Ukrajina

Rusija naj bi pripravila načrt za spopad z Japonsko in Južno Korejo

Moskva, 31. 12. 2024 20.38 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ruska vojska je sestavila podroben seznam tarč za morebiten spopad z Japonsko in Južno Korejo. Financial Times je imel vpogled v tajne dokumente, ki so sicer nastali med letoma 2008 in 2014, a naj bi še vedno veljali za "pomembno strategijo Rusije". Med izpostavljenimi tarčami je poleg vojaških ciljev tudi civilna infrastruktura.

Načrti, v katere je imela vpogled medijska hiša Financial Times, naj bi bili pripravljeni med letoma 2008 in 2014 za usposabljanje ruskih častnikov. Ti bi prišlo v poštev v primeru konflikta z Natom na vzhodu Rusije,.

Tajni dokumenti opisujejo 160 možnih ciljev, vključno s civilno in vojaško infrastrukturo, kot so ceste, mostovi, tovarne in vojaški objekti v dveh zaveznicah Nata - na Japonskem in v Južni Koreji. V njih pa je tudi podrobno opisano, zakaj bi napadi na izpostavljene tarče pomagali zaščititi ruski vzhodni blok.

Vladimir Putin na forumu v letovišču Soči.
Vladimir Putin na forumu v letovišču Soči. FOTO: AP

Vojaški cilji, opredeljeni v načrtih, vključujejo osrednji in regionalni poveljniški štab japonskih in južnokorejskih oboroženih sil, radarske naprave, letalske baze in pomorske objekte. Med cilji civilne infrastrukture pa so ceste, mostovi in železniški predori.

Druge ključne lokacije vključujejo rafinerije goriva, industrijske objekte, kot so jeklarne in kemične tovarne v Busanu v Južni Koreji ter 13 elektrarn, vključno z jedrskim kompleksom v regiji Tokai na Japonskem.

Čeprav so bili načrti pripravljeni pred dobrim desetletjem, naj bi tako Rusija kot Nato zdaj odkrito razpravljata o možnosti vojne.

Namestnik ruskega obrambnega ministra Andrej Belousov je na sestanku obrambnega ministrstva 16. decembra dejal, da se mora Rusija pripraviti na različne scenarije, vključno z "možnim konfliktom z Natom v naslednjem desetletju". Belousov je med vrhom zavezništva ob njegovi 75. obletnici Nato obtožil celo, da se pripravlja na vojno. Svoje trditve je upravičil s tem, da je Nato imenoval predstavnika v Kijevu in da je podprl članstvo Ukrajine v zavezništvu.

Evropski zunanji ministri Nata so medtem začeli razpravljati o postopnem povečanju ciljne obrambne porabe zavezništva z dveh odstotkov na tri odstotke BDP do leta 2030, poroča Kyiv Independent. Za večji obrambni proračun se je zavzel predvsem nemški obrambni minister Boris Pistorius: "Če Putin napade, moramo biti pripravljeni voditi to vojno."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.