Ukrajina

Ruski Nobelov nagrajenec za mir: Prodal bom medaljo in denar dal ukrajinskim beguncem

Moskva, 22. 03. 2022 19.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Dmitrij Muratov, odgovorni urednik moskovskega časnika Nova Gazeta, se je odločil, da bo lansko Nobelovo nagrado za mir podaril beguncem iz Ukrajine. Muratov si je Nobelovo nagrado za mir v letu 2021 delil s filipinsko-ameriško novinarko Mario Resso. Pri švedski akademiji so takrat zapisali, da nagrado prejmeta za svoja prizadevanja za zaščito svobode izražanja.

V izjavi, objavljeni v torek na spletni strani časnika, je Muratov dejal, da bosta z Novo Gazeto Nobelovo nagrado za leto 2021 dala na dražbo in znesek podarila Fundaciji za pomoč ukrajinskim beguncem. Muratov v besedilu poziva tudi k takojšnji prekinitvi ognja, izmenjavi ujetnikov, zagotavljanju humanitarnih koridorjev in pomoči ter oskrbi beguncev.  

Dmitrij Muratov
Dmitrij Muratov FOTO: AP

Iz Ukrajine je namreč po najnovejši posodobitvi Visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR) pobegnilo več kot 3,5 milijona beguncev.

Nova Gazeta je eden redkih ruskih medijev, ki se skuša držati poklicnih kodeksov in načel, kar je v Rusiji postalo zelo težko, odkar je Putin začel agresijo na Ukrajino. Kot je znano, je režim vsem, ki bodo o dogajanju v Ukrajini pisali kot o agresiji ali vojni, zagrozil z visokimi kaznimi. Namesto tega je treba o tem, kar Rusija počne v Ukrajini, po mnenju Putinovih propagandistov pisati kot o posebni vojaški operaciji.

Gazeta in Muratov pa v tem času nenehno poskušata krmariti med strogimi kaznimi in profesionalizmom, zato poročata o mrtvih ruskih vojakih, tragičnih zgodbah njihovih družin in objavljata poročila iz ukrajinskih mest.  

Muratov je pomagal ustanoviti Novo Gazeto leta 1993 in je bil njen glavni urednik od leta 1995. Pred 27 leti pa je bil dopisnik Nove Gazete med prvo čečensko vojno.  

Med številnimi novinarji njegovega uredništva, ki so trpeli zaradi profesionalnega in pogumnega poročanja o razmerah v Rusiji, je najbolj znana Ana Politkovska. Ubili so jo leta 2006, še vedno pa ni znano, kdo je naročil njen umor.

Pomoč ukrajinskim sirotam
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.