Ukrajina

Pri Harkovu hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov

Moskva, Kijev, 02. 05. 2022 09.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Račič
Komentarji
1

Oblasti v Kijevu poročajo, da je bil med napadom v Izjumu blizu Harkova hudo ranjen eden ključnih ruskih generalov, Valerij Gerasimov. Po njihovih informacijah ni v smrtni nevarnosti, je pa rana tako huda, da so ga ruske sile nemudoma umaknile v domovino. Zahodni vojni analitiki ob tem izpostavljajo, da je bila Putinova odločitev, da na bojišče pošlje osebo s tako visokim činom, precej nenavadna. Sprašujejo se, ali general Dvornikov, ki je bil do zdaj zadolžen za poveljevanje na tem območju, ni izpolnil pričakovanj Kremlja ali pa je Gerasimov odšel na bojišče, da bi osebno izvajal ukaze ruskega predsednika.

Putin in Gerasimov: kako to, da se je ruski predsednik odločil na bojišče poslati tako pomembno osebo, kot je v ruski vojski Valerij Gerasimov?
Putin in Gerasimov: kako to, da se je ruski predsednik odločil na bojišče poslati tako pomembno osebo, kot je v ruski vojski Valerij Gerasimov? FOTO: AP

"To je še en poraz ruskih sil," informacijo o hudo poškodovanem generalu ruske vojske Valeriju Gerasimovu komentirajo v Kijevu. Izpostavljajo, da je ruski predsednik Vladimir Putin Gerasimova v Ukrajino poslal "za zagotovitev zmage", a je načrt, kot kaže, propadel.

V napadih na istem ozemlju je bil pred tem ubit še eden od visokih predstavnikov ruske vojske, 55-letni generalmajor Andrej Simonov, je navedel Oleksij Arestovič, svetovalec ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.

Gerasimov naj bi bil ranjen v soboto, ko je ukrajinska vojska napadla terensko poveljniško bazo ruske 2. armade in zadela več kot 30 ruskih oklepnih vozil, poroča Kiev Post. Simonov, ki je po informacijah proukrajinskih medijev že deveti ubiti general od začetka invazije, je bil višji poveljnik za tehnološko bojevanje, je na svojem profilu na Telegramu zapisal svetovalec ukrajinskega ministrstva za notranje zadeve Anton Geraščenko. Teh informacij sicer ni mogoče neodvisno preveriti. Gerasimov naj bi v Ukrajino prišel osebno vodit napad na Slovjansk. V napadu, v katerem je bil hudo ranjen, naj bi bilo ubito "veliko število" visokih častnikov, je dejal Geraščenko. 

Ruski general naj bi utrpel poškodbe noge in kolka. Ruski raziskovalni medij Agencija je poročal, da so ga z vojaškim helikopterjem MI-8 nemudoma premestili s kriznega območja, in sicer v mesto Belgorod v Rusiji. Prevoz naj bi bil izjemno zastražen, spremljali naj bi ga trije dodatni vojaški helikopterji. Ranjenega načelnika generalštaba naj bi nato v Belgorodu vkrcali v letalo TU-154 v lasti ruskega ministrstva za obrambo in odleteli na za zdaj neznano lokacijo.

Nenavadna odločitev: zakaj je bil načelnik generalštaba na bojišču?

Da je eden ključnih generalov ruske vojske Gerasimov prevzel operativno in taktično poveljevanje ruskim silam na vzhodu Ukrajine, so mediji poročali že prejšnji teden. Ob tem so se nekoliko čudili tej Putinovi odločitvi, saj ni ravno običajno, da je oseba s tako visokim činom prisotna na bojišču.

Gerasimov naj bi prevzel poveljstvo nad tem območjem Ukrajine od generala Aleksandra Dvornikova. Zahodni vojni analitiki izpostavljajo, da je bil Dvornikov "odrinjen na rob" in da je načrt Kremlja "o vzpostavitvi jasne in neposredne poveljniške verige nad vsemi enotami in silami v Ukrajini očitno znova propadel".

Čeprav imata Dvornikov in Gerasimov enak čin, je Gerasimov nadrejen Dvornikovu, nadalje pojasnjujejo: "Putinova odločitev, da na bojišče pošlje vrhovnega poveljnika, je precej nenavadna, sploh če ta prevzame operativno poveljevanje. Načelnik generalštaba je praviloma zadolžen za strateško vodenje vojne."

