Da so ukrajinski vojaki dosegli rusko mejo, je guverner Oleh Sinegubov potrdil na Telegramu, ni pa znano, koliko vojakov jo je doseglo in kje. Ukrajinsko obrambno ministrstvo je sicer objavilo videoposnetek, ki domnevno prikazuje številne vojake iz brigade teritorialne obrambe na nedoločeni lokaciji na meji. "Prišli smo, tukaj smo," pravi eden od vojakov. Ukrajinska vojska sicer že nekaj časa napreduje v preganjanju ruskih sil iz Harkova, drugega največjega ukrajinskega mesta.
Medtem pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sporočil, da se Ukrajina pripravlja na nov ruski pritisk v vzhodnem Donbasu. "Okupatorji še vedno nočejo priznati, da so v slepi ulici in je njihova tako imenovana posebna operacija že propadla," je dodal.
Ponovno je tudi pozval Zahod, naj zoper Rusijo uvede naftni embargo. "Prizadevamo si tudi za okrepitev sankcij proti Rusiji. Partnerji morajo vsak teden sprejemati odločitve, ki omejujejo vezi Rusije s svetom," je dejal. "Okupatorji morajo čutiti naraščajoče stroške vojne za njih, čutiti jih morajo nenehno."
Britansko obrambno ministrstvo, ki redno objavlja svojo oceno napredka vojne, medtem ocenjuje, da je Rusija izgubila približno tretjino vojakov, ki jih je poslala v bitko. Sem spadajo ubiti in ranjeni vojaki, pa tudi poškodovana oprema.
Zveza Nato pa meni, da bi se Ukrajina lahko sčasoma postavila v položaj, da bi v celoti potisnila Ruse nazaj čez mejo in zmagala v tej vojni. Toda predsednik Zelenski je na vprašanje o obleganem Mariupolu dejal, da nima vojaških sredstev, da bi pregnal Ruse ali prekinil nevzdržno situacijo, ki traja že dlje časa. Rusija tam še naprej izvaja napade na kompleks jeklarne Azovstal, vendar naj bi branilci v porušenem pristaniškem mestu ohranili svoje položaje. Vprašanje ostaja, kako dolgo bodo še lahko vztrajali, njihovi svojci namreč pravijo, da jim kritično zmanjkuje vode in hrane.
Inštitut ISW iz ZDA medtem meni, da so ruske čete verjetno obupale nad obsežnim obkoljenjem ukrajinskih vojakov od Donecka do Izjuma. Ocenjujejo, da bo Rusija verjetno dala prednost popolnemu zasegu upravne regije Lugansk. V prihodnjih dneh bi se naj ruske sile osredotočile na zavzetje mesta Severodonetsk. To bi Rusiji omogočilo, da napreduje proti zahodu in se poveže s svojimi silami, ki potiskajo jugovzhodno od Izjuma.
ISW tudi pravi, da je Rusiji verjetno zmanjkalo bojno pripravljenih rezervnih sil, zaradi česar zdaj preoblikujejo enote. Ukrajinski generalštab je sporočil, da se v regijah Belgorod, Voronež in Rostov usposablja okoli 2500 rezervistov.
Britansko obrambno ministrstvo pa dodaja, da je Belorusija napovedala napotitev sil za posebne operacije vzdolž ukrajinske meje. Prav tako naj bi nameščala enote za zračno obrambo, topništvo in rakete. "Prisotnost beloruskih sil v bližini meje bo verjetno pomenila dodaten pritisk na ukrajinske sile, ki bi se sicer odpravile v Donbas," ocenjujejo. Dodajajo pa, da beloruske sile doslej niso bile neposredno vpletene v konflikt.
Evropska komisija je vzpostavila klicno številko v ukrajinskem in ruskem jeziku za zagotavljanje informacij in pomoči tistim, ki bežijo pred rusko invazijo na Ukrajino. Ljudje se lahko znotraj EU obrnejo na brezplačno telefonsko številko 0080067891011, zunaj EU pa na +3222999696, kjer velja mednarodna standardna tarifa.
Čas za uvedbo embarga na nafto se po mnenju Kulebe izteka
Čas se izteka, pa je glede uvedbe embarga na uvoz ruske nafte v Evropsko unijo po današnjem srečanju z zunanjimi ministri EU dejal vodja ukrajinske diplomacije Dmitro Kuleba. Poudaril je, da embargu nasprotuje le ena država članica in da bo morala Evropska unija najti rešitev za njene skrbi.
"Jasno je, kaj se dogaja. Jasno je, kdo blokira zadevo. A čas se izteka, ker Rusija še naprej dobiva denar in ga vlaga v vojno. Vendar pa se ne nameravam zapletati v retorično vojno z madžarskimi oblastmi. To morajo države EU rešiti med seboj," je na vprašanje o madžarsko-ukrajinskih odnosih v luči madžarskega zavračanja embarga na rusko nafto odgovoril Kuleba.
Kuleba se je zavzel za to, da bi v okviru sedmega svežnja preprečili ves ruski izvoz, vključno s plinom, železovo rudo in drugimi surovinami. Da bi ustavili ruski vojaški stroj, je treba namreč Rusiji odvzeti dostop do denarja, je poudaril.
S kolegi iz držav članic EU je govoril tudi o ukrajinski prošnji za članstvo v EU. Po mnenju Kijeva ni razumnih razlogov, da unija Ukrajini ne bi podelila statusa kandidatke, pri čemer je ukrajinski minister poudaril, da ne gre za takojšnje članstvo.