"Nimamo nič proti. Suverena odločitev vsake države je, ali se bo pridružila gospodarskim zavezništvom ali ne," je dejal Putin na Mednarodnem gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu, kjer je imel govor pred predstavniki ruske politične in gospodarske elite.
"Za razliko od Nata EU ni ne vojaška organizacija ne politični blok," je pojasnil v odgovoru na vprašanje glede možnosti članstva Ukrajine v EU. Ali je članstvo Ukrajine v interesu EU, mora sama vedeti, je dejal.
Rusija je sicer leta kritizirala poskuse Ukrajine, da se pridruži zvezi Nato, ker je vodilo tudi do napetosti med Moskvo in Zahodom. Putin je pred rusko invazijo na Ukrajino od ZDA in Nata zahteval pravna jamstva, da Ukrajina ne bo sprejeta v Severnoatlantsko zavezništvo.
Evropska komisija je danes predlagala, da se Ukrajini in tudi Moldaviji dodeli status kandidatke za članstvo v EU, medtem ko je za Gruzijo predlagala, da se ji podeli "evropska perspektiva".
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je v odzivu dejala, da Zahod že dolgo manipulira z ukrajinsko željo po pridružitvi EU. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov pa je dejal, da bo Rusija situacijo zelo natančno spremljala, predvsem v smislu krepitve obrambnega sodelovanja 27 držav članic EU.
Putin sankcije Zahoda označil za neuspešne in nepremišljene
Na forumu je Putin še kritiziral sankcije Zahoda, ki jih je označil za neuspešne in nepremišljene. Zahodne države je okrivil za svetovne gospodarske težave, med drugim za naraščajoče cene hrane. Ponovno je tudi upravičeval rusko invazijo v Ukrajini.
Zahodne sankcije, uvedene proti Rusiji, po Putinovem prepričanju niso imele učinka. "Gospodarski 'blitzkrieg' že od samega začetka ni imel možnosti za uspeh," je dejal ruski predsednik. "Smo močni ljudje in se lahko spopademo z vsakim izzivom," je zatrdil v govoru predstavnikom ruske politične in gospodarske elite.
Sankcije, ki so jih zahodne države uvedle proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, je označil za "blazne" in "nepremišljene". Po njegovem so ukrepi močno prizadeli tudi Evropsko unijo. Škodo zaradi sankcij za Evropo je ocenil na 400 milijard dolarjev.
Putin je bil deležen aplavza, ko je ponovno potrdil svojo odločenost, da nadaljuje "posebno vojaško operacijo" v Ukrajini, ki je, kot je dejal, sprožila niz zahodnih gospodarskih sankcij "brez primere". Zahodne države pa je ob tem obtožil kolonializma.
Poudaril je tudi, da vojaška operacija Rusije v Ukrajini ni vzrok za globalne gospodarske težave, in zahodne države okrivil, da izrabljajo položaj, da bi prikrile lastne napake.
"Naraščajoče cene, inflacija, težave s hrano, cene goriva (...) so posledica sistematičnih napak v ekonomski politiki sedanje ameriške administracije in evropske birokracije," je dejal Putin v svojem nastopu, ki je trajal dobrih 70 minut.
Putin je znova tudi ponovil, da Rusija ni kriva za blokado ukrajinskega izvoza žita in dvig cen hrane ter pripomnil, da "nismo mi tisti, ki so minirali pristanišča". Dejal je, da bo Rusija zagotovila varnost izvoza žita, če bo Kijev očistil morske mine.
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.