Ukrajina

Kijev priznal napad na ruska vojaška oporišča na Krimu

Kijev, 07. 09. 2022 20.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, U.Z.
Komentarji
0

Načelnik generalštaba ukrajinskih oboroženih sil Valerij Zalužni je priznal, da je ukrajinska vojska izvedla raketne napade na ruska vojaška oporišča na Krimu. Eksplozije v letalski bazi Saki v začetku minulega meseca, v katerih je umrla najmanj ena oseba, je Moskva doslej pojasnjevala kot nesrečo.

Ukrajina je "uspešno izvedla raketne napade na sovražnikove vojaške baze, vključno z letališčem Saki," je Valerij Zalužni zapisal v članku, ki ga je objavila ukrajinska tiskovna agencija Ukrinform.

Čeprav je Moskva ta napad doslej zanikala in ga pojasnjevala kot nesrečo, v kateri je prišlo do eksplozije streliva zaradi neupoštevanja varnostnih pravil, pa so satelitski posnetki kazali na verjeten napad ukrajinskih sil, česar pa Kijev takrat ni neposredno priznal.

Zalužni je v članku prizadevanja ukrajinskih oboroženih sil, da bi v zadnjih tednih "fizično prenesle spopade" na ozemlje Krima, označil za uspešna.

Napad na ruska vojaška oporišča na Krimu
Napad na ruska vojaška oporišča na Krimu FOTO: AP

Krimski polotok, ki si ga je Rusija prisvojila leta 2014, je bil v prvih mesecih vojne le redko tarča napadov ukrajinskih sil.

Ruska vladajoča stranka Enotna Rusija predsednika Vladimirja Putina je sicer danes predlagala 4. november kot datum za izvedbo referendumov za priključitev ozemelj na jugu in vzhodu Ukrajine, ki so jih zasedle ruske sile. "Pravilno in simbolično bi bilo, da bi glasovanje v Donbasu in na osvobojenih ozemljih potekalo 4. novembra," na dan narodne enotnosti Rusije, je na spletni strani sporočil generalni sekretar stranke Enotna Rusija, Andrej Turčak.

Evropska komisija pa je danes predlagala nadaljnjih pet milijard evrov finančne pomoči Ukrajini v okviru obljubljenega devetmilijardnega reševalnega svežnja, o katerem so se voditelji EU dogovorili konec junija. Posojilo naj bi Ukrajini, ki se sooča s posledicami ruske invazije, pomagalo pri financiranju najnujnejših potreb.

Mednarodna agencija za jedrsko energijo in generalni sekretar ZN Antonio Gutteres sta Rusijo in Ukrajino pozvala k vzpostavitvi demilitariziranega območja okoli jedrske elektrarne Zaporožje v južni Ukrajini. Rusi zdaj zahtevajo pojasnila in Zahod obtožujejo izvajanje pritiska na IAEA. Medtem naj bi bili prisiljeni kupovati vojaško opremo od Severne Koreje, saj sankcije zavirajo možnost Moskve, da oskrbuje svojo vojsko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.