"Noč ni bila povsem mirna. Imeli smo večje število napadov z droni. Zračna obramba je sicer večino napadov odbila, vendar pa je v Belgorodu kljub temu prišlo do uničenja," je na spletu sporočil guverner ruske regije Vjačeslav Gladkov. Brezpilotna letala naj bi eksplozivne naprave odvrgla v vasi Tomorovka.
V nočnem napadu naj bi bilo po njegovih besedah poškodovanih več avtomobilov, hiš in poslovnih stavb. "A najpomembneje je, da ni prišlo do žrtev," je dejal. Ker informacije prihajajo z ozemlja okupatorske države, trditev sicer nismo mogli neodvisno preveriti in potrditi.
V okrožju Grajvoron naj bi bil poškodovan plinovod, vnel pa se je tudi manjši požar, poroča Guardian. Trenutno poteka obnova električnih omrežij, ki naj bi bila poškodovana ob vstopu saboterske skupine. Vsa dela za ponovno vzpostavitev oskrbe z električno energijo v okrožju Grajvoron bodo zaključena še danes, je napovedal guverner Belgoroda.
Kljub temu da naj bi v torek protikremeljski milici Ruski prostovoljni korpus in Svoboda Rusiji domnevno uspeli pregnati z ruskega ozemlja, več kot 70 borcev pa naj bi pri tem ruske sile tudi ubile, pa se življenje v Belgorodu še ni vrnilo na stare tire. Poleg uničene infrastrukture se namreč v bolnišnicah zdravi devet oseb, tri naj bi bile hudo poškodovane in so trenutno na intenzivni negi.
Zaradi vdora je medtem še vedno razseljenih tudi okoli 550 ljudi. Ti so nameščeni v začasnih namestitvenih centrih. "Upam, da se boste lahko v svoje domove vrnili takoj, ko varnostne sile zaključijo s čiščenjem ozemlja in odobrijo vrnitev," je dejal Gladkov.
Spopadi v Belgorodu so sicer terjali tudi žrtev med civilisti, več ljudi je bilo ranjenih. Odgovornost za napade so prevzeli člani dveh protikremeljskih skupin, medtem ko je Kijev zanikal vpletenost Ukrajine.
V spopadih uporabljeni tudi ameriški oklepniki?
Ameriški časnik New York Times je medtem poročal, da naj bi bila v napadu na Belgorod uporabljena najmanj tri ameriška oklepna vojaška vozila. Dve od vozil, znanih kot MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected), je očitno zaplenila ruska stran, je v torek zapisal časnik na podlagi analize fotografij in video posnetkov, objavljenih na spletu.
Pri tem sicer ni jasno, kako so se proukrajinski napadalci dokopali do teh vozil in kako so končala v ruskih rokah, je še poročal časnik, ki navaja, da so ZDA ukrajinski vojski dale na voljo več sto teh vozil.
New York Times je navedel tudi izjavo tiskovnega predstavnika ameriškega zunanjega ministrstva Matthewa Millerja, ki je dejal, da so "trenutno skeptični glede resničnosti teh poročil". ZDA po njegovih besedah ne spodbujajo ali omogočajo napadov na ozemlju Rusije, kar so povsem jasno dali vedeti. "Toda kot smo tudi rekli, je na Ukrajini, da se odloči, kako bo vodila to vojno," je dodal.
Obmejna regija Belgorod je bila od začetka ruske invazije na Ukrajino že večkrat tarča napadov, ki so terjali mrtve in ranjene, vendar je bil zadnji spopad med borci domnevne sabotažne skupine in ruskimi silami največji od začetka agresije proti Ukrajini.