"Pravilno in simbolično bi bilo, da bi glasovanje v Donbasu in na osvobojenih ozemljih potekalo 4. novembra," na dan narodne enotnosti Rusije, je na spletni strani sporočil generalni sekretar stranke Enotna Rusija, Andrej Turčak. "Po glasovanju se bodo Doneck, Lugansk in mnoga druga ruska mesta končno vrnila v domače pristanišče. In ruski svet, ki je zdaj razdeljen s formalnimi mejami, bo ponovno pridobil svojo celovitost," je dodal.
Proruske oblasti na nekaterih zasedenih ukrajinskih območjih so v preteklih mesecih izrazile namero, da jeseni izvedejo referendum o priključitvi Rusiji, med drugim v regiji Zaporožje in Herson na jugovzhodu Ukrajine. Obe regiji sta pod ruskim nadzorom že od prvih tednov vojne v Ukrajini.
Ob Turčaku se je oglasil tudi namestnik vodje proruske vojaško-civilne uprave Kiril Stremusov, ki je za rusko tiskovno agencijo Tass zatrdil, da bodo v Hersonu 4. novembra izvedli referendum o pridružitvi Rusiji. Stremusov je sicer pred tem v ponedeljek sporočil, da so bili načrti za izvedbo referenduma o pridružitvi regije Rusiji zaradi varnostnih razmer začasno ustavljeni. Ukrajinske sile so namreč na tem območju nedavno začele protiofenzivo.
Evropska komisija predlaga nadaljnjih pet milijard evrov pomoči Ukrajini
Medtem pa je Evropska komisija predlagala nadaljnjih pet milijard evrov finančne pomoči Ukrajini v okviru obljubljenega devetmilijardnega reševalnega svežnja, o katerem so se voditelji EU dogovorili konec junija.
Posojilo naj bi Ukrajini, ki se sooča s posledicami ruske invazije, pomagalo pri financiranju najnujnejših potreb. Gre za drugi obrok devet milijard evrov vrednega svežnja finančne pomoči Ukrajini, ki ga je Evropska komisija napovedala maja, voditelji pa so ga potrdili na zasedanju v Bruslju konec junija.
Komisija je v imenu EU prvo milijardo evrov iz tega svežnja izredne makrofinančne pomoči izplačala v začetku avgusta. Preostale do tri milijarde evrov bodo zagotovljene "v najkrajšem možnem času", so sporočili v Bruslju.
"Razmere v Ukrajini zahtevajo našo polno podporo," je v današnjem tvitu zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ob napovedani pomoči Kijevu.
Izplačila, ki naj bi jih izvedli v "majhnem številu obrokov", bi se lahko začela takoj, ko bodo članice EU in Evropski parlament potrdili današnji predlog komisije.
Napovedanih devet milijard evrov pomoči je bilo sprva zadržanih zaradi nestrinjanja nekaterih držav članic, ali je država v vojni sposobna vzeti dolgoročna posojila.
Današnji predlog nadaljnje pomoči je del prizadevanj EU v sodelovanju z mednarodno skupnostjo, da pomaga Ukrajini pri reševanju njenih hitro rastočih finančnih potreb spričo ruske invazije. Je ključni element kratkoročnih ukrepov za zadovoljevanje potreb države in vzdrževanje osnovnih storitev ter znatno prispeva k zapolnitvi neporavnane vrzeli v financiranju za četrto četrtletje, so navedli v Bruslju.
Evropska komisija je v prvi polovici leta Ukrajini izplačala posojilo v višini 1,2 milijarde evrov, skupaj z avgustovskim izplačilom pa od začetka ruske agresije že 2,2 milijarde evrov.
Skupna podpora v obliki makrofinančne pomoči Ukrajini od začetka vojne bi tako lahko dosegla deset milijard evrov, ko bo celoten sveženj izredne makrofinančne pomoči Ukrajini začel letos delovati, so sporočili v Bruslju.
KOMENTARJI (425)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.