Ukrajina

Članice EU potrdile peti sveženj sankcij proti Rusiji

Bruselj, 08. 04. 2022 11.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, U.Z., A.K.
Komentarji
0

Države članice Evropske unije so potrdile peti sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino. Ta med drugim vključuje prepoved uvoza ruskega premoga v unijo in prepoved vstopa ladij, ki plujejo pod rusko zastavo, v pristanišča EU. Nove sankcije vključujejo tudi zamrznitev sredstev štirih ruskih bank. Države članice EU so v okviru sankcij proti Rusiji in Belorusiji zamrznile za skoraj 30 milijard evrov premoženja oligarhov in podjetij iz obeh držav, je sporočila Evropska komisija. Poleg tega so blokirale okoli 196 milijard evrov transakcij. Podatki sicer niso popolni, saj jih vse države še niso sporočile.

Nov sveženj sankcij vključuje prepoved uvoza ruskega premoga v vseh oblikah. Izvoz v EU predstavlja četrtino celotnega ruskega izvoza premoga, kar pomeni, da bo Rusija izgubila okoli osem milijard evrov dohodkov na leto, navaja Evropska komisija.

Ukrepi vključujejo tudi prepoved transakcij in zamrznitev sredstev štirih ruskih bank, med njimi druge največje ruske banke VTB. Te štiri banke imajo skupaj 23-odstoten delež na ruskem trgu.

EU do zdaj v okviru sankcij proti Rusiji in Belorusiji zamrznila vsaj 30 milijard evrov premoženja

Evropska komisija je sredi marca ustanovila delovno skupino za spremljanje izvajanja sankcij, uvedenim proti ruskim in beloruskim posameznikom in podjetjem. V njej so predstavniki Evropske komisije, članic EU in različnih agencij EU, vključno z Europolom in Eurojustom.

Ena njenih ključnih nalog je raziskati povezave med premoženjem sankcioniranih oseb in kriminalnimi dejavnostmi. Zato je države članice pozvala k deljenju informacij o doslej zaseženem premoženju.

Svoje podatke je doslej sporočila več kot polovica držav. Zasegle so premoženje v vrednosti 29,5 milijarde evrov, vključno z ladjami, helikopterji, nepremičninami in umetniškimi deli. Poleg tega so blokirale za okoli 196 milijard evrov transakcij.

Predstavniki delovne skupine se sicer ravno danes sestajajo z ukrajinskimi in ameriškimi partnerji, s katerimi razpravljajo o sodelovanju pri izvajanju sankcij.

EU potrdila nov sveženj sankcij

EU je od začetka ruske invazije v Ukrajino potrdile pet svežnjev sankcij, zadnjega prav danes.

EU po novem prepoveduje tudi vstop ladjam, ki plujejo pod rusko zastavo, v pristanišča Evropske unije. Poleg tega prepoveduje ruska in beloruska podjetja za cestni transport, ki delujejo v EU. Tako pri cestnem kot ladijskem prometu veljajo izjeme za zdravila, hrano, energijo in humanitarne potrebe.

Ruski premogovnik v kraju Kemerovo
Ruski premogovnik v kraju Kemerovo FOTO: AP

Četrti ukrep, vreden 10 milijard evrov, je usmerjen na izvoz v Rusijo. Prepoved bo veljala za izvoz kvantnih računalnikov in naprednih čipov, pa tudi občutljivih strojev in druge opreme. Prepovedan je tudi izvoz goriva za letala in dodatkov za goriva, ki bi jih lahko uporabila ruska vojska.

Naslednji ukrep, vreden 5,5 milijarde evrov, vključuje prepoved uvoza lesa, cementa, morske hrane in alkohola v EU. Med temi sta tudi kaviar in vodka.

Večina sankcij bo začela veljati z objavo v uradnem listu EU, ki je predvidena še danes.

Sankcije pa se nanašajo tudi na splošno prepoved sodelovanja ruskih podjetij pri javnih naročilih v državah članicah. Po novem je prepovedana tudi vsakršna finančna ali nefinančna pomoč podjetjem, ki so v lasti ali pod nadzorom ruske države.

Unija obenem uvaja nove sankcije proti posameznikom in podjetjem. Na seznam so dodali 217 posameznikov in 18 pravnih subjektov. Med njimi so tudi člani t. i. vlad in parlamentov samooklicanih republik Doneck in Lugansk.

"Te sankcije so bile sprejete po grozodejstvih, ki so jih ruske oborožene sile zagrešile v Buči in drugih krajih pod rusko okupacijo. Cilj je ustaviti to nesmiselno, nečloveško, agresivno obnašanje ruskih sil in odločevalcem v Kremlju jasno sporočiti, da jih bo njihova nezakonita agresija drago stala," je ob sprejetju sankcij povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, ki se danes mudi v Ukrajini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.