Številni so sprva menili, da so bili priča "prijateljskemu ognju", kjer je rusko vojaško letalo po nesreči sestrelilo drugo rusko letalo. Ali pa, da je ukrajinski lovec sestrelil ruskega. Kmalu zatem pa je postalo jasno, da so Ukrajinci pravzaprav opazovali uničenje najnovejšega ruskega orožja – brezpilotnega letala S-70, znanega kot Okhotnik.
Okhotnik ni običajen dron, poroča BBC. Gre za težko brezpilotno letalo, veliko skoraj toliko kot lovsko letalo, vendar brez pilotske kabine. Letalo je zasnovano kot skoraj nevidno za radarje, njegovi ustvarjalci pa trdijo, da na svetu nima konkurence. Kljub naprednim zmogljivostim pa je dron očitno zašel, sled na videu pa je pripadala ruskemu lovcu Su-57, ki ga je lovil.
Videti je, da je rusko letalo poskušalo ponovno vzpostaviti stik z neubogljivim dronom, a ker sta se oba približevala ukrajinskemu območju zračne obrambe, so se Rusi verjetno odločili, da dron uničijo, preden bi ta pristal v sovražnikovih rokah.
Niti Moskva niti Kijev se uradno nista odzvala na dogajanje, vendar analitiki menijo, da so Rusi verjetno izgubili nadzor nad dronom zaradi motenj, ki jih povzročajo ukrajinski sistemi elektronskega bojevanja.
Rusko-ukrajinska vojna je sicer videla že številne brezpilotne letalnike, a ničesar podobnega ruskemu S-70. Tehta več kot 20 ton in naj bi imel doseg do 6.000 kilometrov.
Razbitine, ki so padle na tla, so tako hitro pritegnile ukrajinske preiskovalce, ki so začeli preučevati ostanke letala, ki je ob padcu zanetilo požar v enem izmed bližnjih stanovanjskih objektov.
Dron Okhotnik je zasnovan za prevoz bomb in raket ter je sposoben izvajati tako napade na tla kot zračne tarče, poleg tega pa lahko služi tudi za izvidniške naloge. Pomembno je tudi, da je zasnovan za sodelovanje z ruskimi lovci Su-57 pete generacije, kar je del naprednega ruskega bojnega sistema. Dron je v razvoju že od leta 2012, prvič pa je poletel leta 2019.
Do nedavnega ni bilo nobenih dokazov, da bi Rusija Okhotnika uporabila v vojni v Ukrajini. Letalo je bilo sicer opaženo na letališču Akhtubinsk v južni Rusiji, od koder potekajo napadi na Ukrajino. Zato je možno, da je bil neuspešen let eden prvih poskusov Moskve, da to novo orožje preizkusi v bojnih razmerah. Med razbitinami so ukrajinski preiskovalci našli tudi ostanke ruskih izstrelkov, ki uporabljajo satelitsko navigacijo, kar jih naredi še nevarnejše in bolj uničujoče.
Kaj pa je Okhotnik počel skupaj z lovcem Su-57? Po besedah kijevskega letalskega strokovnjaka Anatolija Krapčinskega, je rusko vojaško letalo najbrž prenašalo signal iz kopenske baze na dron.
Meni tudi, da bi kljub uničenju drona lahko ukrajinske sile iz razbitin pridobile dragocene informacije o ruskem orožju.
Prav tako je dogodek poskrbel za nekaj zabave na družbenih omrežjih, kjer so se komentatorji pošalili, da se je AI v dronu "pozanimala" o realnosti vojne v Ukrajini in se odločila pridružiti Ukrajini.
Takšne šale v Moskvi zagotovo niso naletele na odobravanje. Tokratni neuspeh Okhotnika je nedvomno hud udarec za rusko vojsko, saj naj bi brezpilotno letalo letos šlo v množično proizvodnjo, a je očitno še vedno v razvojni fazi.
Po drugi strani pa incident še enkrat več kaže, da Rusi razvijajo vedno bolj prefinjene načine bojevanja – in kar danes ni uspelo, bi lahko naslednjič doseglo cilj – z uničujočimi posledicami.
KOMENTARJI (539)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.