Ukrajina

Putin: Rusija začasno prekinja sodelovanje v pogodbi o jedrskem orožju

Moskva, 21. 02. 2023 10.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Maja Pavlin, Kaya Kamenarič
Komentarji
0

Skoraj leto dni po napadu na Ukrajino je ruski predsednik Vladimir Putin sporočil, da Moskva začasno prekinja sodelovanje v pogodbi o jedrskem orožju. Ob tem je v skoraj dvournem govoru poudaril, da je bila invazija nujna, da bi likvidirali neo-nacistično grožnjo in sovraštvo kijevskega režima. "Naj bo jasno, za zaostrovanje konflikta je kriv Zahod," je dejal. Besede, ki so v dvorani požele aplavz, svetovno pa številne kritike. "To je absurdno, nihče ne napada Rusije," so se odzvale ZDA. Pomočnik ukrajinskega predsednika Mikhailo Podoljak pa, da se je Rusija znašla v slepi ulici: "Povsod vidi naciste, marsovce in teorije zarote."

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Odziv Ukrajincev
    01:57
    Iz 24UR: Odziv Ukrajincev
  • Iz 24UR: Nagovor ruskega predsednika
    02:21
    Iz 24UR: Nagovor ruskega predsednika
  • Iz SVETA: Poročanje naše ekipe iz Ukrajine
    01:53
    Iz SVETA: Poročanje naše ekipe iz Ukrajine
  • Iz SVETA: Nagovor ruskega predsednika
    02:19
    Iz SVETA: Nagovor ruskega predsednika

Ruski predsednik Vladimir Putin je v skoraj dvournem nagovoru dejal, da je skušala Rusija konflikt v Donbasu rešiti na miren način. "Naredili smo vse, kar je bilo v naši moči, da bi ta problem rešili na miren način, pogajali smo se za miren izhod iz tega težkega konflikta, a za našimi hrbti se je pripravljal zelo drugačen scenarij," je dejal in izpostavil, da je konflikt tlel že od začetka leta 2014. Kljub miroljubnim poskusom je bila Rusija na koncu prisiljena ukrepati, je pojasnil.

Ob zaključku govora je Putin sporočil novico, da Moskva začasno prekinja sodelovanje v pogodbi o omejevanju strateške jedrske oborožitve Novi Start. "Danes sem prisiljen sporočiti, da Rusija začasno prekinja svoje sodelovanje v pogodbi o strateškem ofenzivnem orožju," je dejal. Ob tem je sicer dodal, da Rusija še ne bo v celoti odstopila od pogodbe.

Putin pred polno dvorano
Putin pred polno dvorano FOTO: AP

Gre za pogodbo o zmanjšanju strateškega orožja, ki omejuje število medcelinskih balističnih raket v ZDA in Rusiji. Prvič je bila podpisana leta 1991, nasledila pa jo je Novi Start, ki je bila podpisana leta 2010, v veljavo pa je stopila leto kasneje. Leta 2021 sta jo državi podaljšali za nadaljnjih pet let.

Putin je dejal tudi, da mora biti Rusija pripravljena na nadaljevanje poskusov z jedrskim orožjem, če to storijo ZDA. Zahteve Zahoda po pregledu jedrskih objektov pod ruskim nadzorom je medtem označil za popolnoma absurdne, ob tem pa dejal, da sta ZDA in Nato dejala, da je njun cilj strateški poraz Rusije.

Rusija ima sicer po mnenju strokovnjakov s skoraj 6000 bojnimi glavami največjo zalogo jedrskega orožja na svetu. Skupaj z ZDA pa drži okoli 90 odstotkov vseh jedrskih bojnih glav – dovolj, da večkrat uničita planet.

"Rusija se bo verjetno vsaj zaenkrat držala omejitev pogodbe, vendar pa bo to za ZDA pomenilo, da bo težje preverjala skladnost izvajanja dogovora," je dejal Andrej Baklicki z Inštituta ZN za raziskave razorožitve, ki pričakuje, da bodo zaradi odločitve Putina tudi ZDA začasno opustile svoje obveznosti.

Da Rusija sicer še naprej namerava spoštovati določila sporazuma v zvezi z omejitvami števila strateškega orožja, je v izjavi za javnost danes sporočilo rusko zunanje ministrstvo, poroča STA.

