtona in Kijeva, nato pa zaradi ruskega priznanja separatističnih republik Lugansk in Doneck ter posledične invazije na Ukrajino 24. februarja 2022. Napad na plinovod je povzročil škodo ne samo Rusiji in njenemu financiranju vojne v Ukrajini, ampak tudi civilni in gospodarski infrastrukturi v Evropi, predvsem Nemčiji.
Ukrajina je še pred rusko invazijo ostro nasprotovala gradnji drugega plinovoda, saj bi bila pri tem prikrajšana za prihodke od tranzita, pa navaja Al Jazeera.
Ameriški in nemški časnik izpostavljata, da Červinski ni deloval sam, niti ni načrtoval operacije. Namesto tega je sprejemal ukaze višjih ukrajinskih uradnikov, ki so poročali načelniku generalštaba, generalu Valeriju Zalužnemu. Červinski je sicer preko svojega odvetnika za medije zanikal kakršno koli vlogo pri sabotaži. "Vsa ugibanja o moji vpletenosti v napad na Severni tok širi ruska propaganda, brez kakršne koli podlage." Odgovornost Ukrajine za sabotažo je večkrat zanikal tudi predsednik Volodimir Zelenski. "Tega ne bi nikoli storil," je junija dejal za Bild in dodal, da bi "želel videti dokaze".
Toda Washington Post izpostavlja, da je snovanje operacije potekalo tako, da Zelenski zanjo ni vedel, koordiniral naj bi jo torej sam vrh vojske in tajne službe. Ukrajinska vlada teh navedb ni želela komentirati.
Ameriški in zahodni uradniki so dejanje sabotaže označili za nevaren napad na evropsko energetsko infrastrukturo.
Červinski se sicer trenutno nahaja v zaporu v Kijevu zaradi obtožb domnevne zlorabe pooblastil med poskusom prepričevanja ruskega pilota, naj prebegne na ukrajinsko stran julija 2022. Polkovnik pravi, da ga oblasti politično preganjajo, ker je kritiziral predsednika države.
Na drugi strani Rusija za napad še vedno obtožuje Washington. Vladimir Putin je večkrat ponovil, da za sabotažo ne stoji Ukrajina, temveč ZDA, ki naj bi imele od uničenja plinovoda tako strateške kot ekonomske koristi.
KOMENTARJI (307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.