Štirje markerji, oboroženi s protitankovskimi raketami, so v ukrajinsko regijo Donbas napoteni s ciljem, da uničijo ameriške abramse in nemške leoparde, je za rusko tiskovno agencijo Ria Novosti zatrdil nekdanji prvi mož Roskozmosa Dmitrij Rogozin, ki je v četrtek povedal, da so že prispeli v Ukrajino.
Marker je avtonomno vozilo, ki po videzu in oborožitvi spominja na majhen oklepnik. Ima gosenično platformo, ki bi jo lahko opremili z nizom senzorjev in orožja. Med njimi je tudi lasten zračni dron ter kupola s strojnico in protitankovskimi raketami.
Nekdanji generalni direktor ruske državne vesoljske agencije Roskozmos, ki je trenutno vodja skupine vojaških svetovalcev Carskih volkov, je pojasnil, da so elektronski pomnilnik tega vrhunskega najsodobnejšega vozila seznanili s fotografijami tankov, vozilo pa jih tako samodejno prepozna in uniči, poroča The Defense Post.
15. januarja je prek Telegrama sporočil, da bo Marker po testiranju na ruskem kozmodromu Vostočni "ognjeni krst" opravil v Ukrajini. V četrtek je nato Rogozin sporočil, da so Markerji prispeli po načrtu in dodal, da so vanje začeli nalagati slike tarč, razvijati bojne algoritme in nameščati močno protitankovsko orožje, poroča Newsweek.
Morebitne ranljivosti zahodnih tankov
Ruski vojaški strokovnjak Viktor Murakhovski je za domači tisk povedal, da se bodo morali zahodni tanki zaradi gričevnatega terena v Donbasu najverjetneje gibati v bližini nasprotnikov, kar pa seveda poveča možnosti, da prebijejo njihov oklep.
"Tanki Nata bodo morali zaradi značilnosti terena v Ukrajini delovati na bojnih razdaljah manj kot 1500 metrov, medtem ko je njihov oklep prilagojen za dosege več kot 2000 metrov," je ocenil Murakhovski in dodal, da velikost zahodnih tankov dodatno povečuje njihovo ranljivost proti protitankovskemu orožju.
Nedavne nadgradnje Markerja
Razvijalci Markerja so leta 2021 nadgradili izvidniški sistem in zbiranje obveščevalnih podatkov, prav tako so ga opremili s sistemom za komuniciranje z ostalimi vozili na daljinsko upravljanje.
Hkrati pa naj bi bilo tri tone težko gosenično vozilo opremljeno tudi z zmogljivostmi proti dronom, kot so elektronsko motenje radijskih signalov in omrežij.
Marketinški trik?
Višji sodelavec Centra za novo ameriško varnost Samuel Bendett je sicer podvomil o učinkovitosti avtonomnih vozil na bojišču, za Task and Purpose je namreč dejal, da so Marker vedno predstavili kot dokaz koncepta, vodilnega projekta za splošno uporabo umetne inteligence. "Morda so ga testirali tajno in s tem nismo bili nikoli seznanjeni," je dejal Bendett, a poudaril, da Donbas ni nadzorovano okolje in da je poln oboroženih nasprotnikov.
In čeprav se Rogozin hvali, da bo Marker oborožen s protitankovskimi raketami, Bendett pravi, da bodo tanki le del združene operacije več rodov vojske.
"Marker morda lahko nosi protitankovsko orožje in strojnice velikega kalibra, a Rogozinova izjava hitro postane manj realistična, če upoštevamo dejstvo, da ti sofisticirani tanki ne bodo delovali sami," je dejal Bendett. "Marker se torej ne bo samo pripeljal do tanka in proti njemu ustrelil," je dejal.
Povedal je še, da bodo ukrajinske sile verjetno Markerje skušale izslediti in uničiti, kar bo Markerjem predstavljalo dodatno oviro za opravljanje dela na terenu, še piše Newsweek.
Po vrhu vsega pa se mu je sumljiva zdela tudi logika namestitve samo štirih vozil na bojišče, zato je zadevo označil za marketinški trik.
KOMENTARJI (488)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.