Ukrajina

Ruski vojaški padalec po pobegu: Nič dobrega ne delamo, nikogar ne osvobajamo

Moskva, 23. 08. 2022 16.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Da so trditve, ki jih Kremelj navaja kot razlog za svojo "vojaško operacijo" v Ukrajini, navadna laž, je jasen ruski vojaški padalec Pavel Filatijev. Že večkrat je javno obsodil vojno, ki jo njegova država bije v Ukrajini. Prvi pripadnik ruske vojske, ki si je upal javno kritizirati dejanja svoje države, je povedal, da zaradi konflikta, v katerega so vpleteni, uničujejo mesta, ne osvobajajo pa nikogar. "Občutek, da ne delamo ničesar dobrega, je močno vplival na našo moralo," je dejal.

Ruski vojaški padalec Pavel Flatijev je pred dvema tednoma na družbenem omrežju objavil 141 strani dolg zapis, v katerem je obsodil vojno v Ukrajini. Po objavi je pobegnil iz Rusije.

Kot poroča CNN, je Filatijev prvi pripadnik ruske vojske, ki je javno kritiziral invazijo na Ukrajino ter zapustil državo. Za ameriški medij je povedal, da so njegovi soborci utrujeni, lačni in razočarani. "Razumeli smo, da smo vpleteni v resen konflikt, zaradi katerega uničujemo mesta, ne osvobajamo pa nikogar," je dejal.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ob tem je dodal tudi, da številni v razlogih, ki jih je za vojno navajala ruska vlada, niso videli smisla. Vedeli so le, da uničujejo mirna življenja ljudi: "Občutek, da ne delamo ničesar dobrega, je močno vplival na našo moralo."

Povedal je, da je bila njegova enota predhodno nameščena na Krimu, nato pa so jih poslali v Herson. Bili so slabo opremljeni, razlage za invazijo pa skoraj ni bilo. Ne vojaki ne njihovi poveljniki tako niso vedeli, kaj se ob vstopu v Ukrajino od njih pričakuje. Kmalu pa je sledilo tudi razočaranje, ki so ga prinesli razlogi Rusije za invazijo. Ko so prišli v Herson, so se namreč soočili z domačini, ki niso želeli biti "osvobojeni", je povedal.

Filatijev je kot vojaški padalec služil v 56. zračno-jurišnem polku, vključen pa je bil tudi v prizadevanja za zavzetje Mikolajeva. Vendar pa so ga zaradi poškodbe evakuirali z območja. Zdaj, ko je iz Rusije pobegnil na neznano lokacijo, je opisal, da je ruski vojski, ko je bil še na območju, primanjkovalo osnovne opreme, prav tako pa tudi brezpilotnih letalnikov. "Naše vojašnice so stare okoli 100 let in ne morejo sprejeti vseh naših vojakov," je dejal ter dodal, da je tudi njihovo orožje zastarelo.

Zavzetje Hersona je bil pomemben zgodnji vojaški uspeh za Rusijo. Ukrajina se zdaj bori za ponovno pridobitev mesta.

"Le nekaj dni po tem, ko smo obkolili Herson, številni med nami niso imeli hrane, vode, prav tako ne spalnih vreč," je dejal. Slednje so bile pomemben del opreme tudi zaradi mrzlih noči. Opisal je, da so se vojaki, da bi se ponoči ogreli in vsaj za kratek čas odpočili, odeli v spalne vreče ali kose blaga, ki so jih našli na terenu.

Filatijev je priznal, da težko razume vizijo ruskega predsednika Vladimirja Putina: "Zdaj, ko sam nisem več tam, v rokah pa nimam orožja, se mi zdi to najslabša, najbolj neumna stvar, ki jo je lahko naredila naša vlada." Ne ve, kam vodi njihov načrt ter kaj jih čaka v prihodnosti. "Ko vidim, kaj se dogaja moji državi, sem prestrašen. Vse je uničeno, pokvarjeno. V državi vlada korupcija. Dobro delujejo le tisti zakoni, ki so represivni," je dejal.

Če bi zdaj padel v roke ruskih oblasti, se mu ne piše nič dobrega. Najmanj, kar se mu lahko zgodi, je, da bi pristal v zaporu. "Morda pa me bodo utišali na druge načine. V preteklosti je bilo veliko takšnih primerov."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10