V ukrajinski regiji Harkov je bil v ruskem obstreljevanju v zadnjih 24 urah sicer ubit civilist, še en pa je bil ranjen. Sedem ljudi je bilo ranjenih tudi v napadu na eno od vasi v regiji Zaporožje.
Zaradi napada z droni na Krimu pa so davi za nekaj ur ustavili ves pomorski promet, guverner Sevastopola Mihail Razvožajev, ki ga je nastavila Moskva, pa je zatrdil, da niso poškodovali nobenega objekta, poročanje ruske tiskovne agencije Tass danes povzema italijanska tiskovna agencija Ansa. Dva brezpilotna letalnika so po navedbah guvernerja zrušili nad morjem, pet so jih prestregle ruske sile za elektronsko bojevanje, dva pa so s površine vode uničili nad obalo.
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes medtem komentiral odločitev Washingtona, da Ukrajini dobavi kasetno strelivo. V intervjuju na ruski nacionalni televiziji je sporočil, da ima Rusija dovolj svojih zalog kasetnega streliva, da z njim odgovori Ukrajini. "Če jih bodo uporabili proti nam, si seveda jemljemo pravico do povračilnih ukrepov," je izjavil.
Organizacija Human Rights Watch in Ukrajina sta sicer obtožili Rusijo, da že uporablja kasetno strelivo na bojišču. V številnih delih sveta je to strelivo prepovedano, odločitev ZDA, da Ukrajini dobavi kasetno strelivo, pa je v mednarodni skupnosti naletela na ostre odzive. To so bombe in rakete, sestavljene iz številnih manjših bomb, ki po izstrelitvi eksplodirajo v zraku in se raztrosijo po več sto metrov širokem območju. Ker mnoge ne eksplodirajo takoj, so velika grožnjo civilnemu prebivalstvu še dolgo po koncu konfliktov. Tudi v vojaških krogih so številni prepričani, da je kasetno strelivo zastarelo in nemoralno.
Na bojiščih v Ukrajini se medtem nadaljuje ukrajinska protiofenziva, ki pa po pisanju ameriškega časnika Washington Post napreduje počasi, ker so ozemlja pred ruskimi utrdbami močno minirana.
Po navedbah ukrajinskih vojakov so dolge priprave na protiofenzivo, ki so se začele pred približno enim mesecem, dale Rusom čas za pripravo in upočasnile napredovanje Ukrajincev, piše časnik. Pri tem dodaja, da so Rusi na območjih pred glavnimi ruskimi utrdbami namestili protitankovske in protipehotne mine ter skrite kable, pritrjene na eksploziv.
Kijev je po pisanju Washington Posta zato spremenil strategijo. Namesto da bi se poskušali prebiti z bojnimi pehotnimi vozili in tanki, ki so jih zahodni zavezniki dobavili Ukrajini za protiofenzivo, enote napredujejo peš, še navaja Washington Post.
Težave ukrajinske protiofenzive je danes izpostavil tudi Putin. "Poskusi nasprotnika, da bi prebil našo obrambo (...), so bili skozi celotno ofenzivo neuspešni. Nasprotnik ni dosegel uspeha," je dejal v pogovoru za televizijo. Po njegovih besedah ruske sile na nekaterih območjih "celo prehajajo v ofenzivo in zavzemajo ugodnejše položaje".
Medtem pa je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski dejal, da "svet verjame Ukrajini".
"Svet navdihuje naš pogum, navdihujejo ga naši junaki. In kar je najpomembneje, Ukrajinci verjamejo v Ukrajino, Ukrajinci vidijo, česa smo sposobni, ko smo skupaj. Najmočnejši smo, ko smo združeni," je objavil na družbenih omrežjih.
Bolgarski predsednik Ukrajini očita, da "vztraja" pri boju
Bolgarski predsednik je kritiziral Ukrajino, ker "vztraja" pri boju proti Rusiji. Rumen Radev je dejal, da "cela Evropa plačuje račun" za obrambo Ukrajine in pozval Bolgarijo, naj zavzame stališče "nevtralnosti", sta poročala Radio Free Europe in Politico.
Ukrajinsko veleposlaništvo v Sofiji se je odzvalo in dejalo, da je obtoževanje Ukrajine za vojno ponavljanje ruske propagande. Njegovi komentarji so spodbudili bolgarskega premierja Nikolaja Denkova, da je pojasnil, da to ni stališče vlade. "Danes ponavlja nekatere ruske izjave, ki nimajo nobene zveze s tem, kar članice EU in Nata predstavljajo kot stališče," je po poročanju Kyiv Independenta dejal Denkov. Poudaril je, da je v nacionalnem interesu Bolgarije, da se vojna konča z umikom Rusije iz Ukrajine.