S Kijeva prihajajo poročila s terena, da naj bi ukrajinske enote z dolgo pričakovano protiofenzivo ponovno pridobile nadzor nad več kot 20 območji. Samo toliko naj bi jih zavzeli v regiji Harkov, več krajev naj bi zajeli tudi na jugu. "Predrli smo sovražnikovo obrambo in predrli 50 kilometrov v notranjost," je povedal visoki uradnik ukrajinskega generalštaba Oleksij Gromov.
Pričakujejo tudi preboje na drugih območjih, predvsem v Kramatorsku in Sloviansku v Donbasu, so še sporočili.
Napredovanje ukrajinskih sil je presenetilo predvsem ruske enote med boji okoli mesta Balaklija. Blokirali naj bi tudi cesto proti Kupjansku. Mesto Balaklija s 27.000 prebivalci leži med mestom Harkov, kjer se bijejo spopadi, in Izjumom, ki ga zasedajo Rusi. Tam je pomembno železniško križišče za rusko oskrbo.
"Tu lahko zagotovo govorimo o preboju Ukrajincev," je razmere za krone.at analiziral polkovnik Markus Reisner, vojaški strokovnjak avstrijskih oboroženih sil. Po navedbah ruskih virov naj bi Ukrajina v 24 urah pridobila več kot 30 kilometrov ozemlja.
Od česa pa je odvisno, ali bo trenutni prodor Ukrajincev na vzhod njihove države dolgoročno uspešen? Reisner navaja več dejavnikov. Ukrajinci za napredovanje uporabljajo "tankovsko konico", sestavljeno iz najmanj 15 glavnih bojnih tankov. Ti ne smejo izgubiti zagona, se zatakniti ali biti uničeni, pravi. Prav tako poudarja, da mora biti zagotovljena trajna podpora lastnega topništva ali letalstva ali brezpilotnih letal. Izpostavlja pomen bočnega varovanja, vzdolž glavne osi napredovanja pa mora obstajati neprekinjena linija oskrbe in komunikacije. In nenazadnje – Ukrajina mora biti sposobna ofenzivo uporabiti v propagandne namene. Za dvig lastne morale vojakov, pa tudi za pošiljanje signala Zahodu: vaše dobave orožja delujejo.
Zlasti zadnja točka se zdi pomembna za vodstvo v Kijevu, poudarja, saj čas napredovanja v regiji Harkov ni bil naključje: danes v bazi ameriških letalskih sil v Nemčiji obrambni ministri in visoki vojaški uradniki iz več kot 50 držav razpravljajo o nadaljnji podpori Ukrajini. Po mnenju opazovalcev želi vodstvo v Kijevu s svojim napredovanjem na jugu in vzhodu državam donatorkam pokazati, da ima zahodna vojaška pomoč učinek.
Vendar se vlada v Kijevu glede posameznih operacij na terenu še vedno zadržuje, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer potrdil protiofenzivo svojih oboroženih sil na vzhodu države, a je dejal le, da iz regije prihajajo "dobre novice", ni pa čas za imenovanje tega ali onega naselja, kamor se bo vrnila ukrajinska zastava. Je pa dodal, da vsak uspeh ukrajinske vojske spremeni situacijo.
A z napadi nadaljuje tudi Rusija, v sredo so namreč zadeli psihiatrično bolnišnico v Kramatorsku. Stavba je močno poškodovani, podatkov o poškodovanih ali umrlih pa ni.