Guterres se je v torek mudil v Rusiji, kjer se je sestal s predsednikom Putinom in zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. "V Ukrajino sem prišel po obisku Moskve. Nadaljevali bomo delo pri širitvi humanitarne pomoči in omogočanju evakuacije civilistov z območij spopadov," je sporočil ob prihodu v Kijev.
Tam so obisk generalnega sekretarja ZN v Moskvi sicer ostro kritizirali. Ukrajinski predsednik Zelenski je izjavil, da "ne vidi nobene pravičnosti in logike" v tem, da je Guterres najprej odpotoval v Rusijo.
"Na področju tovarne aluminija v Zaporožju smo z zelo natančnimi raketami dolgega dosega kalibr, ki so nameščene na morju, uničili hangarje z veliko pošiljko tujega orožja in streliva, ki so ga za ukrajinsko vojsko dobavile ZDA in evropske države," je sporočilo rusko ministrstvo.
Novica prihaja v luči pogovorov o dolgoročnih varnostnih potrebah Ukrajine, ki so v torek na pobudo ZDA potekali v Nemčiji. Na varnostnem vrhu, na katerem so sodelovali ministri iz 40 držav članic in nečlanic zveze Nato, so razpravljali o dobavi orožja Ukrajini, pri čemer se je Washington zavezal, da bo znatno okrepil svojo pomoč ukrajinski vojski.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer že večkrat zaprosil za konkretnejšo vojaško pomoč, da bi lažje odvrnili rusko napredovanje v Donbasu, vendar so zavezniki pri tem vselej previdni, saj se ne želijo neposredno vključiti v konflikt, ki bi se hitro lahko sprevrgel v vojaško konfrontacijo med Moskvo in zvezo Nato.
Iz Rusije poročajo o požaru in aktiviranju zračne obrambe ob meji z Ukrajino
Ruske oblasti so sporočile še, da naj bi zagorelo v skladišču orožja blizu meje z Ukrajino, ponoči pa naj bi se sprožili sistemi zračne obrambe v regijah Kursk in Voronež ob meji z Ukrajino. Guverner regije Belgorod Vjačeslav Gladkov je sporočil, da je požar izbruhnil v skladišču orožja v vasi Stara Nelidovka, ki je približno 20 kilometrov oddaljena od ukrajinske meje. Dodal je, da so požar pogasili, žrtev pa ni. Kaj je bil vzrok požara, ni sporočil.
Guvernerja regij Kursk in Voronež sta sporočila, da so se ponoči aktivirali sistemi zračne obrambe. Guverner Kurska Roman Starovojt je na Telegramu zapisal, da ni bilo žrtev, medtem ko je njegov kolega iz Voroneža Aleksander Gusev zatrdil, da je njihov sistem uspešno uničili manjši izvidniški dron.
Že v ponedeljek je Rusija poročala o požaru v skladišču goriva v kraju Brjansk, prav tako ob meji z Ukrajino.
Ruske sile zavzele več vasi na vzhodu Ukrajine
Ukrajinske oborožene sile so priznale izgubo več mest in vasi v vzhodnih regijah. Po navedbah ukrajinskega obrambnega ministrstva so ruske sile zavzele kraja Velika Komišuvaha in Zavodi na območju regije Harkov ter kraja Zarišne in Novotošhivsk v doneški regiji.
Težki boji potekajo na treh frontah, ruske sile pa naj bi se krepile, je v sredo povedal tiskovni predstavnik ukrajinske vojske. Hkrati pa je generalštab ukrajinske vojske na Facebooku zapisal, da nameravajo ruske sile pospešiti svojo ofenzivo na vzhodu Ukrajine z več vojaškimi okrepitvami iz Rusije, v mesto Izjum na vzhodu Ukrajine pa naj bi poslali že dva taktična bataljona iz regije Belgorod.
Po navedbah ameriškega think-tanka ISW, ki ga povzema BBC, na bi Rusija počasi napredovala, ruske sile se zdaj, za razliko od začetne faze vojne, premikajo bolj metodično in počasneje, odločitve pa so bolj premišljene.
Napredovanje ruskih enot naprej proti jugu je namenjeno obkolitvi ukrajinskih enot v regiji Donbas. Nadzor nad vzhodnimi in južnimi regijami Ukrajine je namreč glavni cilj ruske invazije, ukrajinske oblasti pa se bojijo tudi morebitnega napada ruskih enot in proruskih separatistov iz moldavske separatistične regije Pridnestrje.
