V vojni v Ukrajini vse od samega začetka sodelujejo tudi hekerji, ki se z različnimi taktikami borijo na obeh polih. Eden od teh primerov je tudi ustvarjanje lažnih profilov privlačnih žensk na družbenih omrežjih in nekaterih ruskih straneh, vključno s Telegrafom.
S ciljem pridobitve informacij o ruski vojski so ukrajinski hekerji stopili na splet. "Da bi dokazali, kakšni bojevniki so, so Rusi lažnim dekletom poslali veliko 'sranja'," je dejal 30-letni ukrajinski IT strokovnjak Nikita Knyš. Ker je že vse od začetka ruske invazije želel pomagati svoji državi, se je povezal z ostalimi hekerji in ustanovil skupino z vzdevkom Hackyourmom. To zdaj sestavlja že 30 hekerjev iz celotne države.

Hekerji so "spoznali" ruske vojake in jih s pomočjo lažnih profilov naposled prepričali, naj jim pošljejo svoje fotografije. Te so nato geolocirali v oddaljeno rusko oporišče v bližini zasedenega Melitopola, podatke pa nato delili z ukrajinsko vojsko, poroča Financial Times. Le nekaj dni kasneje je bila baza napadena.
"Moja prva misel je bila, da smo učinkoviti in da lahko pomagamo svoji državi," je povedal član ekipe Hackyourmom. "Ugotovil sem, da si želim več. Da želim najti več baz, znova in znova."
Ukrajinska spletna stran z novicami Ukrainian Pravda je prejšnji mesec poročala, da je v veliki ruski vojaški bazi pri Melitopolu prišlo do eksplozije. Ob tem se je sklicevala na besede župana Melitopola Ivana Fedorova. O vpletenosti ukrajinskih hekerjev in njihovi pomoči ukrajinski vojski je poročal tudi Insider, ki pa trditev hekerjev ni mogel neodvisno preveriti. Financial Times je medtem poročal, da ukrajinske oblasti niso želele razpravljati o vlogi hekerjev pri napadu na to vojaško bazo.
To pa ni prvi primer digitalnega vojskovanja. Že v samem začetku vojne je ukrajinski minister za digitalno preobrazbo civiliste z digitalnim znanjem pozval , naj se pridružijo t. i. IT vojski države. Med ruskim vojaškim praznovanjem dneva zmage maja so glavni ruski televizijski kanali zaradi prikazovanja protivojnih sporočil prekinili prenos.
Knyš je povedal, da je njegova ekipa sodelovala tudi pri drugih vdorih. Med drugim naj bi razkrili podatkovne baze ruskih vojaških pogodbenikov in vdrli v ruske televizijske postaje, ki so nato predvajale novice o ukrajinskih civilnih žrtvah.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.