Ukrajina

Rusija trdi, da so ukrajinske sile utrpele 'kritične izgube'

Kijev, 04. 06. 2022 09.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, U.Z., N.Š.
Komentarji
0

Ruska stran trdi, da se ukrajinske sile umikajo iz bitke za Severodoneck. Ukrajinska stran navedb ne potrjuje. Da bi vojna v Ukrajini lahko trajala še dva do šest mesecev, pa je v intervjuju za neodvisni ruski spletni portal Meduza ocenil svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Ključna faktorja bosta po njegovem količina orožja, ki ga bodo imele na voljo ukrajinske sile, ter razpoloženje v Evropi, Ukrajini in Rusiji.

Ukrajinski vojak
Ukrajinski vojak FOTO: AP

Ukrajinske oborožene sile so v srditi bitki za mesto Severodoneck v vzhodni regiji Lugansk utrpele "kritične izgube", v nekaterih enotah kar 90-odstotne, in so se začele umikati iz tega mesta v smeri Lisičanska, je danes sporočilo rusko obrambno ministrstvo. 

Iz zapisa ministrstva ni razvidno, koliko ukrajinskih enot se dejansko umika, je pa jasno, da del enot še ostaja v Severodonecku. Lisičansk se sicer nahaja blizu Severodonecka, le da drugem bregu reke Siverski Donec.

"Ukrajinske oblasti so spoznale, da se je nemogoče še naprej upirati in vztrajati v industrijski coni Severodonecka, zato so kombinirani taktični enoti odredile, da v tovarni Azot minira tanke, ki vsebujejo nitrat in dušikovo kislino," je sicer še sporočilo rusko ministrstvo. Na ta način naj bi Ukrajinci skušali kontaminirati območje in tako zavreti rusko vojaško operacijo. Teh navedb ni mogoče neodvisno preveriti.

Pred tem je sicer guverner regije Lugansk Serhij Gajdaj nasprotno sporočil, da so uspele ukrajinske sile ruske napadalce v Severodonecku potisniti nazaj za "20 odstotkov" in da "ni realno", da bi to mesto v prihodnjih dveh tednih padlo.

"Takoj ko bomo imeli dovolj zahodnega orožja dolgega dosega, bomo njihovo topništvo potisnili s položajev. In takrat bo, verjemite mi, ruska pehota samo še zbežala," je še dejal Gajdaj, a tudi njegovih navedb ni mogoče neodvisno potrditi.

Ruske sile naj bi sicer skušale obkoliti ukrajinske borce v Severodonecku in jim onemogočiti oskrbo od zunaj ter jih tako izčrpati. Območje Severodonecka in Lisičanskega je sicer še zadnje v regiji Lugansk, ki ostaja v rokah ukrajinskih sil. Rusija bi z njim dobila de facto nadzor nad celotno regijo.

Ukrajinska vojska je davi sporočila, da je Rusija na območje Severodonecka, kjer so boji trenutno najsrditejši, vpoklicala nove rezerve, prav tako tam ne pojenja silovito topniško obstreljevanje. Kljub temu naj bi ukrajinskim borcem med drugim uspelo odbiti ruske napade na predmestje Ustinovka in poskus kopenske ofenzive na bližnji kraj Bahmut.

Iz urada ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega so danes sporočili, da se ulični spopadi v Severodonecku nadaljujejo in da so v teku napadi v industrijskem delu mesta.

Napadi v Donecku
Napadi v Donecku FOTO: AP

Nov ruski napad na Odeso

O novih napadih danes poročajo tudi iz pristaniškega mesta Odesa ob Črnem morju. Kot je sporočilo rusko obrambno ministrstvo, so njihove sile v bližini mesta Odesa sestrelile vojaško transportno letalo, ki je dostavljalo orožje in strelivo ukrajinskim silam. Poleg tega so ruske sile v regiji Odese zadele oporišče "tujih plačancev", poroča britanski BBC.