Stoltenberg obžaluje odločitev Rusije o prekinitvi sodelovanja v pogodbi Novi Start

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je izrazi obžalovanje zaradi ruske odločitve, da začasno prekine sodelovanje v pogodbi Novi Start. "Rusijo pozivam, naj ponovno razmisli o svojem stališču," je dodal. 

Ob tem je opozoril, da je s tem porušena arhitektura nadzora nad orožjem, vzpostavljena po koncu hladne vojne. "Več jedrskega orožja in manj nadzora nad oborožitvijo dela svet še bolj nevaren," je dejal na novinarski konferenci po pogovorih z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU Josepom Borrellom in ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo glede dobav orožja in streliva Ukrajini.

Borrell pa je poudaril, da je odločitev Rusije še en dokaz, da Rusija ruši varnostni sistem, ki je bil zgrajen po koncu hladne vojne. 

Blinken: Ruska prekinitev pogodbe o jedrski razorožitvi neodgovorna

"Napoved Rusije, da bo prekinila sodelovanje v sporazumu Novi Start, je obžalovanja vredna in neodgovorna," je v Atenah, kjer zaključuje turnejo, v okviru katere je obiskal tudi Nemčijo in Turčijo, dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken. "Pozorno bomo spremljali, kaj bo Rusija dejansko storila," je dodal.

V vsakem primeru bodo ZDA po njegovih besedah poskrbele za zagotavljanje lastne varnosti in varnosti svojih zaveznikov. Pogodba o razorožitvi je bila podaljšana na začetku mandata ameriškega predsednika Joeja Bidna, ker je bila očitno v varnostnem interesu ZDA in Rusije, je dejal Blinken. "In to samo poudarja, kako neodgovorno je to dejanje," je dejal Blinken.

"Seveda pa smo se z Rusijo še naprej pripravljeni kadar koli pogovarjati o nadzoru strateškega orožja, ne glede na to, kaj se dogaja v svetu ali v naših odnosih," je dodal.

'Naj bo jasno, za zaostrovanje konflikta je kriv Zahod'

Ob tem se je pretežen del Putinovega govora vrtel okoli Zahoda, ki ga je obtožil za zaostrovanje konflikta v Ukrajini: "Naj bo jasno, za zaostrovanje konflikta v Ukrajini je kriv Zahod, silo uporabljamo, da to ustavimo." To so bile besede, ki so med zbranimi požele glasen aplavz. Dejal je, da se je zavezanost Zahoda k miru izkazala za prevaro in kruto laž ter da je skušal Kijev zbrati biološko in jedrsko orožje.

"Ukrajina in Donbas sta postala simbol laži," je dejal ruski predsednik, Zahod pa obtožil, da s svojimi dejanji odstopa od temeljnih sporazumov in da daje hinavske izjave. "Zahod si je zatiskal oči pred političnimi umori in slabim ravnanjem z verniki," so se glasile nove  obtožbe.

Ob tem pa, da se je Rusija soočala z nenehno nacistično grožnjo in sovraštvom kijevskega režima. Prav Zahod, da je v 30. letih prejšnjega stoletja nacistom odprl pot za prevzem oblasti v Nemčiji, podobno pa da se danes dogaja v Ukrajini. "Prav tako je skušal Zahod Rusiji vse od 19. stoletja odtrgati zgodovinske deleže, ki jih danes imenujemo Ukrajina."

Pa tudi, da je Zahod že leta 2014 financiral revolucijo v Ukrajini, ki je strmoglavila prorusko vlado. Prav to pa da je sprožilo rusofobijo in skrajni nacionalizem. "Ti zgodovinski trenutki bodo zaznamovali prihodnost naše države. Vsak izmed nas pa je zavezan veliki odgovornosti," je dejal.

ZDA na obtožbe Putina: To je absurd, nihče ne napada Rusije

Na izjave ruskega predsednika so se že odzvali v Združenih državah, kjer poudarjajo, da je govor o grožnji Zahoda absurden. "Nihče ne napada Rusije," je dejal svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost Jake Sullivan."Ideja, da je bila Rusija pod neko obliko vojaške grožnje s strani Ukrajine ali kogar koli drugega, je absurdna," je dejal.

Jake Sullivan
Jake Sullivan FOTO: AP

"Putin je izgubil stik z resničnostjo," se je odzval pomočnik ukrajinskega predsednika Mikhailo Podoljak. "Putin je v popolnoma drugi resničnosti, kjer ni možnosti za vodenje dialoga o pravičnosti in mednarodnem pravu," je dejal.