Po njihovih besedah bi lahko ta odločitev pomenila dvoje: ali Dvornikov ni izpolnil pričakovanj Kremlja ali pa je Gerasimov odšel na bojišče, da bi osebno izvajal ukaze Vladimirja Putina.

Gerasimov ima v ruski vojski status "žive legende", pravi analitik Mark Galeotti. Dodaja, da je izkušen poveljnik, ki je med drugim vodil ruske čete med drugo čečensko vojno. Načelnik generalštaba ruske vojske je postal leta 2012. Galeotti mu pripisuje tudi zasluge za razvoj strategije sodobnega hibridnega vojskovanja, ki jo je poimenoval "Gerasimova doktrina". Gre za idejo o združevanju vojaških, tehnoloških, informacijskih, gospodarskih, kulturnih in drugih taktik za doseganje strateških ciljev.

Ruski generali, ki so padli v ukrajinski vojni od začetka invazije do danes

 

Poleg generalmajorja Andreja Simonova je bil v Ukrajini že takoj na začetku vojne, 26. februarja, ubit general Magomed Tušajev, vodja čečenskih specialnih enot, ki je med drugim vodil "čistko proti homoseksualcem". Ubit je bil v zasedi blizu Hostomela.

Generalmajor Andrej Suhovecki, namestnik poveljnika 41. združene armade Centralnega vojaškega okrožja, je bil ubit 4. marca med specialno operacijo ostrostrelcev.

Generalmajor Vitalij Gerasimov, prvi namestnik poveljnika 41. ruske armade, ki je sodeloval v operacijah v Siriji in na Krimu, je padel 8. marca v bojih v okolici Harkova.

11. marca je umrl generalmajor Andrej Kolesnikov, poveljnik 29. združene armade.

Generalmajor Oleg Mitjajev je bil ubit 16. marca v spopadih pri mestu Mariupol.

Generalpodpolkovnik Andrej Mordvičev je padel 19. marca v regiji Herson.

Generalpodpolkovnik Jakov Rezancev, poveljnik 49. združene armade Rusije, je bil ubit 25. marca, prav tako v napadu blizu mesta Herson.

Generalmajor Vladimir Frolov je bil namestnik poveljnika 8. gardijske armade v vzhodni Ukrajini. Njegov grob v Sankt Peterburgu so posneli pred tremi tedni.

London: Rusija izgubila veliko bojne moči

Odkar je Rusija pred več kot devetimi tedni začela invazijo na Ukrajino, je izgubila veliko bojne moči, saj precej ruskih vojakov ni več sposobnih za bojevanje, pa je medtem sporočila britanska obveščevalna služba. Najbolj naj bi bile izčrpane nekatere elitne enote.

Moskva je ob začetku invazije v Ukrajino razporedila več kot 120 taktičnih bataljonskih skupin, kar predstavlja približno 65 odstotkov vseh njenih kopenskih sil, je sporočila obveščevalna služba britanskega obrambnega ministrstva. Po njihovih podatkih zdaj več kot četrtina teh enot verjetno ni več sposobna za boj.

Stopnja izčrpanosti naj bi bila največja zlasti pri nekaterih elitnih enotah, vključno s padalci. "Rusija bo verjetno potrebovala več let, da bo obnovila te sile," so sporočili v Londonu.

Britanska vlada že več tednov pogosto objavlja obveščevalne ocene o vojni. Moskva London medtem obtožuje ciljno usmerjene kampanje dezinformiranja.

Rusija sicer po navedbah generalštaba v Kijevu danes nadaljuje napade na vzhodu Ukrajine. Ruske enote so še naprej poskušale ustvariti ugodne razmere za napade na mesta Slovjansk, Severodoneck in Rubižne, še vedno obstreljujejo tudi Harkov.

Večina Američanov podpira Bidnovo politiko do Rusije in Ukrajine

Raziskava javnega mnenja ameriške televizije ABC ugotavlja, da ameriška javnost večinoma podpira ukrepe vlade predsednika Joeja Bidna za pomoč Ukrajini in kaznovanje Rusije zaradi vojne. To velja za pripadnike obeh glavnih strank, demokratske in republikanske. Okrog 55 odstotkov vprašanih podpira tudi povečanje vojaške pomoči Ukrajini.

