Šesttedenska obramba mesta Černigov, ki jo je vodila 1. tankovska brigada, se je začela na prvi dan ruske invazije na Ukrajino. Vojaški analitiki in poročevalci, ki so spremljali spopad za mesto na severu Ukrajine, so razkrili nove podrobnosti bitke, za katero pravijo, da bo odšla v legendo, poroča Forbes.
Ruski poveljniki so verjetno predvidevali, da bo 1. tankovska brigada lahka tarča prvega dne vojne. V zgodnjih jutranjih urah 24. februarja so ruske rakete in topništvo napadli večino vojašnic od približno 20 aktivnih brigad ukrajinske vojske.
A ukrajinske brigade, vključno s 1. tankovsko brigado, so se razpršile, rusko bombardiranje pa je tako uničilo predvsem prazne vojašnice. Po uvodni topniški pripravi se je ruska 41. kombinirana armada iz svojih pozicij okoli beloruske-ruske meje premaknila proti mestu Černigov, ki je pred vojno imelo skoraj 300.000 prebivalcev. Ruske enote, ki so prodirale v smeri mesta, so štele 20.000 vojakov in več sto tankov T-72.
Nasproti jim je stala 1. ukrajinska tankovska brigada s približno 2000 vojaki in 100 tanki – sicer verjetno najboljšimi v ukrajinskem inventarju – T-64B in T-64BM. Obrambne položaje so postavili na poljih in gozdovih v okolici Černigova, so v študiji bitke za Royal United Services Institute in London, ki jo povzema Forbes, zapisali avtorji Mihajlo Zabrodski, Jack Watling, Oleksander Daniliuk in Nick Reynolds.
A kljub številčni premoči je imela 1. tankovska brigada druge ključne prednosti. "Modernizirani T-64 so opremljeni z digitalnimi radii, novimi notranjimi komunikacijskimi in navigacijskimi sistemi, sistemi za opazovanje s termovizijskimi kamerami, spremenjeno dinamično zaščito in drugimi učinkovitimi funkcijami," so pojasnili analitiki.
Oborožitveni sistem tanka T-64BM 'Bulat' vključuje tankovski raketni sistem ukrajinske proizvodnje, ki z uporabo raket Kombat omogoča napade na oklepna vozila, utrdbe, helikopterje in druge cilje na razdalji do pet kilometrov.
Na učinkovito obrambo sta vplivala tudi samodejni nakladalnik granat v trosednih tankih T-64 in vrhunska usposobljenost ukrajinskih tankistov.
"V prvih dneh vojne smo videli številne spopade v gozdovih, kjer je omejeno gibanje Rusom oteževalo, da bi s številčnostjo lahko premagali specifično ukrajinsko obrambno taktiko," so pojasnili analitiki.
Ukrajincem so do zmage tako pomagali njihova dobra usposobljenost za spopade kratkega dosega, njihova konkurenčna oborožitev in omenjeni hitrejši samodejni nakladalnik. Zaradi učinkovite ukrajinske obrambe se je ruska 41. kombinirana armada po nekaj dneh odločila odstopiti od neposrednega napada na mesto. Zato je večina ruskih enot Černigov obšla in se premaknila proti Kijevu.
Ukrajinska 1. tankovska brigada in enote teritorialne obrambe so si ob uspešni obrambi lahko za kratek čas oddahnili. V času ruskega naleta na Černigov je ukrajinska brigada uspela ohraniti komunikacijo z mestom, ki je Rusom, kljub prizadevanjem, ni uspelo prekiniti. "To govori o slabem poznavanju situacije in pomanjkanju aktivnega patruljiranja ruskih enot," so zapisali analitiki dogajanja.
Potem ko je ruska vojska zaobšla Černigov, je skušala zavzeti Kijev in s tem hitro končati vojno. A ukrajinska obramba se je znova izkazala in konec marca je Kremelj svojim oslabljenim silam ukazal umik. Ukrajinski 1. tankovski brigadi pa je 31. marca uspelo osvoboditi in 'odblokirati' avtocesto, ki povezuje Černigov s Kijevom. S tem je bilo obleganja konec – Ukrajinci so zmagali.
1. tankovska brigada je bila v šesttedenskih bojih sicer močno zdesetkana. Brigada je zato več mesecev počivala, se opremljala in rekrutirala nove vojake. In če je pred desetimi meseci vodila "legendarno" obrambo, trenutno na vzhodu države izvaja ofenzivne akcije, še piše ameriški časnik.