Ruske sile se soočajo z ukrajinsko obrambo, ki pa je v bližini Harkova na severovzhodu države manj trdna kot na vzhodu, kjer so ukrajinske sile položaje utrjevale že od izbruha spopadov v Donbasu leta 2014.
Po navedbah britanskih obveščevalcev, ki jih prav tako povzema BBC, pa Kijev še naprej nadzoruje večino ukrajinskega zračnega prostora, saj Rusiji ni uspelo do konca uničiti ukrajinske zračne obrambe. Rusija sicer svoje aktivnosti v zraku osredotoča na jug in vzhod Ukrajine, ima pa omejen dostop do severnega in zahodnega dela, kjer lahko napada le od daleč.
Britanski obveščevalci še navajajo, da v Mariupolju ruske sile uporabljajo bombe, ki so manj natančne ter pogosteje povzročajo civilne žrtve.
V Pridnestrju odjeknili streli v bližini ruskega skladišča orožja
Notranje ministrstvo samooklicane Pridnestrske republike, separatistične regije v Moldaviji, je sporočilo, da naj bi v vasi Kolbasna, kjer se nahaja rusko skladišče orožja, odjeknili streli, potem ko naj bi iz Ukrajine priletela brezpilotna letala. "Sinoči je bilo na nebu nad vasjo Kolbasna opaženih več brezpilotnih letal, ki so nad ozemlje Pridnestrja priletela iz Ukrajine," je na svoji spletni strani sporočilo ministrstvo.
Vas Kolbasna je le dva kilometra oddaljena od ukrajinske meje, v njej pa se nahaja skladišče približno 20.000 ton streliva, ki ga varujejo ruski vojaki. Ministrstvo pri tem dodaja, gre za največje skladišče streliva v Evropi. Iz regije so v ponedeljek in torek prav tako poročali o eksplozijah, ki so zadele varnostno ministrstvo in radijska oddajnika v ruski lasti, kar je povečalo bojazni pred morebitnim ruskim posredovanjem.
Moldavska predsednica Maia Sandu je v odziv na dogodke že sklicala sejo sveta za nacionalno varnost in oblasti pozvala, naj okrepijo patrulje in preglede vozil v bližini Pridnestrja ter poostrijo ukrepe javne varnosti in zaščite kritične infrastrukture. Pridnestrje je od začetka vojne v Ukrajini tako znova v središču pozornosti svetovne javnosti, saj gre za še eno samooklicano republiko na območju nekdanje Sovjetske zveze, ki uživa podporo Rusije.
Rusija ima na tem območju tudi vojaško bazo, zaradi česar so iz ukrajinskega generalštaba v preteklih tednih že javno ugibali o možnostih, da bodo ruske sile "izvajale provokacije" znotraj te separatistične regije, da bi s tem upravičile posredovanje v Moldaviji.
Putin znova posvaril med vmešavanjem
Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da so sprejeli vse odločitve o odzivu Moskve, če bi prišlo do "grožnje strateški varnosti Rusije", kot pravi temu. "Če se nekdo vmeša v situacijo v Ukrajini in bo predstavljal grožnjo strateške narave, bo udarec silovit," je opozoril. Poudaril je tudi, da bo Moskva v ta namen uporabila sredstva, ki njih njeni nasprotniki nimajo, njegove besede povzema ruski Sputnik.
Zatrdil je tudi, da so načrti ruskih nasprotnikov, da bi s sankcijami uničili državo, propadli: "Nasprotniki so proti Rusiji dolgo časa vodili ekonomsko vojno in korak po korak uvajali nove omejitve, za katere so iskali razne izgovore, kdaj pa niti teh ne," je dejal Putin.
Po njegovih besedah ruski rubelj, bančni sistem, transportni sektor in ekonomija v celoti kljubujejo uvedenim sankcijam, obljubil pa je tudi odgovor na poskuse, da se Rusijo osami.
Reuters sicer poroča, da rusko finančno ministrstvo pričakuje, da se bo BDP v letu 2022 znižal za 8,8 odstotka, v najslabšem pa za 12,4 odstotka, se ob navajanju teh številk sklicujejo na dokument, ki so ga dobili v vpogled.
Rusija ustavila dobavo plina Poljski in Bolgariji. Bruselj: Gre za izsiljevanje
Rusija je medtem, kot je napovedala, ustavila dobavo zemeljskega plina Poljski in Bolgariji. Ruska družba Gazprom je ob tem zagrozila z dodatnim zmanjšanjem količin plina v Evropo, če bosta državi jemali plin iz tranzita. Da gre za nov poskus Moskve, da bi plin uporabila kot sredstvo za izsiljevanje, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Zatrdila je, da so bili na ta scenarij pripravljeni.