Zadnji veliki val ruskih raketnih napadov na cilje kritične ukrajinske infrastrukture 14. januarja je povzročil še eno veliko tragedijo. Reševalci so izpod ruševin izvlekli 45 trupel, več ljudi še vedno pogrešajo. Po navedbah ukrajinskega ministrstva za obrambo je Rusija zgradbo ciljala s prodiladijsko raketo Kh-22 z enotonsko bojno glavo.
Toda svetovalec predsednika Volodimirja Zelenskega Aleksij Arestovič je dejal, da je raketa strmoglavila in eksplodirala, potem ko jo je nad mestom sestrelila protiletalska obramba. Njegova izjava je povzročila hudo razburjenje ukrajinske javnosti. Poveljstvo letalskih sil je nato takoj pojasnilo, da je Rusija od začetka konflikta izstrelila 210 tovrstnih raket, ukrajinska protiletalska obramba pa da nima sredstev, s katerimi bi zastarelo raketo, zasnovano v začetku 60. let, lahko sestrelila, zato doslej niso uspeli prestreči še nobene.
Na Arestoviča se je vsul plaz kritik in obtožb javnosti. Več predstavnikov vlade je njegove izjave označilo za izdajalske, poslanec Aleksej Gončarenko pa je predsednikovega svetovalca obtožil veleizdaje in napovedal peticijo za njegov odpoklic. Arestovič se je nato odločil podati odstopno izjavo, s katero je, kot je zapisal, želel pokazati primer civiliziranega vedenja. Zelenski je njegov odstop sprejel.
Očitno pa se je začel tudi lov na nekdanjega predsednikovega ožjega sodelavca. Aleksij Arestovič se je namreč znašel na seznamu sovražnikov Ukrajine, ki ga ureja spletna stran Mirotvorec, v lastni nevladne organizacije Mirotvorec Center. Ta vodi seznam več kot 200.000 oseb, ki naj bi delovale v koristi Rusije in proti ukrajinski državi. Poleg prebivalcev Krim in Dobnas ter ruskih vojakov in poveljnikov, so se od začetka ruske invazije na seznamu znašle tudi številne znane osebe, kot so nekdanji nemški kancler Gerhard Schröder, nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi, pevec skupine Pink Floyd Roger Waters in boksarski šampion Roy Jones Jr. Več oseb, ki so se znašle na seznamu, med njimi tudi pisatelj Oles Buzina in nekdanji poslanec Oleg Kalašnikov, so končali pod streli neznancev, v nepojasnjenih okoliščinah in brez sodnega epiloga, le nekaj dni po objavi "tiralice" in osebnih podatkov na omenjeni spletni strani. Več mednarodnih človekoljubnih in novinarskih organizacij je kritiziralo objavo podatkov oseb in pozvalo k ukinitvi spletne strani.
Arestoviča Mirotvorec obtožuje sabotaže prek javnega obveščanja v korist ruskih napadalcev: "Sodelovanje v agresiji proti Ukrajini, zavednega sodelovanja pri spodkopavanju obrambnih sposobnosti Ukrajine, demoralizacije oboroženih sil Ukrajine ter diskreditacije državnih oblasti in institucij."
Ugiba se sicer, da je bila izjava glede sestrelitve ruske rakete le kaplja čez rob. Le nekaj dni pred tem je namreč Arestovič v eni od svojih dnevnih izjav kritiziral politiko Ukrajine do nacionalne identifikacije, ruske manjšine, uporabe jezika in pravoslavne cerkve. "Radi rečemo, da so vsi Rusi slabi in da dobrih Rusov ni. Vendar kako nas ob tem Rusi, živeči v Ukrajini, slišijo? Ali pa rusko govoreči?" Arestovič je Zelenskega celo obtožil, da je z racijami in vstopom v Kijevsko-Pečersko Lavro (zgodovinski pravoslavni samostan v Kijevu) napovedal "vojno kristjanstvu".
Kdo je Aleksij Arestovič?
Leta 1975 se je rodil v Gruziji. Njegov oče je Belorus poljskega porekla, mati pa Rusinja. Mladost je preživel v Belorusiji, šolal pa se je v Kijevu. Izobraževal se je na področju biologije, psihologije in teologije. Diplomiral je na vojaški akademiji v Odesi, uradno kot vojaški prevajalec. Med leti 1994 in 2005 je deloval v pisarni Glavnega direktorata za obveščevalne dejavnosti Ministrstva za obrambo Ukrajine, njegov vojaški čin pa je podpolkovnik. Od leta 2014 je sodeloval v urjenju rezervistov, ustanovil pa je tudi dobrodelni sklad za psihološko podporo vojski na območju protiteroristične operacije med leti 2014 in 2017. V letih 2018 in 2019 je kot vojaški obveščevalec sodeloval v operacijah v Donbasu v sklopu 72. mehanizirane brigade.
Arestovič je leta 2005 nasprotoval oranžni revoluciji, udeležil se je tudi več seminarjev, na katerih je govoril ruski nacionalistični filozof Aleksandr Dugin. Bil je tudi eden tistih, ki je že pred leti (leta 2019) napovedal, da je vojna z Rusijo neizogibna.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.