Ruski predsednik Vladimir Putin se je le pet dni po Wagnerjevem uporu sestal z vodjo paravojaške skupine Jevgenijem Prigožinom, poroča New York Times. Gre za prvi javnosti znani stik med njima, po tem ko je skupina Wager s svojim podvigom dvignila veliko prahu in po več kot dveh desetletjih vladanja nekoliko zamajala Putinovo avtoriteto.
Kot še poroča medij, je Putin na tri urni sestanek 29. junija povabil 35 ljudi.
Sestanek so potrdili tudi v Kremlju. Tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov je dejal, da so bili prisotni vsi Wagnerjevi poveljniki in tudi sam Prigožin. "Predsednik je poslušal pojasnila poveljnikov in jim ponudil nadaljnjo zaposlitev," je dejal Peskov. "Poveljniki so razložili svoj pogled na dogodke 24. junija in poudarili, da so zvesti podporniki državnega vodstva in da so še naprej pripravljeni se boriti za domovino." Peskov je dodal, da je sestanek trajal tri ure, drugi podrobnosti ni razkril.
Je Putin odstavil še enega vojaškega poveljnika?
Valerij Gerasimov je decembra lani vodil rusko kampanjo v Ukrajini. Trenutno ostaja načelnik generalštaba, vendar pa ne sprejema nobenih odločitev o vojaških akcijah, piše ruski kanal na Telegramu "Rybar".
Gerasimov je sicer že konec junija po neuspelem uporu Wagnerjevih plačancev, katerih cilj naj bi bil strmoglavljenje najvišjega vodstva ruske vojske, izginil iz javnosti. Kot smo že poročali, se v javnosti oz. na državni televiziji ni pojavil vse od neuspelega upora, ko je vodja Wagnerjevih plačancev Jevgenij Prigožin zahteval njegovo izročitev.
Glede na podatke Rybarja trenutno ruskim enotam v Ukrajini poveljuje Mihail Teplinski, ki je bil za namestnika poveljnika ruske vojaške skušine imenovan aprila, je prek Twitterja sporočil svetovalec ukrajinskega ministra za notranje zadeve Anton Geraščenko.
Kot pojasnjuje Geraščenko, so preiskovalci in zvezna varnostna služba po Prigožinovem uporu začeli preiskovati ruske vojaške poveljnike različnih činov.
Od 24. februarja lansko leto, ko se je začela ruska invazija na Ukrajino, je ruski predsednik Vladimir Putin že vsaj štirikrat zamenjal poveljnike ruske vojske v Ukrajini. Po podatkih Inštituta za vojne študije za zdaj sicer še vedno ostaja nejasno, kdo je invazijo vodil v prvih tednih vojne. Nekateri strokovnjaki ugibajo, da si je morda Putin želel pripisati vse zasluge za dramatično zmago, ki jo je pričakoval ob napadu, še piše Geraščenko.
Že četrti ali peti poveljnik?
Opomnil je še, da je ruske enote v Ukrajini od aprila 2022 vodil Aleksander Dvornikov, ki ga je dva meseca kasneje zamenjal Genadij Židko. Židka so nato zamenjali oktobra, potem ko so se ruske enote umaknile iz regije Harkov.
Njegovo mesto je zasedel Sergej Surovikin, ki je sodeloval pri množičnih napadih na ukrajinsko energetsko infrastrukturo. Surovikin je na položaju zdržal do januarja, zamenjal pa ga je Gerasimov.
Zdaj pa se torej pojavljajo ugibanja, da je moral Gerasimov narediti prostor Teplinskemu.