"Danes zjutraj so okupatorji napovedali, da nameravajo zapustiti jedrsko elektrarno v Černobilu," so v izjavi, ki jo povzema tiskovna agencija AFP, zapisali pri ukrajinskem jedrskem koncernu Energoatom. Dodali so, da so ruski vojaki podpisali dokument, ki potrjuje predajo černobilske elektrarne Ukrajincem in navaja, da uprava elektrarne nima nobenih pritožb glede ruskih vojakov, ki so "varovali" objekt. V Černobilu naj bi tako ostalo le manjše število Rusov, poroča BBC.
O domnevnem umiku ruskih sil iz Černobila so že pred tem poročali iz ameriškega Pentagona. Zahodni mediji pa zdaj povzemajo besede Jaroslava Jemelianenka, uslužbenca ukrajinske državne agencije, ki nadzoruje černobilsko izključitveno območje, da se več ruskih vojakov, ki so bili v zadnjih tednih v Černobilu, v Belorusiji zdravi zaradi sevanja. Prav včeraj naj bi v beloruski znanstveno-raziskovalni center za radiacijske bolezni v Gomelu odpeljali še eno skupino Rusov. Da je ta teden v Gomel prispelo za vsaj sedem avtobusov ruskih vojakov, je poročal tudi beloruski kanal na Telegramu.
Jemelianenko je povedal, da so možje zboleli, ker niso upoštevali navodil o zaščitnem ravnanju v jedrski elektrarni in okoliškem zelo strupenem območju, znanem kot Rdeči gozd. "Z minimalno inteligenco pri poveljstvu ali vojakih bi se tem posledicam lahko izognili," je opozoril.
Tudi delavci na lokaciji so pripovedovali, da so se ruski vojaki cel mesec skozi Rdeči gozd vozili brez zaščitne opreme, pri tem pa dvignili oblake radioaktivnega prahu, ki so mu bili izpostavljeni. Tako so ravnali kljub opozorilom, da je gibanje na tem območju brez zaščitne obleke "samomorilno".
Za agencijo Reuters sta spregovorila tudi dva ukrajinska delavca, ki sta bila v elektrarni, ko so tanki 24. februarja pripeljali v Černobil in prevzeli nadzor nad lokacijo, na kateri osebje skrbi za varno shranjevanje izrabljenega jedrskega goriva in nadzor nad poškodovanim reaktorjem, zavarovanim z betonskim sarkofagom. Oba moška sta povedala, da sta bila priče premikanju ruskih tankov in drugih oklepnih vozil skozi Rdeči gozd, ki je najbolj radioaktivno kontaminiran del območja okoli Černobila.
Kraj je ime dobil potem, ko so se borovci na 10 kvadratnih kilometrih obarvali rdeče in propadli po absorpciji visoke ravni sevanja zaradi najhujše jedrske nesreče leta 1986. Vstop na območje okoli Černobila je prepovedan vsem, ki nimajo posebnega dovoljenja, Rdeči gozd pa velja za tako močno onesnaženega, da tja ne smejo iti niti delavci jedrske elektrarne.
Prav skozi to cono je šel po besedah uslužbencev ruski vojaški konvoj. "Dolga kolona vojaških vozil je peljala po zapuščeni cesti tik za objektom, ki pelje mimo Rdečega gozda. Konvoj je dvignil velik oblak prahu. Številni senzorji so pokazali presežene vrednosti sevanja," je dejal eden od njiju.
Valery Seida, vršilec dolžnosti generalnega direktorja černobilske elektrarne, tega sicer osebno ni videl, so mu pa zaposleni v elektrarni povedali, da so ruska vojaška vozila vozila povsod po območju izključitve in so verjetno šla tudi mimo Rdečega gozda. "Tja nihče ne hodi, za božjo voljo! Nikogar ni tam!" je povedal za Reuters. Tudi on je potrdil, da so zaposleni v elektrarni Ruse posvarili pred sevanjem, vendar sam ni videl nobenih dokazov o tem, da so jih upoštevali. "Peljali so tja, kamor so morali!" je dejal.
Uslužbenca, ki sta spregovorila, sta sicer skoraj mesec dni delala neprekinjeno skupaj s kolegi, dokler jima prejšnji teden, ko so ruski poveljniki dovolili rotacijo osebja, ni bilo dovoljeno oditi domov.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.