Sredi konflikta, za katerega uradniki OECD pravijo, da povzroča humanitarno, socialno in gospodarsko krizo za ukrajinsko ljudstvo, nekateri najvplivnejši financerji na svetu zahtevajo, da Kijev začne vračati svoje dolgove.
Med njimi so največji upravljavec premoženja na svetu BlackRock, francoski Amundi in Pimco, ameriški obvezniški sklad Goliath ...
Obe strani se sicer strinjata, da Ukrajini ne bi bilo treba v celoti poplačati neporavnanih posojil, saj je vojna dovolj kaznovala njeno gospodarstvo. Rast se je skrčila za četrtino in poraba za vojsko je narasla na 40 milijard dolarjev na leto – kar ustreza skoraj četrtini BDP. Zaradi tega je imela država v svojem proračunu luknjo v višini 44 milijard dolarjev.
Toda Ukrajina želi 60-odstotni odpis 24 milijard dolarjev velikega dolga, ki ga dolguje zasebnim upnikom. Imetniki obveznic – med katerimi so velike investicijske skupine, kot so BlackRock, Pimco, Fidelity in AllianceBernstein – pa so povedali, da so pripravljeni sprejeti 20-odstotno izgubo.
Medtem Ukrajino podpirajo tudi posojila IMF, veliko posojilo v višini 50 milijard dolarjev, ki so ga voditelji G7 odobrili prejšnji mesec in bo financirano z ruskim premoženjem, vezanim v tujini, in paket vojaške pomoči v višini 60 milijard dolarjev iz Washingtona.
Vprašanje, ki ga je treba hitro rešiti, pa je, koliko denarja bo morala ukrajinska vlada na koncu dejansko najti. Prvi krog pogajanj, ki je trajal napornih 12 dni, se prejšnji mesec ni končal s sporazumom, pri čemer sta obe strani krivili nerealna pričakovanja druge.
Ukrajina poudarja, da je znaten odpis dolga bistvenega pomena za poraz Kremlja in obnovo Ukrajine po koncu vojne, in da velikodušen dogovor ni le v njenem lastnem interesu, ampak tudi v interesu Zahoda.
Kijev je zdaj v tekmi s časom. Dveletni moratorij, ki so ga upniki državi odobrili kmalu po ruski invaziji, se izteče 1. avgusta. Če dogovora ne bo mogoče skleniti pred iztekom roka, so lahko posledice katastrofalne.
"Neplačilo Ukrajine bo povzročilo politične in simbolične stroške," je opozoril vir blizu pogovorov.
Ob tem poznavalci opozarjajo, da bodo potrebni "osupljivi zneski" za obnovo države po vojni. Svetovna banka ocenjuje stroške obnove Ukrajine na skoraj 500 milijard dolarjev.
Sergej Marchenko, ukrajinski finančni minister, je jasen: "Ukrajina je pokazala izjemno odpornost ob obsežni invaziji Rusije, vendar je to krhko ravnovesje, ki je odvisno od nadaljnje dosledne in znatne partnerske podpore. Pravočasno prestrukturiranje dolga je ključni del te podpore."
Odbor imetnikov obveznic pa je dejal, da je "zavezan sodelovanju z Ukrajino", a pravijo, da so pričakovanja Kijeva "znatno večja od pričakovanj trga".
V poskusu povečanja pritiska na upnike, da bi sprejeli njihov načrt, ukrajinsko finančno ministrstvo poudarja, da ima podporo tako IMF kot bilateralnih upnikov države, med katerimi so ZDA in Pariški klub. Ti naj bi imetnikom obveznic povedali, da morajo do leta 2027 prejemati le "simbolična" plačila.
To pa je daleč od želja investitorjev. Vir, vključen v pogovore, je po poročanju Telegrapha dejal, da je bil dogovor, ki ga je Kijev predložil na mizo, "zaskrbljujoč", glede na to, da upniki v zadnjih dveh letih niso prejeli niti enega plačila.
Ukrajini pri pogajanjih svetuje ekipa iz Rothshildove pariške pisarne. Tamkajšnji strokovnjaki sodelujejo tudi pri poskusih prestrukturiranja 12 milijard dolarjev dolga Šrilanke v tujini, medtem ko se država spopada z najhujšo gospodarsko krizo od osamosvojitve od Britanije leta 1948.
KOMENTARJI (416)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.