Joe Biden
Joe Biden FOTO: AP

Okrog 80 odstotkov Američanov izraža skrb zaradi večjih posledic vojne, kot je možnost uporabe jedrskega orožja s strani Rusije, velika večina pa je proti vpletenosti ameriških vojakov na terenu v Ukrajini. Američani so torej večinoma na strani Bidnove politike.

Okrog dve tretjini Američanov sta zaskrbljenih zaradi rasti cen energije in hrane po sankcijah proti Rusiji, vendar pa dve tretjini prav tako podpirata ostre sankcije. Celo med najbolj zaskrbljenimi zaradi cen hrane in energije sankcije podpira 64 odstotkov.

Tri četrt Američanov podpira povečanje humanitarne pomoči Ukrajincem, od tega 12 odstotkov demokratov več kot republikancev. Le 21 odstotkov jih podpira neposredno ameriško vojaško vpletenost.

Ob vsem tem jih 37 odstotkov meni, da je Bidnova vlada storila premalo, 36 odstotkov, da je storila ravno prav, le 14 odstotkov pa, da je pretiravala s pomočjo Ukrajini in kaznovanjem Rusije. Okrog 29 odstotkov demokratov meni, da je vlada storila premalo, enako pa meni 47 odstotkov republikancev.

Modi v Berlinu pozval k dialogu za končanje vojne v Ukrajini

Indijski premier Narendra Modi, ki se je v Berlinu srečal z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, je pozval k dialogu za končanje vojne v Ukrajini, hkrati pa se izognil obsodbi Rusije zaradi invazije. Scholz je Indijo označil za ključno partnerico Nemčije v Aziji tako na gospodarskem kot na področju varnostne in podnebne politike.

"Ob začetku krize v Ukrajini smo takoj pozvali k premirju in poudarili, da je dialog edini način za rešitev konflikta," je dejal Modi na novinarski konferenci z nemškim kanclerjem. "Verjamemo, da nobena stran iz te vojne ne more izstopiti kot zmagovalka, vsi bodo utrpeli izgube in zato smo za mir," je dodal.

Indija, ki ni obsodila vojne in ne podpira zahodnih sankcij proti Moskvi, išče ravnovesje v odnosih z Zahodom in z Rusijo. Z Moskvo je okrepila trgovino in kupuje več poceni ruske nafte, prav tako se močno zanaša na Rusijo pri dobavi vojaške opreme.

Narendra Modi-1
Narendra Modi-1 FOTO: AP

Nemški kancler je po pogovorih ponovil, da Rusija z invazijo na Ukrajino "izpodbija temeljna načela mednarodnega prava". Scholz je tudi poudaril, da je Indija ključna država za globalno varstvo podnebja, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Sedanji vročinski val v Indiji kaže, kako pomembno je zaustaviti podnebne spremembe, je dejal.

Nemčija in Indija sta se dogovorili o 14 skupnih izjavah o nameri, med njimi tudi o sodelovanju na področju vodika. Indija je v dobrem položaju, da dolgoročno postane ključna lokacija za proizvodnjo zelenega vodika, je sporočilo nemško ministrstvo za gospodarstvo. Zeleni vodik je pomemben za Nemčijo, ki želi do leta 2045 postati ogljično nevtralna, ta prehod pa pomeni, da bo treba spremeniti proizvodne procese v jeklarski in kemični industriji. Za proizvodnjo zelene električne energije bodo verjetno potrebne velike količine zelenega vodika.

Voditelja sta se dogovorila tudi o partnerstvu na področju mobilnosti in migracij, ki zajema zakonite migracije, saj je Scholz opozoril na pomanjkanje kvalificiranih delavcev v Nemčiji. Modi je medtem dejal, da si tudi Indija želi hitrega napredka pri doseganju sporazuma o prosti trgovini z EU.

Nemčija je najpomembnejša trgovinska partnerica Indije v EU in šesta najpomembnejša trgovinska partnerica na svetu, je ob obisku Modija sporočilo zunanje ministrstvo v Berlinu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.