"Bolgarija in Poljska sta tranzitni državi. Če bosta nedovoljeno jemali ruski plin iz količin, namenjenih drugim državam, bomo zmanjšali dobavo za količino v višini odvzetega plina," so sporočili iz ruske družbe.
Poljska ministrica za podnebje Anna Moskwa je potrdila, da od jutranjih ur plin po plinovodu Jamal ne prihaja več. Rusija je že v torek sporočila, da bo Poljski in Bolgariji v sredo ustavila dobavo plina, ker nista izpolnili zahteve po plačilu plina v rubljih.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ruski ukrep označila za nesprejemljiv in neupravičen ter dodala, da je to nov dokaz, kako nezanesljiv dobavitelj je Rusija.
Predsednica komisije je ob tem pozdravila načrt francoskega predsedstva Svetu EU, da čim prej skliče zasedanje ministrov, pristojnih za energetiko. Iz predsedstva so kasneje sporočili, da bo izredno zasedanje potekalo v ponedeljek, 2. maja.
Zatrdila je še, da iščejo alternative pri dobavah plina ter delajo na zapolnitvi skladišč plina po EU. Dejala je, da imajo članice načrte za take primere, se usklajujejo in so solidarne med seboj. Prav zdaj poteka sestanek usklajevalne skupine, na katerem bodo uskladili odziv EU, je dodala v sporočilu za javnost.
Poljske oblasti so v torek zagotovile, da se je država pripravljala na takšen scenarij in da so skladišča plina trenutno napolnjena 76-odstotno, medtem ko so bila pred letom dni napolnjena 39-odstotno. Poleg tega je poraba plina zdaj manjša kot pozimi.
Tudi v Bolgariji so zagotovili, da zaradi morebitne ustavitve dobave kratkoročno ne bodo imeli težav.
Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo maja je bilo ob začetku današnjega trgovanja treba odšteti 21 odstotkov več kot v torek. Gre za posledico prekinitve dobave ruskega plina Poljski in Bolgariji, je poročala ruska tiskovna agencija Tass. Cene so se čez dan nekoliko umirile.
V Moskvi so prekinitev dobav označili kot odgovor na sovražna dejanja proti Rusiji. Kremeljski tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov je dejal, da so novi plačilni pogoji posledica neverjetnih sovražnih dejanj proti Rusiji, ter zanikal, da bi šlo za izsiljevanje.
"To potrebo je narekovalo dejstvo, da so nas blokirali - ali če rečem neposredno - ukradli so velik del naših deviznih rezerv," je dejal in dodal, da so zato morali preiti na nov plačilni sistem. Zahodne države so namreč v okviru sankcij zaradi napada na Ukrajino blokirale devizne rezerve ruske centralne banke.
Kremelj je po uvedbi sankcij proti Rusiji zaradi njenega napada na Ukrajino države EU opozoril, da jim bo prekinil dobavo plina, če ne bodo plačevale v rubljih z ruskih računov.
Geoplin: Dobave zemeljskega plina v Slovenijo tečejo skladno z nominacijami
Dobave zemeljskega plina po pogodbi, ki jo ima družba Geoplin sklenjeno z rusko energetsko družbo Gazprom, tečejo v Slovenijo skladno z nominacijami, so potrdili na Geoplinu.
Nemotena je tudi dobava ruskega zemeljskega plina v Avstrijo, pa je sporočila avstrijska vlada. "Od začetka vojne se obseg dobave ni spremenil. Pravzaprav se je povečal," je po poročanju Reutersa na novinarski konferenci povedal avstrijski kancler Karl Nehammer.
Avstrija je sicer pomemben vir zemeljskega plina za Slovenijo. V 2020 so slovenski dobavitelji in trgovci iz severne slovenske sosede, natančneje iz plinskega vozlišča v Baumgartnu na severovzhodu države in spremljajočih skladišč, uvozili 91 odstotkov celotne uvožene količine zemeljskega plina, pri čemer se v Baumgarten steka predvsem plin iz Rusije, a tudi iz Norveške in drugih držav dobaviteljic.
Putin za plin zahteval plačilo v rubljih
Konec marca je ruski predsednik Vladimir Putin od držav EU zahteval, da v prihodnje ruski plin plačujejo v rubljih. Kupcem ruskega plina so nato v Moskvi svetovali, da odprejo račun pri ruski banki Gazprombank in nanj položijo denar v dolarjih in evrih tako kot doslej, Gazprombank pa bo ta denar nato pretvorila v rublje in ga nakazala energetskemu podjetju Gazprom.
Evropska komisija je pred dnevi sporočila, da podjetja iz EU lahko kljub zahtevi Rusije, da morajo za plin po novem plačevati v rubljih, še naprej kupujejo ruski plin, ne da bi pri tem kršila sankcije, ki jih je proti Rusiji uvedla EU. Podjetjem je predlagala, da plačila poravnajo v evrih ali dolarjih, ki se šele nato pretvorijo v rusko valuto.
KOMENTARJI (1890)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.