Po tem, ko so Rusi 24. februarja v popoldanskih urah prevzeli nadzor nad letališčem Hostomel, je uradni Kijev sporočil, da je največje tovorno letalo na svetu, Antonov An-225 Mrija, ki je v hangarju čakalo na vzdrževanje, povsem uničeno. Vest je razžalostila številne, saj je letalo veljalo za eno največjih dosežkov sovjetske (in svetovne) letalske industrije.
Kmalu zatem so se pojavljala ugibanja, da morda le še ni vse izgubljeno – satelitski posnetki letališča, narejeni 28. februarja, so kazali, da je vsaj rep letala ostal nedotaknjen.
Zdaj, ko so ruske sile zapustile letališče in so Ukrajinci znova prevzeli nadzor, pa so svet obkrožile najnovejše fotografije Mrije in prikazale njeno resnično stanje:
Letalo stoji pod razbitim obokom letalskega hangarja. Okoli njega je raztrosena uničena ruska strojna oprema, vključno s tovornjaki, tanki, oklepnimi transporterji in izstreljeno municijo.
"Njegov trup je zoglenel, v njem zeva ogromna luknja. Njegova velikanska krila so povešena, zgorel je eden od šestih motorjev. Še vedno so vidne pnevmatike, na katerih je stalo letalo, razbit je nos, ki ga ponosno krasijo ukrajinske modre in rumene črte ter številka 225, njegova uradna oznaka. Toda jasno je, da največje komercialno letalo na svetu, Antonov AN-225, ne bo nikoli več letelo," so zapisali novinarji CNN, ki so si celoten obseg škode ogledali od blizu.
Ko so odjeknile informacije o uničenju Mrije, so ukrajinske oblasti obljubile, da jo bodo obnovile, rekoč, da bo morala Rusija kriti tri milijarde dolarjev stroškov. "Rusija je morda uničila našo Mrijo, vendar ne bo mogla nikoli uničiti naših sanj o močni svobodni demokratični evropski državi. Zmagali bomo!" je tedaj sporočil ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba.
Zdaj, ko so vidne razsežnosti škode, se pojavljata vprašanji, ali se letalo sploh izplača popravljati in ali bo Mrija še kdaj letela.
Letalo Antonov An-225 je bilo zasnovano v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, s 640 tonami vzletne teže pa velja za največje letalo. Zaradi pomanjkanja sredstev so zgradili samo eno. An-225 je bil sprva načrtovan za prevažanje sovjetskega raketoplana Burana na hrbtu. Postavil je rekord v prevažanju najtežjega tovora, ki je tehtal 253.820 kilogramov.
KOMENTARJI (516)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.