S 513 glasovi za, 22 proti in 19 vzdržanimi glasovi so poslanke in poslanci Evropskega parlamenta sprejeli resolucijo, s katero so pozvali k uvedbi dodatnih sankcij, vključno s takojšnjim popolnim embargom na ruski uvoz nafte, premoga, jedrskega goriva in plina.
Resolucijo bi moral spremljati načrt za zagotovitev zanesljivosti oskrbe z energijo v EU in strategija za "odpravo sankcij, če bo Rusija sprejela ukrepe za ponovno vzpostavitev neodvisnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja in bo vse svoje sile umaknila z ukrajinskega ozemlja".
Izključitev Rusije iz skupine G20 in drugih mednarodnih organizacij
Poslanke in poslanci so poudarili, da je trenutna prednostna naloga "poskrbeti za celovito in učinkovito izvajanje veljavnih sankcij po vsej EU in s strani mednarodnih zaveznikov EU". Evropske voditelje so pozvali, naj Rusijo izključijo iz skupine G20 in drugih mednarodnih organizacij, kot so Svet Združenih narodov za človekove pravice, Interpol, Svetovna trgovinska organizacija, UNESCO in druge. S tem naj bi ruski vladi poslali jasen znak, "da se mednarodna skupnost ne bo vrnila k običajnim odnosom z agresorsko državo, kot da se ni nič zgodilo".
Poleg tega pozivajo še, da ruske banke izključijo iz sistema Swift, da vsem plovilom, povezanim z Rusijo, prepovejo vstop v teritorialne vode EU in pristajanje v pristaniščih EU ter da prepovejo cestni tovorni promet v in iz Rusije in Belorusije.
Evropski poslanci zahtevajo tudi zaseg "vsega premoženja ruskih uradnikov in oligarhov, povezanih s Putinovim režimom, njihovimi pooblaščenci in lutkami, ter vsem, ki so v Belorusiji povezani z Lukašenkovim režimom".
Predlagajo pospešitev dobave orožja, da se Ukrajina lahko brani
Poslanke in poslanci so izrazili ogorčenje nad šokantnimi grozodejstvi, ki so jih zagrešile ruske sile v Ukrajini, zlasti v Buči, "ki nedvomno pomenijo vojna hudodelstva". Poudarili so, da morajo storilci vojnih hudodelstev odgovarjati za svoja dejanja, in zato pozivajo k ustanovitvi posebnega sodišča Združenih narodov za kazniva dejanja v Ukrajini.
Znova so poudarili tudi, da je treba dobavo orožja nadaljevati in povečati, da se bo lahko Ukrajina učinkovito branila. "Poslanke in poslanci Evropskega parlamenta podpirajo nadaljnjo obrambno pomoč, ki so jo ukrajinskim oboroženim silam namenile posamezne države članice EU in skupaj prek evropskega mirovnega instrumenta," so sporočili iz slovenske pisarne Evropskega parlamenta.
Poslanke in poslanci pozivajo k varnim humanitarnim koridorjem za evakuacijo civilistov, ki bežijo pred bombnimi napadi, in k okrepitvi mrež EU za humanitarno pomoč v Ukrajini. Skoraj 6,5 milijona ukrajinskih državljanov je bilo notranje razseljenih, več kot štiri milijone pa je pobegnilo iz države zaradi vojne.
Obsodili so tudi ruske izjave, ki namigujejo, da bi Ruska federacija lahko uporabila orožje za množično uničevanje. Poudarili so, da je uporaba tovrstnega orožja nesprejemljiva in bi vsaki takšni uporabi sledile najostrejše posledice.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.