Ukrajinska stran je pred tem poročala o ruskem napadu z vodenimi izstrelki Ha-59 na kmetijski obrat oziroma kmetijsko podjetje na širšem območju Odese. Pri tem naj bi izbruhnil požar, vsaj dve osebi pa sta bili ranjeni. Kot je na družbenem omrežju Telegram še zapisal predstavnik regionalnih oblasti Serhij Bračuk, več ruskih ladij z vodenimi izstrelki še naprej ostaja v Črnem morju, ruske sile pa naj bi tudi skušale okrepiti svoje oporišče na Kačjem otoku.

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je sicer v petek zvečer v odzivu na predloge ruskega voditelja Vladimirja Putina glede obnove izvoza žit in druge hrane iz ukrajinskih pristanišč opozoril prav na razmere v Odesi kot ključnem črnomorskem pristanišču.

Putin je v petek po srečanju s predsednikom Afriške unije Mackyjem Sallom namreč dejal, da je Ukrajina tista, ki bi morala odstraniti mine iz svojih črnomorskih pristanišč, saj naj bi jih tja nastavila ona, in ne Rusija, kot to trdijo v Kijevu in na Zahodu. Kot je dodal, ruska vojska tega ne bi izkoristila za napade, ampak bi omogočila varen prehod ladij s hrano skozi Črno morje. "Dobrodošli ste, da preko morskih pristanišč pod ukrajinskim nadzorom izvažate žito, v prvi vrsti preko vseh črnomorskih pristanišč, Odese in bližnjih," je Sallu še zatrdil Putin.

Kuleba se je na Twitterju odzval z besedami, da je Ukrajina pripravljena vzpostaviti pogoje, potrebne za obnovo izvoza iz pristanišča Odesa, a "vprašanje je, kako zagotoviti, da Rusija te trgovske poti ne bo izkoristila za napad na mesto Odesa". Kot je dodal, od Rusije zaenkrat niso prejeli nobenih jamstev, si pa skupaj z Združenimi narodi in partnerji še naprej prizadevajo za rešitev.

"Vojna bi lahko trajala še dva do šest mesecev"

Vojna v Ukrajini bi sicer lahko trajala še dva do šest mesecev, je v intervjuju za neodvisni ruski spletni portal Meduza ocenil svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Ključna faktorja bosta po njegovem količina orožja, ki ga bodo imele na voljo ukrajinske sile, ter razpoloženje v Evropi, Ukrajini in Rusiji.

Kot je še dodal Mihajlo Podoljak, pa bodo mirovna pogajanja z Moskvo mogoča le, če se bodo razmere na terenu spremenile in Rusija ne bo imela več občutka, da lahko diktira pogoje. Kakršnekoli ozemeljske koncesije Rusiji vojne ne bodo končale, je posvaril.

Nekatera ukrajinska mesta, kot sta Mariupol in Severodoneck, kjer so ali še potekajo najsrditejši spopadi, dejansko ne obstajajo več, je dejal. Po njegovih besedah je Rusija v vojni doslej izgubila okoli 80.000 mož, tako pripadnikov redne vojske kot separatističnih sil na vzhodu Ukrajine ter plačancev iz skupine Wagner.

Po porazni prvi fazi invazije na Ukrajino, ko naj bi v spopadih padlo po tisoč ruskih borcev dnevno, so zdaj izgube na ruski in ukrajinski strani "primerljive", je še priznal Podoljak.

Predsednik Volodimir Zelenski je nedavno izjavil, da ukrajinske izgube znašajo okoli 100 mrtvih in 500 ranjenih dnevno. Zelenski je sicer v svojem videonagovoru na 100. dan vojne znova zatrdil, da bo Ukrajina v vojni na koncu zmagala. Boj svoje domovine in sodržavljanov je strnil v treh besedah – "mir, zmaga, Ukrajina".

Glavni pogajalec Kijeva z Moskvo David Arahamija je medtem v petek v televizijskem intervjuju poudaril, da se bo Ukrajina za pogajalsko mizo vrnila le, ko bo njen položaj na fronti in posledično na pogajanjih močnejši. Položaj Ukrajine pa bo močnejši, ko bodo končno prejeli zadostne količine orožja, ki jim ga neprestano obljublja Zahod.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.