Ob obisku muzeja ob 350-letnici rojstva carja Petra Velikega je Putin skupini mladih podjetnikov dejal: "Morda imate vtis, da je Peter Veliki z bojem proti Švedski vzel. Ničesar ni vzel, samo povrnil je."
Putin je svojo ofenzivo v Ukrajini primerjal s Petrovo akcijo za širitev takratnega ruskega imperija. "Očitno je tudi na nas padlo, da povrnemo, kar je že bilo rusko, in okrepimo državo," je dejal ruski voditelj.
Putin je še opozoril, da ko je Peter Veliki ustanovil Sankt Peterburg, nekdanjo rusko prestolnico, "nobena od evropskih držav ni priznala tega ozemlja kot ruskega".
"Peter Veliki je vodil veliko vojno kar 21 let," je še poudaril Putin. Ruski predsednik ima sicer svojo verzijo vojne s Švedsko: "Tam so že od nekdaj živeli tudi Slovani. Naša odgovornost je bila, da to vzamemo nazaj in se okrepimo. Da, v zgodovini naše države so bili časi, ko smo se bili prisiljeni umakniti, a le zato, da si povrnemo moč in gremo naprej."
Peter Veliki je s porazom Švedske iz Rusije ustvaril vodilno regionalno silo in pomembnega igralca v evropskih zadevah. Premik Petra Velikega proti Evropi ima še danes pomembno kulturno dediščino.
Neučinkovite sankcije: si Rusija mane roke?
Medtem ko nič ne kaže, da bi Putin umirjal vojno retoriko ali napade na Ukrajino, nekateri menijo, da so sankcije proti Rusiji, ki se nanašajo na energente, povsem neučinkovite. Ameriški odposlanec za energetsko varnost Amos Hochstein meni, da Rusija morda trenutno prejema celo več prihodkov od prodaje fosilnih goriv, kot jih je pred invazijo na Ukrajino.
Zvišanje svetovnih cen nafte in plina je po njegovem izničilo vpliv sankcij, Rusija pa tudi ni ostala brez trga. Zdaj lahko proda več drugim kupcem, med katerimi sta veliki porabnici Kitajska in Indija, je poudaril.
Srditi boji in izgube na ukrajinski strani
Vojna v Ukrajini se medtem nadaljuje. Po besedah svetovalca ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Ukrajina izgubi do 200 vojakov na dan. To je več kot dvakrat več od prejšnjih ocen.
V Severodonecku se nadaljujejo hudi ulični boji, na mesto na vzhodu Ukrajine vseskozi padajo ruske bombe. V mestu je ujetih okoli 10.000 civilistov, ki jih ni mogoče evakuirati, pravi župan mesta.
Po zadnjih ocenah se je sicer že skoraj pet milijonov Ukrajincev znašlo na seznamih beguncev, zaradi česar je UNHCR vojno v Ukrajini označil za "eno največjih humanitarnih kriz na svetu."
Medtem še vedno odmeva tudi obsodba dveh Britancev in maroškega državljana, ki sta bila na separatističnih območjih zaradi sodelovanja v vojni obsojena na smrt. Britanska politika se je na sodbo odzvala kritično, opozarjajo, da imajo tudi vojni ujetniki pravice, sodišče pa jim ne bi smelo soditi na način, kot ga je izbralo.
KOMENTARJI (993)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.