Posadka, ki jo vodi izkušeni kozmonavt Oleg Artemiev, v njej pa sta še Denis Matvejev in Sergej Korsakov, je ob 15.55 po srednjeevropskem času vzletela na triurni let proti ISS, kjer jih je glede na posnetke, ki jih je posredovala Nasa, pričakala ekipa dveh Rusov, štirih Američanov in Nemec.
ISS je na spletu zdaj delila posnetek pristanka trojice kozmonavtov na vesoljski postaji. Tam bodo preživeli šest mesecev in pol, pridružili pa se bodo trenutni sedemčlanski posadki in zamenjali tri druge, ki naj bi 30. marca poleteli nazaj na zemljo.
Do nedavnega je bilo vesoljsko sodelovanje med Rusijo in zahodnimi državami eno redkih področij, ki ni preveč utrpelo sankcij proti Moskvi, uvedenih po ruski priključitvi ukrajinskega polotoka Krim leta 2014. Vendar so se pojavile nekatere napetosti, zlasti potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin leta 2018 imenoval nacionalista Dmitrija Rogozina za vodjo ruske vesoljske agencije Roskosmos.
Rogozin redno izkazuje svojo podporo temu, kar Rusija imenuje posebna vojaška operacija v Ukrajini, in trdi, da bi nedavne sankcije Zahoda, uvedene proti Moskvi, lahko povzročile strmoglavljenje ISS. Pred dnevi je namreč opozoril, da bi zahodne sankcije proti Rusiji lahko zmotile rusko oskrbovanje ISS in ob tem Zahod pozval k odpravi sankcij.
Za popravljanje orbite vesoljske strukture se uporabljajo potisniki ruskih plovil, ki so zasidrana na postaji. Je postopek, ki ga izvajajo desetkrat na leto, da bi ga ohranili na pravi nadmorski višini ali da bi se izognili vesoljskim odpadkom na njegovi poti.
Rusija in ZDA imata skupno prisotnost na krovu orbitalne postojanke že več kot dve desetletji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.