Ukrajina

Tudi Norveška, Grčija in Hrvaška bodo izgnale ruske diplomate

Oslo/Zagreb/Atene, 06. 04. 2022 16.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
K.H., STA
Komentarji
0

Norveška in Grčija sta se pridružili vse daljšemu seznamu držav, ki so se odločile za izgon ruskih diplomatov. Zaradi poboja v Buči je tudi hrvaški premier napovedal takšno potezo. V zadnjih dneh je bilo po usklajenih potezah držav članic EU izgnanih več kot 200 ruskih diplomatov.

Diplomatsko vozilo z rusko zastavo
Diplomatsko vozilo z rusko zastavo FOTO: Shutterstock

Norveška je postala zadnja v vrsti evropskih držav, ki je kot odgovor na rusko vojno v Ukrajini izgnala tri ruske diplomate, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Izgnani diplomati se ukvarjajo z dejavnostmi, ki niso združljive z njihovim diplomatskim statusom, je sporočilo norveško zunanje ministrstvo.

To potezo so motivirala šokantna razkritja grozodejstev, ki so jih v Ukrajini zagrešile ruske sile, zlasti v kraju Buča, je dejala zunanja ministrica Anniken Huitfeldt.

Rusija je medtem že napovedala, da bo storila enako. "Rusija bo odgovorila enako," je za rusko tiskovno agencijo Tass povedala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zakharova.

Za izgon ruskih diplomatov se je danes odločila tudi Grčija. Zunanje ministrstvo v Atenah je sporočilo, da bo državo moralo zapustiti 12 ruskih diplomatov.

V Atenah sicer niso posebej omenjali vojne v Ukrajini, vendar so grške oblasti dejale, da je njihova poteza v skladu z Dunajskima konvencijama iz let 1961 in 1963, ki urejata diplomatske in konzularne zadeve.

Grško zunanje ministrstvo je sporočilo še, da je bil ruski veleposlanik že obveščen o tej odločitvi. Natančnega časovnega okvira za odhod diplomatov niso navedli.

Čeprav je Grčija tradicionalna zaveznica Rusije, državi pa povezujejo stoletja tradicije in skupna pravoslavna krščanska vera, je nedvoumno obsodila invazijo na Ukrajino. Grčija je v Ukrajino poslala humanitarno pomoč in tudi orožje, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je bil povabljen, da v četrtek nagovori grški parlament.

Grčija je Rusijo med drugim obtožila tudi, da je pobila pripadnike grške etnične skupnosti, ki že od 18. stoletja živi na jugovzhodu Ukrajine v okolici obleganega mesta Mariupol.

Hrvaški premier Andrej Plenković je potrdil, da bo zaradi poboja v Buči tudi Hrvaška izgnala ruske diplomate, poročajo hrvaški mediji. Več ni hotel razkriti.

"Bo," je Plenković odgovoril na novinarsko vprašanje, ali bo Hrvaška sledila primeru drugih članic Evropske unije, ki so v zadnjih dneh izgnale več ruskih diplomatov. Kdaj bo to storila, ni pojasnil.

Evropske države zaostrujejo svoj odziv na grozodejstva, ki so jih zakrivile Putinove sile, z izgonom ruskih diplomatov in uslužbencev na ruskih veleposlaništvih. Samo Nemčija in Francija sta v ponedeljek napovedali izgon več kot 70 ruskih uradnikov. V torek so sledile še Italija, Španija, Danska, Švedska in Slovenija. 33 od 41 ruskih diplomatov bo moralo Slovenijo zapustiti do 15. aprila.

Že prejšnji mesec so se za to potezo odločile Poljska, Slovaška, Nizozemska, Belgija, Irska, Češka. Tudi sama Evropska unija je skupino ruskih uradnikov, ki sodelujejo z njenimi institucijami razglasila za nezaželene osebe. Najostreje se je odzvala Litva, ki je izgnala tudi ruskega veleposlanika. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.