Na ukrajinskih in ruskih družbenih omrežjih so zakrožile fotografije in videoposnetki ki prikazujejo namestitve protiletalskih sistemov Pancir na streho poslovnega centra v Moskvi. To bi lahko nakazovalo, da se Kremelj pripravlja na potencialen, četudi (zaenkrat) malo verjeten, napad na rusko prestolnico.
Fotografije, objavljene na družbenih omrežjih, kažejo, da je bil Pancir nameščen na strehi osemnadstropne stavbe, ki je v uporabi ruskega obrambnega ministrstva. Drug posnetek pa prikazuje, kako so sistem zračne obrambe dvignili na streho zgradbe v moskovskem okrožju Taganka.
Sisteme kratkega do srednjega dosega uporabljajo za obrambo pred letali, helikopterji in vodenimi raketami. Ruska vojska pa je dejala, da bi jih lahko uporabili tudi proti manjšim ciljem, kot so na primer vojaška in komercialna brezpilotna letala. Ta so postala stalno prisoten spremljevalec na bojišču, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februarja lani začel invazijo na Ukrajino.
Ruski vojaški predstavniki sicer niso potrdili namestitve protiraketnih sistemov, vendar pa je več ruskih medijev že poročalo o namestitvi protiletalskih sistemov dolgega dosega v Moskvi v zadnjih tednih. Sistema S-400 in Pancir-S1 pa se pogosto uporabljata v tandemu, poroča The Guardian.
Protiraketni sistemi so se sicer na strehah Moskve pojavili dan pred srečanjem zahodnih obrambnih uradnikov v letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji, kjer se bodo dogovorili o novem paketu vojaške pomoči Ukrajini. Ta bi lahko vključeval tudi zagotovitev težkih tankov.
A ruske oblasti so pred srečanjem izdale opozorilo ter skušale države Nata odvrniti od zagotavljanja naprednejšega orožja. Kot so dejali, bi lahko to sprožilo jedrski spopad. "Poraz jedrske sile v konvencionalni vojni privede do jedrske vojne," je dejal nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev.
Prokremeljski blogerji so sicer dejali, da je pojav protiraketnih sistemov v Moskvi pokazal, da je rusko vojaško vodstvo zaskrbljeno zaradi morebitnih napadov na lastna mesta. "To pomeni, da se vodstvo popolnoma zaveda vseh tveganj in da razume, da so napadi na Moskvo in regije le vprašanje časa," je zapisal ruski novinar, ki podpira vojno v Ukrajini, Aleksander Kots. "Dobro je začeti načrtovati vnaprej, ne šele po napadih," je dodal.
Kažejo pa tudi na neuspeh ruskih sil na bojišču. Ukrajinski uradniki so medtem sporočili, da so začeli preizkušati brezpilotna letala dolgega dosega, ki lahko potujejo do 1000 kilometrov, s čimer bi lahko napade ponesli vse do Moskve.