Razmere glede uhajanja radioaktivnih snovi zaenkrat ostajajo normalne, sta sporočila tako rusko obrambno ministrstvo kot ukrajinski operater jedrskih elektrarn Energoatom, ki je naznanil, da je bilo napajanje dveh reaktorjev ponovno vzpostavljeno, potem ko je bila jedrska elektrarna v četrtek prvič v njeni 40-letni zgodovini odklopljena iz ukrajinskega električnega omrežja.
Po navedbah ruskih oblasti sta bila sicer v zadnjem dnevu izvedena še dva artilerijska napada na nuklearko. En izstrelek naj bi padel v bližino reaktorja šest, drugi pa na črpališče, ki zagotavlja hlajenje.
Rusija je jedrsko elektrarno zasedla že kmalu po začetku invazije februarja, vendar se je strah pred jedrsko katastrofo povečal, potem ko so se v začetku tega meseca okoli elektrarne ponovno začeli spopadi. Obe strani se medsebojno obtožujeta obstreljevanja obsežnega kompleksa nuklearke.
Ruska vojska je medtem danes potrdila napad na mesto Zaporožje z uporabo zelo natančnega orožja. Zadeta naj bi bila hala, v kateri so popravljali helikopterje ukrajinskih zračnih sil.
London dvomi, da se bo napovedana krepitev ruske vojske poznala v Ukrajini
Ruski predsednik Vladimir Putin je v četrtek podpisal ukaz o občutnem povečanju števila pripadnikov ruske vojske, ki naj bi po novem štela približno dva milijona ljudi. Uradnega razloga za povečanje števila zaposlenih v ukazu, ki bo začel veljati 1. januarja, niso navedli.
Število pripadnikov vojaškega osebja, vključno s pogodbenimi vojaki in naborniki, naj bi se povečalo za 137.000 na približno 1,15 milijona. Preostanek je tako imenovano civilno osebje, zaposleno v vojski.
Odločitev je prišla dan po tem, ko je minilo pol leta od začetka ruskega napada na Ukrajino. V Kremlju zatrjujejo, da bojevanje poteka po načrtih, a zahodni analitiki menijo drugače. Trdijo namreč, da je Rusija izgubila že okoli 70 do 80 tisoč vojakov ter da je invazija izgubila svoj začetni zagon, ukrajinske sile pa vedno uspešneje hromijo logistiko ruske vojske.
V Londonu so sicer danes še opozorili, da zaenkrat ni povsem jasno, ali namerava Putin vojsko povečati na račun večjega števila nabornikov ali s privabljanjem več prostovoljcev v njene vrste. Trenutno vojaška obveznost v Rusiji velja za vse moške, stare od 18 do 27 let, a mnogi se ji lahko izognejo zaradi zdravstvenih težav ali z vpisom na fakulteto.
Kot piše BBC, naj bi v Rusiji v zadnjem času močno okrepili rekrutiranje, v vojsko naj bi vabili celo zapornike, ki jim v zameno obljubljajo prostost in denarno plačilo. A za zaposlitev v vojski se odločajo le redki, medtem ko naborniki tehnično gledano niso dolžni služiti vojaškega roka zunaj meja Rusije.