
Preiskavo je nemudoma sprožila tudi nemška služba državne varnosti. Berlinska županja je namreč preko spletne platforme za konferenčne klice sprejela pogovor z osebo, ki je bila videti in slišati kot njen kijevski kolega, a dejansko je šlo za nekoga povsem drugega. "Ni bilo nikakršnih znamenj, da je na drugi strani prevarant," so sporočili iz njenega urada.
Giffeyjeva je sumničava postala šele po 15 minutah pogovora. Takrat je namreč domnevni Kličko začel razpredati o težavah z ukrajinskimi begunci, češ da izkoriščajo Nemčijo. Dejal je, naj jih pošljejo nazaj v Ukrajino, kjer bi šli v vojsko. Videoklic je bil za nekaj trenutkov ustavljen in v županjinem uradu so se obrnili na ukrajinskega veleposlanika v Nemčiji, ki je potrdil, da ni šlo za pravega Klička.
Podobno izkušnjo je doživel tudi župan Dunaja. Michael Ludwig je na Twitterju pred dnevi objavil, da je govoril z županom Kijeva, nato pa je bila objava izbrisana. Avstrijske oblasti so sporočile, da je bil dunajski veljak žrtev "resnega primera spletnega kriminala". Ludwig je dobil vabilo za klic iz Kijeva kot zahvalo za vso pomoč z Dunaja, kar naj ne bi bilo nič nenavadnega, so sporočili iz njegovega urada.
Župan je nato pojasnil, da se mu je med pogovorom zvok zdel nekoliko nenavaden, "Kličko" pa je pred koncem postal nenavadno zahteven. Primer je opisal kot neprijeten, vendar ne kot velik problem, češ da nista govorila o nikakršnih občutljivih temah. Pogovor pa je potekal v angleškem jeziku, kar je bilo nekoliko nenavadno, je dejal Ludwigov tiskovni predstavnik, ki je potrdil, da so se že obrnili tudi na pristojne diplomatske službe v Avstriji in Ukrajini.

Tudi župan Madrida je bil tarča lažnega pogovora z domnevnim ukrajinskim kolegom. Jose Luis Martinez-Almeida je pogovor prekinil, je zatrdil njegov tiskovni predstavnik, primer pa so prijavili španski policiji.
Pravi Kličko besni
Na niz lažnih klicev se je že odzval tudi dejanski Vitalij Kličko. "Z nekaterimi evropskimi župani je v stik stopil lažni Kličko in govoril absurdne stvari. To je kriminal. Čimprej se mora raziskati, kdo stoji za tem," je sporočil.

Dodal je, da se vsi njegovi pogovori organizirajo izključno preko uradnih kanalov v Kijevu in da sam ne potrebuje nikakršnega prevajalca za angleški ali nemški jezik.
Putin "razglasil mir", Zelenski se je "predal"
Uporaba deepfake tehnologije postaja vse močnejše orožje za ustvarjanje ponarejenih posnetkov, ki jim tarče hitro nasedejo. Od začetka ruske invazije v Ukrajino je na družbenih omrežjih večkrat zakrožil deepfake posnetek, na katerem ruski predsednik Vladimir Putin domnevno razglaša mir. Hkrati sta morala Meta in YouTube s svojih kanalov odstraniti tudi deepfake posnetek ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki govori o predaji Rusiji.
Čeprav sta bila oba posnetka tako neprepričljiva, da ju je javnost hitro označila za lažna, strokovnjaki opozarjajo na nevarnost deepfake posnetkov. "Gre za novo orožje in močno obliko vizualne dezinformacije," svari Nina Schick, avtorica knjige Deepfakes.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.