"V Kijevu sem zato, da vam dvignem upanje. Z vami smo," je Metsola danes popoldne zapisala na Twitterju. Objavila je tudi videoposnetek, v katerem je obljubila pomoč pri obnovi ukrajinskih mest.
"Z veseljem sem v Kijevu sprejel predsednico Evropskega parlamenta! To je izjemno pomemben korak, simboličen izraz solidarnosti z ukrajinskim prebivalstvom in močan signal politične podpore. Trdni ostajamo v naši enotnosti, odločnosti in v našem odzivu na rusko agresijo!" je ob sprejemu Metsolove dejal predsednik ukrajinske vrhovne rade Ruslan Stefančuk.
Ukrajinski premier Denis Šmihal je obisk označil kot močan znak politične podpore in dodal, da sta se z Metsolo pogovarjala tudi o strožjih sankcijah proti Rusiji. Prav tako je poudaril, da je Ukrajina popolnoma pripravljena na naslednji korak v pogajanjih o njenem članstvu v EU.
Podrobnosti o potovanju predsednice Evropskega parlamenta zaradi varnostnih razlogov sprva niso bile na voljo. Njen tiskovni predstavnik je pred njenim prihodom povedal le, da bo Metsola v imenu Evropskega parlamenta v Kijevu izrekla podporo.
Predsednica Evropskega parlamenta je prva predstavnica EU, ki je obiskala Kijev po začetku vojne pred več kot enim mesecem. Prvi tuji voditelji v ukrajinski prestolnici po začetku vojne so bili v sredini marca premierji Slovenije, Češke in Poljske, Janez Janša, Petr Fiala in Mateusz Morawiecki.
Michel: EU in Kitajska se strinjata, da vojna v Ukrajini ogroža globalno varnost
EU in Kitajska sta se na virtualnem vrhu strinjali, da vojna v Ukrajini, ki jo je sprožila Rusija, ogroža globalno varnost in svetovno gospodarstvo, je po vrhu povedal predsednik Evropskega sveta Charles Michel."EU in Kitajska se strinjata, da ta vojna ogroža globalno varnost in svetovno gospodarstvo. Ta dvojna nestabilnost ni ne v interesu Kitajske ne v interesu EU. Delimo odgovornost, da delamo za mir in stabilnost," je dejal.
Glavna prioriteta EU je po njegovih besedah čim prej ustaviti vojno in zaščititi Ukrajince. V časih krize je dialog potreben bolj kot kadar koli prej, je še poudaril Michel. Dodal je, da so se osredotočili na to, kaj je mogoče storiti, da bi se ta vojna čim prej končala.
Kitajsko so pozvali, naj pomaga končati vojno v Ukrajini, je povedal. "Ne more mižati pred ruskimi kršitvami mednarodnega prava. Ta načela so del ustanovne listine Združenih narodov," je izpostavil.
Na ustanovno listino ZN in odgovornost Kitajske kot stalne članice Varnostnega sveta Združenih narodov je opozorila tudi predsednica komisije von der Leynova. "Bili smo zelo jasni. Če Kitajska ne podpira sankcij, naj se vsaj ne vmešava v sankcije," je poudarila. Posvarila je, da bo vsakršna podpora ruski agresiji vodila v veliko škodo ugledu Kitajske v Evropi.