Prav tako je Putinov položaj označil za brezupnega, saj da bodo ruske elite podvomile v njegove sposobnosti. "Rusija se je znašla v slepi ulici, nima obetavnih rešitev in jih tudi ne bo imela. Povsod vidi naciste, marsovce in teorije zarote," je zapisal na spletu in se s tem navezal na Putinove besede, da je bila Ukrajina polna nacistov, ki jim je Zahod pomagal priti na oblast.

Ukrajinski veleposlanik v Avstriji Oleksander Scherba je medtem dejal, da je Putin lažnivec. 

Zahod podžiga konflikt in bije tudi gospodarsko vojno

Čeprav da Zahod podžiga konflikt in bije gospodarsko vojno, pa Putin obljublja, da Zahod ne bo dosegel ničesar. "Države s sankcijami, ki so jih uvedle proti Rusiji, kaznujejo same sebe," je dejal in kot primer navedel dvig cen, zapiranje podjetij in energetsko krizo.

Komentiral pa je tudi rusko gospodarstvo, ki da je ob mednarodnih sankcijah pokazalo, da je bolj vzdržljivo, kot so pričakovali. Poudaril je namreč, da BDP ni padel tako močno, kot so napovedovali. "Ne smemo pa ponavljati svojih napak. Ne smemo uničiti našega gospodarstva," je ob tem dejal in izrazil željo po izgradnji varnega sistema mednarodnih plačil, ki bo zmanjšal odvisnost od Zahoda.

Polna dvorana pred Putinovim govorom
Polna dvorana pred Putinovim govorom FOTO: AP

Dejal je še, da se je rusko gospodarstvo ob mednarodnih sankcijah izkazalo za bolj vzdržljivo, kot je bilo pričakovano, in da BDP ni padel tako močno, kot so napovedovali. "Napovedovali so propad ruskega gospodarstva, a ruska podjetja so obnovila svojo logistiko in partnerstva."

Ob tem je pozdravil rekordno letino žita v Rusiji. Do konca leta 2023 namerava izvoz žita povečati na 60 milijonov ton.

Trenutek molka in zahvala padlim vojakom ter njihovim družinam

Rusija bo, kot je med govorom zagotovil ruski predsednik, sistematično nadaljevala ofenzivo v Ukrajini. "Razumem, kako neznosno težko je ženam, sinovom, hčeram padlih vojakov, njihovim staršem, ki so vzgojili vredne branilce domovine," pravi Putin.

Po poročanju ruskih medijev Putin govora ameriškega predsednika ne bo spremljal, bo pa seznanjen z glavnimi tezami.

Meni, da je nujno, da udeleženci posebne vojaške operacije prejmejo letni dopust v trajanju najmanj 14 dni. Ob tem je obljubil, da bo ustanovil posebno vladno fundacijo, katere naloga bo zagotavljanje ciljne pomoči udeležencem t. i. posebne vojaške operacije in njihovim družinam. Ta bo usklajevala socialno in zdravstveno podporo ter zaposlovanje in podjetništvo, vsa vprašanja pa bo treba reševati v realnem času.

Med govorom je z minuto molka počastil spomin na Ruse, ki so bili ubiti med konfliktom v Ukrajini. "Rad bi se zahvalil vsem, ruskemu ljudstvu za pogum in hvala našim junakom v oboroženih silah, obmejnim silam in vsem varnostnim službam," je dejal.

Ob tem se je zahvalil tudi ljudem v štirih separatističnih regijah v Ukrajini, ker so lani jeseni glasovali za pridružitev k Rusiji in ker so s tem pokazali, da stojijo s svojo domovino. "Nič ni bilo bolj pogumnega od odločitve, da si z Rusijo, s svojo domovino."  Ob tem jim je sporočil: "Zdaj smo spet skupaj, to pomeni, da postajamo še močnejši."

Tik pred začetkom vojne je Putin priznal ves Lugansk in Doneck kot neodvisni ozemlji od Ukrajine.

Med zbranimi so bili tudi obrambni minister Sergej Šojgu, nekdanji predsednik in premier Dmitrij Medvedjev, finančni minister Andrej Siluanov, zunanji minister Sergej Lavrov, patriarh Kiril in številni drugi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10